Panorāma

Latvija aicina atbrīvot E.Kohveru

Panorāma

Jauns nodoklis lielo algu saņēmējiem

Pensiju jautājumu atliek uz 2016. gadu

Ap 50 pensionāru ar plakātiem un dziesmām piketā pie Saeimas prasa lielākas pensijas

Bruņojušies ar plakātiem, aptuveni 50 pensionāru trešdienas rītā piketā-sapulcē pie Saeimas nama prasīja nodrošināt pensiju indeksāciju lielākā apmērā. Pēc politiķu teiktā, uz lielākām pārmaiņām pensiju indeksācijas kārtībā pensionāri var cerēt vien no 2016.gada.  

Pensionāri piketā ik pa laikam uzdziedāja, skandēja dažādus saukļus un skaļi izteica dažādas idejas, piemēram, par darba nodrošināšanu pensijas vecuma cilvēkiem, par lielāku nodokli ienākumiem no dividendēm.

Viens no piketētājiem, Genādijs, norādīja, ka īpaši sāpīga un tāpēc pēc iespējas ātrāk risināma situācija ir tiem pensionāriem, kuri pensionējušies krīzes gados.

No vairākiem Latvijas Pensionāru Federācijas pulcētā piketa dalībnieka izskanēja arī aicinājumi pārskatīt valsts nodokļu sistēmu, uzlabot valsts pārvaldi un uzaicinājumi pārējo sabiedrību pievienoties pensionāru prasībām.  

Pie pensionāriem iznākusī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) piekrita senioriem, ka Latvijā ir "jābūt lielākai solidaritātei", taču tā ir jāprasa katram Saeimas deputātam, jo lēmumus var pieņemt tikai ar parlamenta vairākuma atbalstu.

"Vispirms cilvēkiem ir jāsaņem pensijas – ir svarīgi, lai ar tām varētu ne tikai izdzīvot, bet arī dzīvot," teica Mūrniece.

Viņa pieļāva, ka atbildīgā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija varētu sanākt tuvākajā laikā, lai risinātu jautājumu par straujāku pensiju indeksāciju, ziņoja Latvijas Radio korespondents Gunārs Valdmanis.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un Zemnieku savienība) atzina, ka lielāku pensiju indeksāciju varētu nodrošināt 2016.gadā. Tam būtu jābūt skaidram jau šogad, pieņemot nākamā gada budžetu.

Pensionāru pikets-sapulce ilga aptuveni pusstundu un tā sākās stundu ātrāk nekā iepriekš bija paredzēts. Tāpat iepriekš bija plānots, ka pasākumā piedalīsies ap 150 cilvēku.

Kamēr federācijas pārstāvji tikās ar parlamenta vadītāju, pensionāri ar saucieniem un ūjināšanu sagaida citus Saeimas deputātus. Viņu reakcija uz notiekošo ir dažāda.  

Solvitas Āboltiņas reakcija Latvijas Pensionāru federācijas rīkotā piketa laikā:

Vidējais pensiju apmērs 2015.gadā (eiro):

Vecuma pensija janvārī – 286,28
Izdienas pensija janvārī – 362, 78
Vecuma pensija jūnijā   - 287,57
Izdienas pensija jūnijā – 366,3
 

No jauna piešķirta vecuma pensija janvārī – 294,37
No jauna piešķirta izdienas pensija janvārī – 385,57
No jauna piešķirta vecuma pensija jūnijā  -  314,27
No jauna piešķirta izdienas pensija jūnijā – 515,18
 

Pasākuma noslēgumā Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) vadītājs Andris Siliņš (Zaļo un Zemnieku savienība) savām Saeimas kolēģēm iesniedza savāktos 70 000 parakstus par lielāku pensiju indeksāciju - ņemot vērā 50% no algas pieauguma tautsaimniecībā, kas būtu uz pusi vairāk nekā pašlaik.

Tāpat LPF vēlas pensionāru veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu līdz 2018.gadam. 

Siliņš: Pensionāri saprot, ka valsts budžets nav gumijas rotaļlieta
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

"Pensionāru federācijas izvērstā akcija – parakstu vākšana kārtējo reizi plašai sabiedrībai atgādinās par to, ka pensionāru dzīves līmenis diemžēl nepaaugstinās, bet pat nedaudz pazeminās, ka problēmu ir ļoti daudz un ka šīm problēmām ir jārod kaut kādi risinājumi," teica Siliņš.

Viņš norādīja, ka pensionāri pieļauj kompromisa risinājumus, jo "arī pensionāru sabiedrība labi saprot, ka valsts budžets nav gumijas rotaļlieta" un ka risinājumus jāmēģina rast budžeta iespēju robežās.

"Domāju, ka šobrīd savāktie parasti būs labs stimuls, lai mēs meklētu lielākas iespējas pensiju indeksācijai jau 2016.gadā. Jo pilnīgi skaidrs, ka tīri tehniski tas šogad vairs nav iespējams," piebilda Siliņš.

Arī Barča iepriekš norādīja, ka lielāka pensiju indeksācija jau šogad nav iespējama. Tas nozīmē, ka šā gada rudenī pensijas tiks indeksētas pēc tādas pašas kārtības kā pērn, un šajā ziņā nekādas izmaiņas nav gaidāmas.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā informē, ka šā gada 1.oktobrī tiks indeksētas pensijas un atlīdzības, piemērojot indeksu 1,0158. Indekss noteikts, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma.

Tiks indeksētas pensijas un atlīdzības vai to daļu apmērs, kas nepārsniedz 311 eiro – tie ir 50% no 2014.gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī.

Izņēmums ir politiski represētās personas, I grupas invalīdi un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem pensijas un atlīdzības tiks indeksētas ar indeksu 1,0158 neatkarīgi no to apmēra.

Indeksētas tiks vecuma, invaliditātes, izdienas un apgādnieku zaudējuma pensijas, kuras piešķirtas (pārrēķinātas) līdz 2015.gada 30.septembrim.

  Saeima jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par valsts pensijām, kas paredz sākt pārrēķināt pensijas no nākamā gada, lai novērstu negatīvu kapitāla indeksa ietekmi uz to apmēru. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt