Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieci Lindu Ozolu

Rīta Panorāma

Igaunijā slēdz Krievijas konsulātus

Intervija ar LTAB valdes priekšsēdētāju Jāni Abāšinu

Ap 3% brauc bez OCTA; aprīlī ar fotoradariem to pastiprināti kontrolēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ap 3% autovadītāju brauc ar auto, kuram nav obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas jeb OCTA, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins. Šomēnes pastiprināti to kontrolēs vairāki fotoradari, lai skaidrotu sabiedrībai OCTA un tehniskās apskates savlaicīgas veikšanas nepieciešamību.

LTAB informēja, ka, sadarbībā ar CSDD īsteno sociālu kampaņu "Ja Tev nav OC/TA – nebrauc!". Kampaņas laikā vairāki fotoradari visā Latvijā veiks OCTA un tehniskās apskates kontroli ārpuskārtas režīmā – neatkarīgi no transportlīdzekļu braukšanas ātruma.

Uzsākot sociālo kampaņu, LTAB apkopojis neapdrošināto transportlīdzekļu izraisīto apdrošināšanas gadījumu skaitu pret kopējo gadījumu skaitu noteiktā laikaposmā – 2021. gadā.

"Pēc datu analīzes iespējams secināt, ka kopējais neapdrošināto transportlīdzekļu skaits uz Latvijas ceļiem ir aptuveni 1–2% robežās, turklāt vislielākais neapdrošināto izraisīto negadījumu skaits ir Rīgā (1,36%), bet vismazākais – Zemgalē (1,02%). Ja salīdzinām pērno gadu un 2018. gadu, kad veicām līdzīgu datu analīzi, tad nepatīkami pārsteidz Rīga (pieaugums par 0,49%), bet pozitīvi var izcelt Kurzemi (samazinājums 0,51%)," stāstīja Abāšins, piebilstot, ka ievērojams samazinājums (0,41%) ir arī Latgalē, kas daudzus iepriekšējos gadus izcēlusies ar negatīvu statistiku.

Abāšins "Rīta panorāmā" piebilda, ka analizēti tiek dažādi dati un "vidējā temperatūra" varētu būt, ka 3% Latvijā brauc bez OCTA. Vienlaikus ap 200–300 transportlīdzekļu bez OCTA gadā iekļūst avārijās. Tāpat arī bez tehniskās apskates vairāki simti ik gadu iekļūst avārijās.

Pirms kampaņas LTAB veiktajā aptaujā secināts, ka ļoti liels skaits (40,4%) autovadītāju nezina, ka par piedalīšanos ceļu satiksmē bez derīgas OCTA un tehniskās apskates fotoradari un policijas ekipāžas vienas diennakts laikā var sodīt vairākkārtīgi. Tāpat salīdzinoši daudz ir to autovadītāju, kas vispār nav informēti, ka fotoradari un policijas ekipāžas spēj pārbaudīt ne vien braukšanas ātrumu, bet arī to, vai automašīnai ir derīga OCTA (20,2% respondentu) un tehniskā apskate (22,4% respondentu).

"Kampaņas ietvaros veiksim plašu profilaktisko darbu, skaidrojot autovadītājiem, ka OCTA vai tehniskā apskate nav tikai formalitāte, ko valsts uzspiedusi autovadītājiem, bet gan drošības garants pašam autovadītājam, pasažieriem un citiem satiksmes dalībniekiem," stāstīja Abāšins, piebilstot, ka kampaņas mērķis ir arī atgādināt transportlīdzekļu īpašniekiem, kur un kā iespējams pieteikties atgādinājumiem par OCTA un tehniskās apskates derīguma termiņa tuvošanos. 

Kampaņas laikā vairāki fotoradari visā Latvijā veiks OCTA un tehniskās apskates kontroli ārpuskārtas režīmā – neatkarīgi no transportlīdzekļu braukšanas ātruma. Savukārt īpaši aprīkota automašīna, kuru kampaņas vajadzībām nodrošinās uzņēmums SIA "JARVA", veiks transportlīdzekļu pārbaudi ar speciālas programmatūras "Eunomia" palīdzību, aktīvi piedaloties ceļu satiksmē. 

Paredzams, ka apkopotā statistika un izdarītie secinājumi ļaus nākotnē pilnveidot metodes autovadītāju informēšanai par OCTA un tehniskās apskates nepieciešamību, kā arī cīnīties ar pārkāpējiem. "Noteikti vērts izskatīt iespēju nākotnē pielāgot stacionāros fotoradarus OCTA un tehniskās apskates kontrolei visā transporta plūsmā neatkarīgi no transportlīdzekļu braukšanas ātruma. Tāpat lielāka uzmanība jāvelta to ceļu posmu uzraudzībai, kas ikdienā netiek kontrolēta ar stacionārajiem fotoradariem," piebilda Abāšins.

1997. gadā Latvijā tika ieviesta OCTA sistēma. Tiesības veikt OCTA apdrošināšanu Latvijā ir AAS "Balta", AAS "Baltijas Apdrošināšanas Nams", AAS "BTA Baltic Insurance Company", "Compensa Vienna Insurance Group" ADB Latvijas filiāle, "ERGO Insurance" SE Latvijas filiāle, ADB "Gjensidige" Latvijas filiāle, "If P&C Insurance" AS Latvijas filiāle, "Swedbank P&C Insurance" AS Latvijas filiāle un "Balcia Insurance" SE.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti