Aplēses par mandātu sadalījumu jaunajā Cēsu novadā: lielākais deputātu atbirums

Pa kriksītim tiek lielajiem spēlētājiem, bet mazie paliek aiz svītras. Tāda iezīmējas situācija jaunajā Cēsu novadā.

Visvairāk – 8 vietas no 19 –, ja attiecina iepriekšējo vēlēšanu rezultātus uz jaunveidojamo novadu, iegūst “Vienotība”.

 

Par pamatu materiālam ņemti 2017.gada vēlēšanu rezultāti, pārrēķinot, kā mainītos situācija, ja vēlēšanas notiktu pēc reformas paredzēto pašvaldību robežās un vēlētāji savu izvēli nemainītu. Pieņemts, ka vēlēšanu kārtība nemainītos, bet mandātu skaits pašvaldībās ir tāds, kā VARAM piedāvājumā. Mandātu aprēķinam izmantota CVK lietotā Senlaga metode.

Ķekavas un Olaines teritorijas dalījums netiek ņemts vērā, jo nav iespējams nodalīt vēlētājus, kuru novads mainītos.

Vangažu balsis ieskaitītas Ulbrokas novada datos, bet Inčukalna deputāti pieskaitīti plānotajam Siguldas novadam. Tam pierēķinātas arī pārējās Inčukalnā nodotās vēlētāju balsis.

Cēsīs, ņemot vērā, ka apvienotas tiek septiņas pašvaldības, ir arī iespaidīgs deputātu skaita samazinājums – no 81 deputāta pašvaldībās līdz šim uz tikai 19 plānotajā jaunajā Cēsu novadā.

Uzvarētāji

Pie ieguvējiem var pieskaitīt “Vienotību” – partija jaunajā novadā pēc iepriekšējo vēlēšanu rezultātiem iegūst 8 balsis. Tas gan nav vairākums, bet tik un tā – lielākais balsu skaits.

Zaudētāji

Vietējie politiskie spēki, vēlētāju apvienības – lielākā daļa zaudē pārstāvniecību un nepārvar pat 5% barjeru, lai gan vairākas iepriekš bija izcīnījušas vairāk nekā pusi mandātu atsevišķās pašvaldībās.

Latvijas Zaļā partija, “No sirds Latvijai” – neiegūst nevienu mandātu.

Ņemot vērā lielo vēlētāju apvienību skaitu šajās pašvaldībās, kā reāli jaunveidojamajā Cēsu pašvaldībā tiks dalīta vara, būs atkarīgs arī no tā, vai tiks veiktas izmaiņas, ļaujot, piemēram, vēlētāju apvienībām startēt arī lielākās pašvaldībās.

 

 

 

Bet kuras pašvaldības vēlētājiem būs lielāka iespēja “iebalsot savējos”? Cēsīs pašvaldību vēlētāju skaits iepriekšējās vēlēšanās nav tik krasi atšķirīgs kā citās Latvijas vietās. Pirmā vieta šā brīža Cēsīm ar 36% vēlētāju, bet pārējām pašvaldībām robežās no 16 līdz 5%. Pastarīša lomā šeit Jaunpiebalgas novads – tā vēlētāji iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās ir tikai nedaudz virs 5% jaunajā novadā.

 

 

 Uzzini, kā reforma varētu ietekmēt politisko ainavu arī pārējās Vidzemes pašvaldībās un Pierīgā!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt