Panorāma

Maina piebraukšanas kārtību pie lidostas

Panorāma

Kādā kārtībā publiskos VDK dokumentus

Apcietinātais Martinsons atbalstījis politiķu biedrības

Apcietinātais uzņēmējs Martinsons atbalstījis politiķu biedrības

 “Rīgas satiksmes” korupcijas lietā apcietinātais uzņēmējs Māris Martinsons atklāti partijām ir ziedojis pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tomēr arī 13. Saeimā ievēlēto partiju pārstāvju biedrības vēl nesenā pagātnē ir saņēmušas naudu no skandalozā uzņēmēja vai ar viņu saistītām kompānijām. Martinsons savulaik ziedojis gan Nacionālās apvienības, gan “Latvijas attīstībai” politiķu organizācijām.  

ĪSUMĀ:

  •  Martinsons partijām ziedojis vienu reizi – 2006.gadā “Jaunajam laikam”.
  • Vēlāk ar Martinsonu saistītās firmas ziedoja “Latvijas attīstībai” cilvēku organizācijām.
  • “Latvijas attīstībai” vadītājs Pūce ziedojumu saņēmušo biedrību “Latvijas attīstībai” un partiju aicina nesaistīt.  
  • Partiju ar biedrību gan joprojām vieno Edgars Jaunups – viņš ir abu valdēs.
  • Jaunupu ar Martinsonu vieno arī basketbola klubs “VEF Rīga”.
  • Jaunups: Pazīšanās ar Martinsonu met ēnu uz partiju, bet nav iemesls neuzticēties.
  • 2016. gadā Martinsons ziedoja NA deputāta Kola biedrībai “Latvijas karogs”.
  • Kols sola šo jautājumu apspriest biedrībā.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja datubāze liecina, ka Māris Martinsons partijām ir ziedojis vienu reizi – 2006. gadā 10 000 latu “Jaunajam laikam”. Vēlāk ar Martinsonu saistītas kompānijas ziedojušas partijas “Latvijas attīstībai” cilvēku pārstāvētām organizācijām.

Atbalsts biedrībai “Latvijas attīstībai”

 2013. gadā SIA “Moduls-Riga” un SIA “Velve” kopā noziedoja 100 000 latu biedrībai “Latvijas nākotnes forums”.

Iepriekš biedrību sauca “Latvijas attīstībai”, un biedrības pārstāvji vēlāk izveidoja partiju ar tādu pašu nosaukumu, kura Saeimas vēlēšanās startēja apvienībā “Attīstībai/Par!”.

“Latvijas attīstībai” vadītājs Juris Pūce gan biedrību un partiju aicina nesaistīt.  

“Biedrība “Latvijas attīstībai” ir pārtapusi par biedrību “Latvijas nākotnes forums”, kas ir atsevišķa juridiska persona un darbojas atsevišķi. Tā ir cita juridiska persona ar citiem uzdevumiem. Partija “Latvijas attīstībai” tika dibināta 2013. gada decembrī kā jauna juridiska persona, un tā arī darbojas,” norādīja Pūce.

Partiju ar biedrību gan joprojām vieno Edgars Jaunups – viņš ir abu organizāciju valdes loceklis. Jaunups bija “Jaunā laika” ģenerālsekretārs brīdī, kad partijai ziedoja Martinsons.

Jaunupu ar Martinsonu vieno arī basketbola klubs “VEF Rīga”.

 Abi vairākus gadus kopā darbojās kluba vadībā, un 2016. gadā Jaunups nomainīja Martinsonu kluba prezidenta amatā.  

“Mēs ar Māri Martinsonu esam gana labi pazīstami, jo nepilnus 10 gadus es un Māris Martinsons bijām divi no kādiem pieciem sešiem cilvēkiem, kas ļoti aktīvi strādāja pie basketbola kluba “VEF Rīga” izveides un attīstības. Es viņu tiešām zinu kā tādu vienu kaismīgu un kaislīgu sporta atbalstītāju,” LTV stāstīja Jaunups.

Jaunups stāstīja – brīdī, kad Martinsona firmas ziedojušas “Latvijas nākotnes forumam”, šaubu par viņa reputāciju neesot bijušu. Jaunups gan atzīst, ka pazīšanās ar Martinsonu met ēnu uz partiju, taču tas neesot iemesls neuzticēties.

“To pagātni jau mēs nevaram izdzēst, bet tas nenozīmē, ka cilvēki, kas ir bijuši pazīstami, ir kaut kādā veidā līdzatbildīgi vai līdzvainīgi pie vienas personas nodarījumiem pavisam citā jomā, pavisam ar citiem cilvēkiem un tamlīdzīgi,” norādīja Jaunups.

Ziedo Nacionālās apvienības biedra organizācijai

“Latvijas attīstībai” nav vienīgais politiskais spēks, kura pārstāvju organizācijas saņēmušas naudu no Martinsona. 2016. gadā Martinsons ziedoja 30 000 eiro Nacionālās apvienības deputāta Riharda Kola izveidotajai biedrībai “Latvijas karogs”, kuras mērķis bija uzstādīt monumentālo valsts karogu uz AB dambja.

“Jāizvērtē, vai šāds ziedojums ir atmaksājams, jo ir jāsaprot, ka projekts ir realizēts. Projekts ir īstenots. Ir veikti norēķini ar projekta īstenotājiem. Līdz ar to tad jājautā, vai mēs ar projekta īstenotājiem tagad lauzīsim līgumus? Viņi darbus ir paveikuši. Jebkurā gadījumā mēs iekšēji biedrībā šo jautājumu izrunāsim, kā rīkoties,” solīja Kols.

Pēc intervijas deputāts sadusmojas, uzsverot, ka biedrība “Latvijas karogs” nav politiska organizācija.  

Martinsona reputācija nav traucējusi ar skandalozā uzņēmēja ģimeni saistītām kompānijām uzvarēt publiskajos iepirkumos arī šogad.

Tikai aptuveni nedēļu pirms Martinsona apcietināšanas Liepājas pilsētas iepirkumā par ielu apgaismojuma spuldžu piegādi uzvarēja SIA “Lucidus”, kurā trešdaļa kapitāldaļu pieder Martinsona dēla Mārča Martinsona holdingam “MM investīcijas”. Vēl “Lucidus” novembrī uzvarēja gandrīz 300 tūkstošu eiro vērtajā iepirkumā par Ziemassvētku gaismas dekoru uzstādīšanu galvaspilsētā. Tāpat Māris Martinsons joprojām ir Latvijas Hokeja federācijas valdes loceklis.

KONTEKSTS:

Uzmanība Martinsona vārdam kārtējo reizi pievērsa “Rīgas satiksmes” korupcijas skandāls, jo šīs lietas ietvaros uzņēmējs ir apcietināts. Savukārt šogad februārī Martinsons tika aizturēts Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča lietā. Viņam ir arī  izvirzītas apsūdzības  “Būvnieku lieta”, kas sākta 2014.gadā par apjomīgu nodokļu izkrāpšanas shēmu būvniecības nozarē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti