Dienas ziņas

Atkritumi šķeļ Rīgas domes koalīciju

Dienas ziņas

Kosmosu iepazīs arī cilvēki ar redzes traucējumiem

11 miljonu parāds, bet sāk kurināt

Apkurei pieslēgti 6% «Rīgas siltuma» klientu; cilvēkus baida cenu kāpums

Auksto nakšu dēļ šogad apkures sezona sākusies tik agri kā vēl nekad. Pirmdien apkurei pieslēgti 6% "Rīgas siltuma" klientu – pārsvarā medicīnas iestādes, bērnudārzi un skolas. Taču arī daudzas privātpersonas izsaka vēlmi pēc apkures, un tuvākajās dienās dzīvokļos radiatori būs silti. Bet aptuveni 15 mājas Rīgā, kur par apkuri ir parādā vairāk nekā puse mājas iemītnieku, pagaidām paliks bez siltuma. Tarifa kāpums gan nozīmē, ka šogad par apkuri būs jāmaksā dārgāk. 

ĪSUMĀ:

  • Drīzumā Rīgā varētu pieslēgt apkuri. Pašlaik pieslēgti 6%.
  • Rīgā tarifs pieaudzis par 17%. Cilvēki nobažījusies par cenu kāpumu.
  • Aptuveni 15 mājās apkuri nepieslēgs, jo parādā ir vairāk nekā puse mājas.
  • Parāda apjoms šogad - 12 miljoni eiro.
  • Atzīst, ka šogad vēsturiski agrākais brīdis, kad sākas apkures sezona.

Latvijas Televīzijas aptaujātie rīdzinieki atzīst, ka pagaidām vēl salstot – dzīvokļos apkure nav pieslēgta, veļa žūst ilgi, ir drēgns. Iedzīvotāji stāsta, ka izmanto elektriskos sildītājus.

Tieši lielie rēķini ir viens no iemesliem, kādēļ ne visi steidz pieslēgt apkuri. Rīgā tarifs pieaug par 17%. Salīdzinot ar citām lielākajām pilsētām, tas ir otrs zemākais valstī. Vēl mazāk par apkuri jāmaksā Daugavpilī, bet vairāk – Rēzeknē, Jēkabpilī, Jelgavā, Jūrmalā, Ventspilī un Liepājā. Visaugstākie siltumenerģijas tarifi ir Valmierā. 

Pēc tarifu kāpuma daudzus iedzīvotājus uztrauc – par cik palielināsies rēķini. "Rīgas siltums" atgādina, ka ir sarežģīta formula, bet viens piemērs – ja iedzīvotājs par siltumu maksāja 70 eiro, tagad maksās 82 eiro mēnesī. Vēl ir arī daudzi citi aspekti – vai māja ir nosiltināta un arī tas, kāda būs ziema. Maksu veido tarifs un patērētā enerģija. Ja tarifu ietekmēt nevar, patēriņu gan. 

"Siltumenerģijas patēriņš ir atkarīgs gan no āra gaisa temperatūras, gan no ieradumiem, vai grib ekonomēt, vai komfortablu temperatūru. Protams, ka nosiltinātā, renovētā mājā tas patēriņš ir krietni zemāks," stāstīja "Rīgas siltuma" komercdirektore Tatjana Kuļešova.

Patlaban siltums pamazām tiek pieslēgts ārstniecības iestādēs, bērnudārzos un skolās. Taču pēc aukstās nakts aizvien vairāk privātpersonu arī izsaka vēlmi pēc siltiem radiatoriem.

"Esam veikuši siltumtīklu hidraulisko pārbaudi, sagatavojuši savas siltumcentrāles un noslēguši līgumus par kurināmā piegādi. Mēs no savas puses esam pilnīgi gatavi uzsākt apkures sezonu! Šī nakts bija ļoti auksta. Šodien aktīvi klienti zvana, raksta, saņem atļauju apkures saņemšanai," stāstīja Kuļešova.

Rīgas domē informēja, ka, atsaucoties uz "Rīgas namu pārvaldnieka" pieprasījumu pieslēgt apkuri, "Rīgas siltums" devis atļauju pieslēgt visas ēkas, par kurām veikta pilna samaksa. Kopā atļauja dota 2759 ēkām no 2783 ēkām. Apkuri klienti var sākt, kad vēlas, ja mājai nav parādu par patērēto siltumenerģiju un siltummezgls ir sagatavots apkures sezonai. Ēkās apkure tiek pieslēgta pēc dzīvokļu īpašnieku iniciatīvas, kad par to ir nobalsojuši vairākums dzīvokļu īpašnieku un savu vēlmi pauduši pilnvarotajai personai vai apsaimniekotājam, kurš ar iesniegumu vēršas pie "Rīgas siltuma".

"Rīgas namu pārvaldnieks" apkures sezonu sāk ar mīnus 12 miljoniem eiro. Tik liels ir iedzīvotāju parāds par siltumu pērn. Taču parāds esot mazāks nekā iepriekšējos gadus, kad tas sasniedza 15 miljonus eiro. Parādā gan esot tikai 2% no visiem pakalpojuma saņēmējiem, tāpēc par ļaunprātību runāt nevarot. "Rīgas namu pārvaldnieka" pārziņā ir 4200 ēkas ar vairāk nekā 170 tūkstošiem klientu.

"Mūsu klientu mājām esam kāpņu telpās izvietojuši info, kāda ir situācija. Daudzi ir neapmierināti, bet dzīvokļu īpašniekiem kā kopīpašuma daļai būtu tas jāzina. Ņemot vērā apkures sistēmas īpatnības, padomju laikā celtajām mājām nav iespēja vienam atslēgt, var ciest visa māja. Mēs informējam visu māju," stāstīja "Rīgas namu pārvaldnieka" pārstāvis Krists Leiškalns.  

Gan "Rīgas siltumā", gan "Rīgas namu pārvaldniekā" atzīst, ka šis ir netipisks rudens jeb vēsturiski agrākais brīdis, kad sākas apkures sezona. Pērn kurināt sāka oktobrī.

KONTEKSTS:

Iepriekš tika ziņots, ka siltumu Rīgā sāks pieslēgt oktobra sākumā.

No 2019. gada 1. augusta siltumenerģijas lietotājiem par siltumenerģiju jāmaksā 51,90 eiro par megavatstundu bez pievienotās vērtības nodokļa. Regulators sola to pārskatīt un, iespējams, samazināt ievērojami ātrāk.

Pagājusī apkures sezona sākās ar ķibelēm, kad daļai rīdzinieku apkuri kādu laiku nebija iespējams pieslēgt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti