Apdāvinātie jaunieši uz starptautiskajām olimpiādēm varēs doties par ES fondu naudu

Līdz 2020.gadam finansējumu talantīgāko skolēnu dalībai starptautiskās mācību priekšmetu olimpiādēs un zinātnisko projektu konkursos finansējumu plānots nodrošināt, izmantojot Eiropas Sociālā fonda līdzekļus. Tādējādi plānots novērst līdzšinējo situāciju, kad skolēnu iespējas attīstīt savus talantus lielā mērā bija atkarīga no ģimenes un pašvaldību rocības, kā arī sponsoru labvēlības.

Jau šovasar 46 talantīgi Latvijas skolēni un viņu mentori dosies uz starptautiskām mācību priekšmetu olimpiādēm, tostarp tādām, kas notiek Honkongā, Ķīnā un Vjetnamā. Viņu dalība šajās olimpiādēs tiks finansēta, izmantojot Eiropas Sociālā fonda līdzekļus. Turpmākajos gados tieši no šī fonda nāks lauvastiesa līdzekļu jauniešu talantu attīstībai.

Noteikumus, kas regulē programmas darbību, valdība pieņēma šonedēļ. „Paredzēts, ka Valsts izglītības satura centrs projekta darbības var uzsākt īstenot jau no šīs dienas. Izmaksu attiecināmība ir no 16.maija. Parasti laiks līdz projekta iesniegšanai ir divi mēneši, kas nepieciešami procedūrām. Attiecīgi mēs ceram, ka ar līgumu rokā šis projekts būs ar šī gada trešo ceturksni, bet katrā ziņā pirmie mūsu laureāti uz starptautiskajām olimpiādēm dodas jau tagad – jūlijā un augustā,” stāsta Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece Santa Šmīdlere

Kopumā talantīgo jauniešu atbalstam turpmāko piecu gadu laikā plānots izlietot 3,3 miljonus eiro, no kuriem 2,8 miljoni eiro ir Eiropas Sociālā fonda līdzekļi. Jau drīzumā plānots pieņemt arī noteikumus, kas noteiks kārtību, kādā finansiālu atbalstu dalībai starptautiskos konkursos var saņemt apdāvinātākie profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi. „Mums ir arī karjeras izglītības atbalsta programma, kuru mēs arī ceram iespējami ātri apstiprināt. Tur savukārt ir ieplānots pasākumu komplekss profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem, kas uzrāda izcilu sniegumu savā amatā, arodā, prasmēs. Tur ir paredzēts atbalsts viņu jauno profesionāļu meistarības konkursiem,” piebilst Šmīdlere.

Eiropas Sociālā fonda līdzekļi gan netiks tērēti tikai jauniešu talantu parādīšanai starptautiskās olimpiādēs un konkursos. Tos plānots likt lietā, pilnveidojot arī pedagogu spējas strādāt ar apdāvinātiem skolēniem. „Tas, uz ko mēs virzāmies, ir, ka jauno cilvēku talantu atklāšana, izkopšana un atbalsts ir tāds sistēmisks process, kas sākas jau ar viņu atklāšanu un atbalstu jau skolā, jau klasē. Tas nozīmē, ka ir jābūt profesionālam pedagogam, kas ir profesionāls jautājumos par to, kā identificēt šos jauniešus, kādas ir tās metodes, kā šos talantus vislabāk izkopt. Otra daļa ir tas, kāda ir vide un instrumenti, ar ko jau skolas laikā palīdzēt jaunietim šos talantus attīstīt, kas ir skolu un skolotāju rīcībā,” skaidro Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece.

Eiropas Sociālā fonda līdzekļi šiem mērķiem būs pieejami līdz 2020. gadam, savukārt tas, vai projektu varēs turpināt arī pēc tam, lielā mērā atkarīgs no valsts budžeta iespējām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt