De Facto

Starp labi apmaksātajiem ārstiem visvairāk kardiologu

De Facto

Ekonomisko sankciju ēnā

Kas finansē tā sauktos «antifašistus»?

«Antifašisti» vēlas pievērst ārvalstu mediju uzmanību, klusē par finansējumu

Latvijas antifašistu organizāciju mērķis, protestējot pret leģionāru atceres pasākumiem, ir nevis pievērst tiem uzmanību tepat Latvijā, bet gan radīt ažiotāžu un pārliecināt ārvalstu medijus par to, ka Latvijā atdzimst nacisms. Savukārt šo organizāciju finansēšanā ir saskatāma Krievijas nauda, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Cīnās ar „fašisma glorifikāciju”

Politologs no Krievijas Dmitrijs Oreškins norāda uz šo organizāciju ciešo saistību ar Krievijas varu, uzsverot, ka “Krievijā ir izplatītas ar valsti saistītas it kā nevalstiskas organizācijas.”

“Krievijā ir diezgan izplatītas ar valsti saistītas it kā nevalstiskās organizācijas ar līdzīgiem nosaukumiem - “Pret fašismu”, “Pret nacismu”, “Tautiešu atbalstam”. Katrā gadījumā - “par visu labo un pret visu slikto”. Šo organizāciju mērķis ir radīt iespaidu, ka Eiropā atdzimst nacisms, kaut gan viņu izpratnē nacisms ir minoritāšu tiesību ierobežošana. Interesanti, ka šīs struktūras nedarbojas Austrumos – Turkmenistānā vai Tadžikistānā, kur Krievijas tautiešiem tik tiešām ir problēmas. Toties, kamēr budžetā ir nauda, viņi turpina strādāt un atrod naudu tādām kustībām Baltijā, Gruzijā, Ukrainā, kuras bīdīs prokrievijas intereses,” stāstīja Oreškins.

Latvijas Antifašistiskā komiteja reģistrēta pirms septiņiem gadiem un sabiedrības uzmanības lokā nāca 2007.gadā, kad rīkoja pirmo protestu pret leģionāru atceres pasākumiem.

Biedrības "Latvijas antifašistiskā komiteja" priekšsēdētājs Eduards Gončarovs “De facto” stāstīja, ka protestēt pret leģionāru pasākumiem 16. martā viņi sāka vēl pirms organizācijas dibināšanas, bet tad iezīmējās konflikts – it kā krievi protestētu pret latviešiem, tāpēc reģistrēta “Antifašistiskā komiteja”, „lai parādītu, ka esam pret fašismu un nevis pret kādiem konkrētiem cilvēkiem”.

Gončarovs saka, ka biedrības kodols ir aptuveni 30 cilvēki.

Otra 16.marta pasākumos  manāma organizācija ir kādreizējā PCTVL politiķa Jāņa Kuzina „Apvienība pret nacismu”. Kuzins apgalvoja, ka kaut vai pašā organizācijā ir vien trīs biedri, līdzjutēju pulks ir kuplāks – ap 100 cilvēkiem.

Es negribu pieļaut nacisma glorifikāciju Latvijā un pieminu savus vecākus, kuri gāja bojā Salaspilī un dienēja Sarkanajā armijā,” skaidroja Kuzins.

Aizdomas par Krievijas naudu

Abu organizāciju aktivitātes galvenokārt veltītas dažiem ar 2.pasaules karu saistītiem datumiem. Latvijas Drošības policija uzskata – vismaz daļu no šīm aktivitātēm pastarpināti finansē Krievijas budžeta struktūras, tostarp diskusijas, apaļā galda pasākumus un piedalīšanos starptautiskajos pasākumos.

Austrumeiropas politikas pētniecības centra priekšsēdētājs Ainārs Lerhis stāstīja, ka Krievijas „finansējums tiek novirzīts projektu konkursiem, ko veido dažādas valsts un sabiedriskās organizācijas, savukārt citas organizācijas piedalās un iegūst finansējumu.

Daļa no līdzekļiem atnāk arī uz Latviju caur šiem tīkliem vai arī rezultāti tiek prezentēti Latvijā," norādīja Lerhis.

Viņš uzsvēra – sarežģītā un necaurskatāmā shēma veidota ar nolūku, lai neviens nevarētu viennozīmīgi apgalvot, ka Latvijas un citu valstu organizācijas saņem naudu no Krievijas budžeta.

Viens no starpposmiem te ir Starptautiskā cilvēktiesību kustība “Pasaule bez nacisma”. Tā ir reģistrētā Strasbūrā, Francijā, apvieno dažādu valstu antifašistiskās biedrības un daļēji finansē to darbību, tostarp Latvijas. Lai arī kustībai publiska saikne ar Krievijas budžeta naudu nav redzama, tomēr pēc Igaunijas Drošības policijas datiem “Pasauli bez nacisma” finansiāli atbalstīja arī Krievijas Ārlietu ministrijas dibināts fonds.

Šonedēļ Rīgā prezentēja citas Krievijas iestādes finansētu projektu ”Nacisma balto grāmatu”. Tās sagatavošanai “Pasaules bez nacisma” filiāle saņēma grantu no Krievijas Federācijas sabiedriskās palātas. Šo naudu Krievijas žurnālisti dēvē par “Putina grantiem” - piecus miljonus rubļu jeb 99 tūkstošus eiro.

Krievijas politologs Dmitrijs Oreškins skaidro, ka “Pasaulei bez nacisma”  līdzīgas organizācijas pašā Krievijā jau dēvē  par  “Valsts nevalstiskām organizācijām”, jo tās pildot valdības uzstādījumus.

Latvijas aktīvisti par finansējumu klusē

Mēģinājumi noskaidrot kustības “Pasaule bez nacisma” finansējuma izcelsmi no pašiem aktīvistiem izrādās neveiksmīgi. Organizāciju līderi gandrīz vienādiem vārdiem saka – nemaz neprasi, kur rodas nauda.

 Es neesmu informēts par naudas ceļu, no kurienes kas iet, mēs saņemam no Francijas un no citām ebreju organizācijām...,” sacīja Kuzins.

Josifs Korens ir “Pasaules bez nacisma” pārstāvis Latvijā, viens no dibinātājiem un  prezidija loceklis. Viņš laipni aicināja “De facto “štābā” Rīgas centrā un skaidroja, ka pašlaik “Pasaule bez nacisma” pārtiek no Eiropas Padomes piešķirtā granta un privātpersonu ziedojumiem.

“Pēdējais Drošības policijas apgalvojums, ka mēs saņemam naudu no Krievijas budžeta, ir murgi. Neviena santīma, nevienas kapeikas, neviena centa no Krievijas budžeta mūsu organizācija nav saņēmusi,” saka Korens.

Atbilde tomēr neseko, kad “De facto” vaicā par to, kurš tad īsti apmaksā Krievijas sabiedriskās palātas izdotās „Ksenofobijas un radikālā nacionālisma baltās grāmatas” prezentāciju Rīgā. 

Saruna ar Josefu Korenu beidzās pēkšņi pēc jautājuma par kustības sadarbību ar citu Krievijas fondu, kas pieminēts Igaunijas Drošības policijas ziņojumā kā “Pasaule bez nacisma” finansētājs.

Es negribu atbildēt uz muļķīgiem jautājumiem. Ja jums nav jautājumu par mūsu darbību... Es Jums saku, es no Kremļa naudu nesaņemu. Uz redzēšanos!” paziņoja Korens.

Birojā ir ieradušies Korena ārzemju kolēģi, kuriem Korens ar smaidu norādīja uz Latvijas žurnālistes, viņaprāt, nekaunīgo rīcību.

“Aizmirstiet šo adresi! Ar vienu atbildi par to, ka es nesaņēmu naudu no Kremļa un no Putina pietiek! Jā, esmu nelaipns, kad taisa šādus mēslus!” atvadoties sacīja Korens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt