Aprūpes centru klientiem sola plašāku informāciju par «AstraZeneca» vakcīnu pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvija sākusi saņemt “AstraZeneca” ražotās vakcīnas pret Covid-19. Paredzams, ka tās arī būs pirmās, kuras nonāks pie sociālās aprūpes centru klientiem un darbiniekiem. Lielāka daļa klientu ir pauduši vēlmi vakcinēties, un Labklājības ministrija sola viņus īpaši informēt par konkrētā ražotāja vakcīnām.

ĪSUMĀ:

  • Sociālās aprūpes centru klientus sāks vakcinēt pret Covid-19 ar “AstraZeneca” poti.
  • No kopumā 13 635 aprūpes centru klientiem vakcinācijai piekrituši 8737.
  • LM gatavo materiālus centru klientiem par “AstraZeneca” vakcīnu.
  • “Mežciemā” skaidroja vajadzību vakcinēties, par konkrētām potēm runās vēlāk.
  • “Liepājā” ģimenes ārsts novērtē klientu gatavību vakcinēties. 
  • Ja rīcībnespējīgai personai aizbildņa nav, par vakcinēšanos lemj ģimenes ārsts.

Lai gan vairākas Eiropas Savienības valstis paziņojušas, ka pagaidām “AstraZeneca” vakcīnu neizmantos senioru vakcinēšanai pret Covid-19, Latvijas atbildīgās amatpersonas uzskata, ka vakcīna ir pietiekami droša, lai vakcinētu arī gados vecos cilvēkus. Arī infektologi neredz pamatu mainīt valdības lēmumu. 

Aprūpes centru kleintiem sola plašāku informāciju par «AstraZeneca» vakcīnu pret Covid-19
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Tikmēr jaunākie pētījumi liecina, ka “AstraZeneca” kopīgi ar Oksfordas Universitāti izstrādātā vakcīna nodrošina minimālu aizsardzību pret viegliem un mēreniem inficēšanās gadījumiem ar Dienvidāfrikas paveida vīrusu. Savukārt pats ražotājs joprojām uzskata, ka vakcīna sniedz pietiekamu aizsardzību pret smagu saslimšanu ar Covid-19, tostarp ar tās Dienvidāfrikas paveidu.

Informācija par vakcināciju pret Covid-19 un aktualitātēm pansionātos tiekot nodota, skaidroja Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš. Viņš stāstīja – sākotnēji noskaidrota kopējā vēlme vakcinēties, un vakcinēties no kopumā 13 635 klientiem piekrituši 8737.

Šobrīd jau esot skaidri zināms, ka pirmās vakcīnas, kas nonāks sociālās aprūpes centros, būšot “AstraZeneca” ražojums. Zinot konkrētu ražotāju un to, ka atsevišķas valstis paudušas bažas par vecāku cilvēku vakcinēšanu ar šo vakcīnu, Labklājības ministrija lūgusi kolēģus no veselības resora sagatavot materiālus, lai seniori varētu veikt informētu izvēli.  

“Tagad jau mēs uz šo brīdi skaidri zinām, ka pirmā tūre būs “AstraZeneca”.

Un tieši lūdzām atsūtīt skaidrojumu specifisko par “AstraZeneca” tādā aspektā, ka tik tiešām  plašsaziņas līdzekļos izskan visdažādākā informācija par indikācijām, ne indikācijām, par ietekmi uz dažādām vecuma grupām, tā ka šo informāciju mēs gaidām,” stāstīja Dūdiņš.

Latvijas Radio apvaicājās sociālās aprūpes centros, lai noskaidrotu, kā klientus par gaidāmo vakcīnu un citu valstu uzskatiem informē centru darbinieki.

Rīgas sociālās aprūpes centrā “Mežciems” šobrīd gatavi vakcinēties 175 no 200 klientiem. Līdz šim darbinieki stāstījuši par to, kāpēc vakcīna nepieciešama. Taču, tā kā vēl pilnīgi droši nav zināms, kuru no vakcīnām aprūpes centram piegādās, par to veidiem un atšķirībām skaidros vēlāk, stāstīja vadītāja Solvita Rudoviča.

“Viens otrs bija tāds, kurš teica – jā, man vienalga, ar kuru vakcīnu, es gribu būt vakcinēts. Cits atkal teica, ka tad, kad uzzinās, kura vakcīna būs pieejama, tad vēl domās. Katrā ziņā mēs arī to respektējam,” stāstīja Rudoviča.

Daļa aprūpes centra klientu ļoti aktīvi sekojot līdzi jaunākajai informācijai. Taču visvairāk ļaudis interesējot, kad vakcīnu varēs saņemt.

Sociālās aprūpes centrā “Kurzeme” informāciju klientiem sniedz medicīnas personāls, kā arī ir iespēja atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem meklēt medijos. Lai saņemtu poti, svarīga ir ne tikai klienta piekrišana, bet arī ģimenes ārsta atzinums par to, ka cilvēkam tas ir droši.

Aprūpes centra filiālē “Liepāja” gatavi vakcinēties ir teju visi klienti, informēja vadītāja Lita Bērziņa.

“Pirmkārt, mums ir ģimenes ārsts, kurus mēs iesaistām šajā procesā, kas viņus apskata, – tātad no viņiem arī nāk informācija. Par rīcībnespējīgiem atbild viņu aizgādnis. Ar tiem mēs runājam, stāstām,” sacīja Bērziņa.

Viņa arī skaidroja – ja rīcībnespējīgai personai aizbildņa nav, tad par vakcinēšanos lemj ģimenes ārsts.

Labklājības ministrijas pārstāvis Aldis Dūdiņš, runājot par rīcībspēju zaudējušajiem klientiem, norādīja – ja rīcībspēja zaudēta daļēji, tad lēmums par vakcinēšanos ir tas, kuru var pieņemt pats klients, tomēr, ja rīcībspēja zaudēta pilnībā, tad lēmumu pieņem aizbildnis – radinieks vai institūcija.

KONTEKSTS:

Covid-19 krīzē smagi skarti ir arī pansionāti un sociālās aprūpes centri. Pāris mēnešos ir jau vairāk nekā 4000 saslimušo – pansionātos nespēj apturēt Covid-19 izplatīšanos. Labklājības ministrija aplēsusi, ka infekcija skārusi 80 sociālās aprūpes iestādes visā Latvijā.

Tā kā saslimstība ar Covid-19 Latvijā nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti