Apkures sezona Iecavā aizvadīta bez tarifa kāpuma; iemesls – jaunā šķeldas katlumāja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Neraugoties uz energoresursu būtisku cenu kāpumu, aizvadītajā apkures sezonā Iecavā apkures tarifs praktiski neesot palielinājies, bet nākamajā rudenī iedzīvotājiem par apkuri, iespējams, būšot jāmaksā vēl mazliet mazāk.

Tas esot bijis iespējams, jo gada nogalē darbu sākusi jaunā šķeldas katlu māja. Tiekot apsvērta iespēja tuvākajos gados siltuma ražošanā izmantot arī saules enerģiju.

Apkures sezona Iecavā aizvadīta bez tarifa kāpuma; iemesls – jaunā šķeldas katlumāja
00:00 / 04:32
Lejuplādēt

ĪSUMĀ

Līdz ar automatizētās šķeldas katlu mājas izbūvi gāzes katli Iecavā palikšot tikai rezervē 

Apkures sezona Iecavā aizvadīta bez tarifa satricinājumiem. Siltumenerģijas gala tarifs patērētājiem ir 64 EUR/MWh, un, kā pastāstīja uzņēmuma ''Iecavas siltums'' pagaidu valdes loceklis Andis Kaspars, salīdzinot ar pagājušo gadu, sarucis arī parādnieku skaits, bet rudenī, iespējams, mazliet samazināsies arī apkures tarifs.

“Lielā mērā pateicoties jaunuzbūvētajai šķeldas stacijai mēs varējām noturēt tarifu esošajā līmenī tā kā pārējā Latvijas daļā. Mēs plānojam, ka tarifs paliks tajā pašā līmenī [arī nākamajā sezonā]. Tagad izstrādājam jaunu tarifu, kas nozīmētu, ka iedzīvotājiem tarifs pat mazliet samazinās,” skaidroja Andis Kaspars.

Iecavā ir divas katlumājas, kur kā kurināmais tika izmantota gāze, bet līdz ar šķeldas katlu mājas izbūvi, kas ir pilnībā automatizēta, ieskaitot šķeldas padevi, gāzes katli palikšot tikai rezervē.

“Gāzes katlu māja mums ir atstāta pīķa stundām. Tas ir tā, kad šķeldas stacijas un iepirktais siltums nespēj segt pieprasīto daudzumu.

Tajā brīdī pieslēdzas gāzes katlu māja un pieražo nepieciešamo daudzumu, bet no tā mēs mēģināsim izvairīties. Šāda situācija varētu būt, kad aiziet temperatūra ilgāku laiku zem -20 grādiem,” teica Andis Kaspars.

Apkures tarifa cenu plānots nemainīt arī tad, ja šķeldas cena pieaugs

Sākotnēji gan ne visi iecavnieki priecājās par šķeldas katlu mājas būvniecību, tomēr tagad domas esot mainījušās.

“Es ceru, ka tie cilvēki, kuri būvēja, vairāk zināja, kāpēc viņi būvēja. Esam cerīgi, ka tas mums varētu palīdzēt ne tik straujam apkures cenu kāpumam,” sacīja Iecavas daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāja Agnese.

Jau aizvadītajā apkures sezonā, kad pirmos mēnešus šķeldas katlu mājā vēl darbojās testa režīmā, kopumā no šķeldas saražota puse no iecavniekiem nepieciešamā siltuma apjoma, bet otra puse iepirkta no privātā uzņēmuma ''Iecava Agro'' koģenerācijas stacijas.

Šovasar gan esot nepieciešams jauns šķeldas iepirkums, jo līdzšinējais piegādātājs vairs nespēšot nodrošināt līgumā paredzēto fiksēto cenu. Tomēr, kā uzsvēra Andis Kaspars, tas gala tarifu nepaaugstināšot.

Lai arī šķelda varētu būt dārgāka par 30%, tiek plānots saglabāt esošo tarifu vai pat to samazināt.

“Iecavas siltums” apsver iespēju izmantot arī saules enerģiju

2025. gadā beigsies līgums ar uzņēmumu, kas piegādā siltumu no koģenerācijas stacijas. Uzņēmumā lēš, ka to, iespējams, varētu aizstāt ar saules enerģiju.

““Iecavas siltums'' gan skatījās uz saules kolektoriem, gan fotovoltāžas elementiem. Respektīvi, saules kolektori ražo siltumu ūdenim. Vasaras periodā tas ir ļoti efektīvi izmantojams, bet fotovoltāžas baterijas plānojām uzstādīt, lai kaut kā kompensētu elektroenerģijas cenu kāpumu,” skaidroja Andis Kaspars.

Viņš gan norādīja, ka pagaidām tā esot tikai vīzija. Pirmkārt, lai saules enerģiju izmantotu, siltuma ražošanai esot nepieciešams vismaz hektārs brīvas teritorijas.

“Mums ar teritoriju ir, kā ir. Esošajās katlu mājās mēs nevaram uzstādīt, bet doma ir meklēt vietu, kur varētu atsevišķi uzstādīt saules baterijas. Tā kā valsts plāno vēl turpmākos septiņus gadus atbalstīt, tad mēs tajā termiņā spējam iekļauties un cerēt uz kaut kādām subsīdijām, ja mēs izmantosim saules enerģiju,” pastāstīja Andis Kaspars.

Saņemt atbalstu, nomainot fosilo energoresursu apkures iekārtas uz atjaunojamo energoresursu apkures iekārtām, iespējams arī privātpersonām. Tikmēr uzņēmumā ''Iecavas siltums'' norādīja, ka tarifa nepaaugstināšana šogad devusi impulsu vairākām mājām pieslēgties centralizētajai apkurei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti