Dienas notikumu apskats

VID rotācijas skars 39 darbiniekus, bet pret 9 darbiniekiem uzsāktas krimināllietas

Dienas notikumu apskats

Spānijā parlamenta vēlēšanas izsludina jūnija vidū

Aprīlī bīstamā barības vada slimība atklāta rekordlielam skaitam suņu

Aprīlī bīstamā barības vada slimība atklāta rekordlielam skaitam suņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Aprīlī ar suņiem bīstamo slimību - barības vada slimību dilatāciju - saslimis rekordliels suņu skaits, proti 20, turklāt no saslimušajiem četri suņi jau ir miruši.

 

Skaits dubultojies, salīdzinot ar pērno gadu. Par šiem datiem satraukusies Latvijas Veterinārārstu biedrība. Veterinārārsti lēš, ka patiesais saslimušo dzīvnieku skaits noteikti ir daudz lielāks. Dzīvnieku aizstāvji tagad arī aicina apturēt uzņēmuma „Tukuma straume” ražotās suņu barības „Dogo” izplatīšanu pirms noskaidrots suņu slimības cēlonis.

Vairāk nekā 200 suņiem bīstamā slimība barības vada dilatācija pierādīta rentgena izmeklējumā, taču slimības skarto dzīvnieku skaits ir daudz lielāks, pārliecināti veterinārārsti. Tas noteikti ir mērojams simtos, un nevar arī izslēgt, ka tas mērojams tūkstošos. Taču arī oficiālā statistika ir ļoti satraucoša, saka Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore. „Vai tas skaitlis ir daudz Latvijai? Tas ir ļoti milzīgs skaitlis, mums saslimšana ir 20 reizes lielāka nekā visās pasaules valstīs. Pie mums, es domāju, drīz brauks tūrismā skatīties kā izskatās šī slimība pasaules lielākie, labākie prāti, lai viņi redzētu, kas te notiek," saka Konopore

Veterinārārsti pirmos trauksmes zvanus par suņu barības vada dilatācijas uzliesmojumu sāka zvanīt pirms gada. Jo pēkšņi Latvijā uzliesmoja iepriekš reta saslimšana. Pētnieku veterinārārstu grupa aptaujāja saslimušo suņu saimniekus un atklāja, ka 94% no tiem ir savus suņus barojuši ar „Tukuma straumes” ražoto sauso barību “Dogo”. Veterinārārstu biedrība nolēma pati meklēt slimības cēloņus, no Zemkopības ministrijas saņēma naudu pētījumam, taču pētījums aprāvās nepabeigts. Vairāk naudas ministrija nedeva, tāpēc tagad biedrība ar "ziedot.lv" palīdzību vāc ziedojumus pētījuma pabeigšanai.

„Mēs visi arī esam nodokļu maksātāji, un vairākas reizes ir dzirdēts un pārmests, ka mēs nomelnojam, ka mēs gribam iztērēt nodokļu naudu, jo mēs pieprasām izpēti. Bet mēs pieprasām citu iemeslu dēļ, lai saprastu kā izārstēt…,” saka Irina Millere, kas pārstāv biedrību "Megaesophagus victims". Tā apvieno 63 cilvēkus, kuru suņi saslimuši ar šo bīstamo slimību, un daļa arī savus mīluļus zaudējuši. Slimības skartajiem suņiem grūtības paēst nebūt nav tā lielākā problēma, salīdzinot ar neiroloģiskām problēmām, kas seko vēlāk.

„Jo tad, kad tavs dzīvnieks uz tevi skatās, grib ēst, ir cita lieta, bet tad, kad sākas neiroloģiskas lēkmes, vienīgais, ko vari izdarīt, ir iespiest viņu padusē un mēģināt sagaidīt to brīdi, kad epilepsijas lēkmei līdzīgā lēkme beigsies, jo citu neko kā saprātīga būtne tu nevari izdarīt. Jo nav nekā, nav atrasti līdzekļi, ar kuriem mēs varētu cīnīties," pauž Millere.

Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidenti Viju Klučnieci nepatīkami pārsteidz Zemkopības ministrijas neieinteresētā attieksme slimības izpētē. Klučniece uzsver, ka šajā jautājumā ir tiesības prasīt valstisku attieksmi. „Bet mēs jūtam pilnīgu pretestību. Mēs nevēlamies gremdēt, kā uzskata ministrijā, vietējo ražotāju. Mums ir slimi dzīvnieki, mums krājas līķi, bet mēs joprojām sakām, ka viss ir kārtībā. Vai Pārtikas un veterinārais dienests un Zemkopības ministrija var viennozīmīgi, skatoties acīs pateikt skaidri un gaiši – dzīvnieku īpašnieki, lietojiet saviem dzīvniekiem "Dogo", barība ir pilnīgi droša? Ja ir kaut mazākās šaubas, ir momentā jāaptur šīs barības izplatība, kamēr nav noskaidroti cēloņi," uzsver Klučniece.

Nodibinājuma "Dzīvnieku draugs" vadītāja Solvita Vība atgādina, ka jau sen suns ir ģimenes loceklis, nevis cipars statistikā, tāpēc rosina par problēmu domāt ne tikai formāli, bet arī cilvēciski. „Es domāju, ka varbūt ir iespēja cilvēciski lūgt, nevis caur tiesu lūgt, ka ir jāpārtrauc barības ražošana. Es lūdzu tīri cilvēcīgi barības ražotāju dot ziņu, ka kamēr nav atrasts cēlonis. Viņiem vienkārši pašiem izlemj pārtraukt šo barību dot pārdošanā, un tas daudz ko atrisinātu. Tas ir tīri cilvēcīgi," pauž Klučniece.

Taču Pārtikas un veterinārais dienests informē, ka jaunākie –  otrdien saņemtie “Tukuma straumes” ražotās barības laboratorisko izmeklējumu rezultāti rāda, ka barības paraugos visi rādītāji atbilst normām.

Veterinārārste Liene Dindone atzīst, ka šī ir ļoti reta un neizpētīta slimība, ar ko viņa, strādājot Amerikā, saskārusies tikai divas reizes gadā. "Latvijā ir 10 reižu vairāk barības vadu paplašinājumi, kā tas parādās citur pasaulē (..) Ja kāda firma pasaulē uzzin, ka tiek turēta aizdomās, firma ātri reaģē, rūpējas lai aizdomu ēnu noņemtu," saka Dindone.

Suņu barības ražotāja "Tukuma straumes" vadītājs Aivars Podnieks gan noraida prasību aizliegt viņa vadītā uzņēmuma produkcijas aizliegšanu. "Tad mums vajadzētu aizvērt Latvijā visus lopbarības ražotājus, visus pārtikas ražotājus. Ja mēs rēķinām, cik suņu, kaķu iziet caur klīnikām veselības dēļ vai arī cik cilvēku gul slimnīcās, tad katram pacientam var pierakstīt kaut kādu produktu, ko viņš ir ēdis vai izmantojis vai nu kādu laiku vai īslaicīgi,"stāsta Podnieks.

Uzņēmējs arī atgādina, ka uzņēmums sazinājies ar ar ārzemju speciālistiem un ekspertiem, jautājot viņu viedokli par šo situāciju. "Latvijā ir pilnīgs absurds (..) Ja pasaulē kaut kāda problēma izveidojas, pirmām kārtām, nekādā gadījumā nedrīkst saistīt ar kādu preču zīmi iekams nav pilnīgu pierādījumu, faktu, ka tiešām saistīts ar preču zīmi," ārvalstu pieredzi pārstāsta Podnieks.

"Tukuma straumes" vadītājs arī norāda, ka Latvijā jau gadu "šī problēma tiek visu laiku kultivēta," taču veiktās analīzes vēstot, ka barība nav vainojama. "Mums ir pamats domāt, ka tā ir organizēta spēcīga ļaunprātība pret uzņēmumu, pret preču zīmi, jo tik ilgu periodu šādi kultivējot ažiotāžu, tas dara lielu kaitējumu kompānijai".

Jau ziņots, ka veterinārārsti pirmos trauksmes zvanus par suņu barības vada dilatācijas uzliesmojumu sāka zvanīt pirms gada. Latvijā pēkšņi uzliesmoja iepriekš reta saslimšana.

Pētnieku veterinārārstu grupa aptaujāja saslimušo suņu saimniekus un atklāja, ka 94% no tiem ir savus suņus ēdinājuši ar „Tukuma straumes” ražoto barību “Dogo”. Tomēr Pārtikas un veterinārais dienests šajā barībā neko normām neatbilstošu neatklāja.

Veterinārārstu biedrība nolēma pati meklēt slimības cēloņus. Neatkarīgam pētījumam līdz šim saziedoti aptuveni 14 000 eiro, bet nepieciešami ir 31 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti