Apes novads teritoriālās reformas rezultātā varētu pat sadalīties

Kamēr administratīvi teritoriālās reformas kartes vēl līdz galam nav sazīmētas, Vidzemē par visai iekārojamu „līgavu” jau ir kļuvusi mazā Ape. Nelielā pierobežas novada pašvaldība un arī iedzīvotāji apzinās, ka viņi ir pārāk mazi iedzīvotāju skaita ziņā, lai arī turpmāk varētu palikt vieni paši. Līdz ar to tagad sarosījušies kaimiņi, un Apes novada virzienā skatu šobrīd met gan Alūksnes, gan Smiltenes un arī Valkas novads. Notikušas jau arī pirmās tikšanās ar Apes novada iedzīvotājiem, lai diskutētu, kurš precību jeb apvienošanās variants būtu tas izdevīgākais.

Iespējams, Apes novads teritoriālās reformas gaitā pat sadalīsiesGunta Matisone

  ''Es zinu, ka jums ir bijuši arī citi precinieki un visticamāk, ka jums katram ir savas domas…'' - Ar Apes novada iedzīvotājiem Gaujienā jau tikušies Smiltenes novada pārstāvji, bet Smiltenes novada vadītājs Gints Kukainis savu vizīti Apes novadā pamato ar to, ka, pirms tiks piedāvāta apvienošanās no ministrijas puses, varbūt labāk ir pašiem vienoties:

  ''Labāk ir būt gataviem, nevis uztvert kā tādu milzīgu pārsteigumu, ka tagad ir jādzīvo šādi vai tādi. Nu, mēs tomēr paši gribam būt lemttiesīgi un pieņemt šos lēmumus savās teritorijās.''

  Savukārt

  Apes novada pašvaldības vadītājs Jānis Liberts vērtē, ka viņa novadam jau nav citas izvēles, kā iet apvienošanās ceļu:

  ''Mēs to šobrīd apzināmies, ka Apes novads diemžēl likumu nepilda - mums nav vajadzīgā iedzīvotāju skaita, un diemžēl arī nākotnē mēs laikam nevarēsim pilnvērtīgi vidusskolas klases nodrošināt, tā ka domāju, ka reforma ir nepieciešama.''

  Smilteniešu interesei par Apes novadu pamatā ir tas, ka jau šobrīd daudzi šī novada iedzīvotāji darbu ir atraduši Smiltenē.

  ''Esot vienā teritoriālā vienībā ar cilvēkiem, kuri jau tagad brauc pie mums strādāt, liels īpatsvars, mums šī ekonomiskā spēja tikai uzlabojas. Mums ar Apes novadu visu laiku ir bijušas labas attiecības, mums ir sadarbība būvvaldes un pašvaldības policijas jautājumos,'' saka Kukainis.

  Apes novada iedzīvotāji pēc tikšanās ar smilteniešiem atzīst, ka šis piedāvājums ir bijis visai pārliecinošs.

  ''Diezgan pārliecināja mūs par to, ka mums būs labāk tur, mūs pārliecināja. - Salīdzinot ar citiem partneriem, kas mūs aicina šobrīd, bet būs arī Alūksne, es zinu, jā. - Patiesībā es neizprotu, priekš kam bija vajadzīga tā iepriekšējā reforma. Es domāju, ka tā bija tāda līdzekļu izšķērdēšana, bet tiešām varbūt šī reforma ir labāka, jo tiešām šie mazie novadiņi neko daudz nevar izdarīt. - Mazie zaudē, lielie paņem vairāk tos Eiropas fondus.''

  Bet Apes novada virzienā skatās arī Valka, pareizāk sakot - Valku interesē tikai Gaujienas pagasts, jo, ja paskatās Valkas apriņķa vēsturi, tad ilgu laiku Gaujiena ir bijusi saistīta ar Valku.

  ''Piemēram, apvienojot kolhozus, viena būtiska Zvārtavas pagasta daļa tika pievienota Gaujienas pagastam ar visu Zvārtavas pili un Zvārtavas ezeru, un ir dīvaina situācija, ka mums ir Zvārtavas pagasts, bet Zvārtavas centrs faktiski atrodas Gaujienas pagastā. Tātad, ja mēs skatītos no teritorijas attīstības viedokļa, tad Gaujienas pievienošanās Valkas novadam būtu izdevīgs abiem, jo noteikti mēs esam ieinteresēti, lai mums būtu viens spēcīgs lauku centrs labajā flangā un kurā tad ir vērts investēt, lai viņš pavelk līdzi arī apkārtējo teritoriju,'' klāsta Valkas novada vadītājs Vents Armands Krauklis.

  Bet ar Api sava vēsturiska saistība ir arī Alūksnes novadam, jo pirms 2009. gada reformas Apes novada pagasti bija daļa no Alūksnes rajona.

  ''Ir ļoti jāņem vērā arī novada iedzīvotāju, Apes novada iedzīvotāju interese. Kā es saprotu no patreizējās situācijas, tad Vireši, Gaujiena vairāk orientējas uz rietumiem, bet Ape un Trapene vairāk uz Alūksni, cik es saprotu arī sarunās ar ministriju un arī sarunās ar kolēģiem, tad Apes novads varētu būt viens no novadiem, kas tiek dalīts pa pagastiem,'' spriež Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis.

  Arī Apes novada vadītājs Jānis Liberts neizslēdz, ka novads varētu tikt sadalīts:

  ''Grūti pateikt, kāds būs tas ministrijas redzējums, bet es ceru, ka arī mūsu viedokli uzklausīs, bet varētu būt tā, ka viena daļa mūsu novada varētu būt Smiltenes novadā un viena daļa Alūksnes novadā.''

  Plānots, ka administratīvi teritoriālās reformas karte būs zināma maijā.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti