Dienas ziņas

Ventspilī sniega tīrīšanai piešķir lāpstas

Dienas ziņas

Jumtu tīrīšana rit pilnā sparā

Apkures kompensācija mājsaimniecībām – arī skaidrā naudā

Apkures kompensācija skaidrā naudā – papildu slogs pašvaldībām Latgalē

Apkures sezonas sākumā daudzi iedzīvotāji uztraucās par to, vai viņi saņems valdības apstiprināto atbalstu mājsaimniecībām par kurināmo. Šāda situācija izveidojās tāpēc, ka sākotnēji izmaksa bija paredzēta tikai ar pārskaitījumu uz bankas kontu. Likums tika mainīts, taču tas ir cilvēkresursu un finansiāls papildu slogs pašvaldībām.

Atbalstu kompensācijai par malkas, granulu, brikešu iegādi vai elektrības izmantošanu apkurē iedzīvotāji var saņemt arī skaidrā naudā. Šāda kārtība ir jau kopš novembra. Grozījumi likumā tika veikti, jo ne visiem iesniegumu pieteicējiem bija atvērti maksājumu konti bankās, kas liedza iespēju saņemt atbalstu. Piemēram, Balvu novadā kompensācija skaidrā naudā izmaksāta jau 69 iedzīvotājiem.

"Sadarbojoties ar sociālo pārvaldi, šī nauda tika katrā pagastā izmaksāta cilvēkam. Personīgi šiem cilvēkiem, tāpēc, ka katram cilvēkam arī personīgi bija jāpiesakās klientu apkalpošanas centrā vai pagasta pārvaldē, vai bibliotēkā. Tad arī personīgi cilvēks savā pagastā kasē saņēma naudu," stāstīja Balvu novada pašvaldības izpilddirektora vietniece administratīvajos un finanšu jautājumos Tamāra Locāne.

Viens no novadiem Latvijā, kur saņemts lielākais iesniegumu skaits apkures izdevumu kompensēšanai mājsaimniecībām, ir Rēzeknes novads. Līdz šim tur izvērtēti jau gandrīz 10 000 iesniegumu. No tiem aptuveni puse iesniegti elektroniski, taču pusē gadījumu atbalsta saņemšanai iedzīvotāji pieteicās klātienē.

"Rēzeknes novada pašvaldībā bija rasts risinājums, ka lēmumu pieņēmēji būs cilvēki, kas nav sociālie darbinieki. Vajadzēja piemeklēt speciālistus, darbiniekus, kas pieņems tos iesniegumus, kas palīdzēs cilvēkiem savadīt sistēmā. Papildu cilvēkresursi tika piesaistīti. Sākotnēji bija četri, tagad ir palikuši trīs, gan arī tie cilvēki, kas pagastos pieņem iesniegumus, arī viņiem tiek maksāts par ieguldīto darbu," skaidroja Rēzeknes novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale.

Par katra iesnieguma apstrādi pašvaldībām paredzēts arī astoņu eiro atbalsts. Lai gan vietvarās norāda, ka šī summa nenosedz visas administratīvās izmaksas, Ekonomikas ministrijā (EM) tam nepiekrīt.

"Zinot to, cik liels ir kopējais budžets, kas ir atvēlēts visiem atbalsta pasākumiem, tad šeit droši vien būtu jāskatās arī zināmā mērā kaut kādā solidaritātē un jāsaprot, ka ir kaut kādas izmaksas, kas ir arī pašvaldībām jāpaņem, iespējams, uz sevi. Bet katrā ziņā mēs jau tomēr saredzam, ka astoņi eiro ir pietiekams finansējums," sacīja EM Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktore Līga Rozentāle.

Līdz šim kopumā pašvaldībās saņemti  jau vairāk nekā  270 tūkstoši iesniegumi kompensācijas saņemšanai par kurināmo.

KONTEKSTS:

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā vērojams būtisks energoresursu cenu kāpums.Tika apstiprināts atbalsts energocenu krīzē iedzīvotājiem – daļēja kompensācija apkurei, pensiju piemaksas, kā arī plašāks mājokļa pabalsts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti