Antropologi: Straujumas vecums nav šķērslis premjera amatam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vērtējot prezidenta nominētās Laimdotas Straujumas kandidatūru Ministru prezidenta amatam, vispirms būtu jāpievērš uzmanība darba pieredzei, nevis dzimumam vai gadu skaitam – par to pārliecināti vairāki Latviajs Televīzijas raidījuma "Panorāma" uzrunātie sociālantropologi.

Pēc tam kad Valsts prezidents Andris Bērziņš oficiāli aicināja Straujumu veidot valdību, daļā sabiedrības izraisījās diskusijas gan par nākamās premjerministres dzimumu, gan vecumu. Eksperti gan uzskata - fakts, ka Latvijas valdību vadīs sieviete, varētu nākt mums par labu, bet vecums ir gandrīz tāds pats kā līderiem citās Eiropas valstīs.

Pēc pusotra mēneša Ministru prezidenta amata kandidāte Laimdota Straujuma svinēs savu 63. dzimšanas dienu. Ja Straujuma tiks apstiprināta amatā, tad, tiekoties ar Eiropas kolēģiem, viņa nebūt nejutīsies neomulīgi. Vairāku Rietumvalstu līderiem gadu starpība nav liela. Lietuvas premjeram Aļgirdam Butkevičam ir 55 gadi, Igaunijas valdības vadītājam Ansipam Andrusam – 57 gadi. Francijas prezidents Fransuā Olands un Vācijas kanclere Angela Merkele šogad svinēs 60. dzimšanas dienu. Bet Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite un Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu šogad svinēs 58. dzimšanas dienu.

Barrozu šonedēļ ieradīsies Rīgā kopā ar Eiropadomes priekšsēdētāju Hermani van Rompeju, kurš ir viens no vecākajiem politiķiem Eiropā – viņam ir 66. gadi. Sociālantropologi uzskata – nav svarīgi, cik politiķim ir gadu, galvenais ir pieredze.

LU sociālantropoloģe Ieva Raubiško uzskata, ka Straujuma „galīgi nav veca un visa cieņa vecumam".

„Mēs nespriedām vecumu. Bet vēl, kas parādās šajās diskusijās par vecumu, ir tas, ka mēs nenovērtējam to, ka ar vecumu nāk liela pieredze. Un Straujumas kundzei ir tiešām liela pieredze strādājot profesionāla politiķa darbu," uzsvēra Raubiško.

Diskusijas par valstu vadītāju vecumu ik pa laikam notiek arī valstī ar vienu no vecākajām demokrātijām pasaulē – Lielbritānijā. Angļu sociālantropologs Garets Hamiltons uzsver – kad pašreizējais premjerministrs Deivids Kamerons stājās amatā pirms četriem gadiem, viņam bija 43 gadi. Taču ar saviem darbiem viņš ir pierādījis, ka vecums nav noteicošais. Tāpat ir ar premjerministriem cienījamā vecumā – uzsver eksperts.

Latvijā diskusijas par Ministru prezidenta vecumu notika arī tad, kad pirmo reizi stājās amatā Straujumas priekštecis – Valdis Dombrovskis (V).

2009. gadā, apstiprināšanas brīdī, Dombrovskim bija 37 gadi. Viņš bija premjerministrs gandrīz piecus gadus un ir visilgāk nostrādājušais Latvijas valdības vadītājs.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš pirmdien nolēma oficiāli aicināt "Vienotības" virzīto premjera amata kandidāti, pašreizējo zemkopības ministri Laimdotu Straujumu veidot nākamo valdību 

Pašreizējais premjers Valdis Dombrovskis („Vienotība”) no amata atkāpās novembra nogalē, līdz ar to krita viņa vadītā valdība. Premjers atkāpās, uzņemoties atbildību par Zolitūdes traģēdiju, kad, sabrūkot lielveikala „Maxima" ēkas jumtam, gājuši bojā 54 cilvēki. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti