Sadaļas Sadaļas

Anonīmo spēlmaņu sadraudzībai 15 gadu; arvien vairāk jaunu māsu un brāļu

Sestdien aprit 15 gadi, kopš Latvijā aizsākās Anonīmo spēlmaņu sadraudzība. Kā viņi paši definē, „Anonīmie spēlmaņi” ir vīriešu un sieviešu - brāļu un māsu - sadraudzība, lai cilvēki atveseļotos no azartspēļu atkarības. Šo gadu laikā sapulcēs piedalījušies vairāki simti cilvēku, un anonīmie spēlmaņi novērojuši, ka pēdējā gada laikā interese ir arvien lielāka - nedēļā ir viens jaunpienācējs. Šodien Anonīmie spēlmaņi ne tikai rīkos jubilejas pasākumu, bet viņi arī no angļu valodas iztulkojuši ASV izdoto grāmatu "Jauns sākums", ko izmantos sadraudzībā.

Viss sākās Amerikas Savienotajās Valstīs – pirms aptuveni 60 gadiem satikās divi vīri un dalījās stāstos par savu postošo azartspēļu atkarību. Viņi sāka regulāri tikties, ritēja mēneši, un pie spēles viņi vairs neatgriezās. Uzturot atturēšanos, jānodod cerības vēsts arī citiem - viņi nosprieda, un

1957.gadā notika pirmā Anonīmo spēlmaņu sapulce Kalifornijā. Latvijā šāda sadraudzība sākās pirms 15 gadiem, kad satikās trīs cilvēki.

„Sapulču laikā mēs atklājam cits citam savas problēmas, te nav terapija ar psihologiem…” Sapulcēs uzklausot citu brāļu un māsu stāstus, dalībnieki palīdz sev atveseļoties. Tā kā sadraudzībā liela nozīme ir konfidencialitātei, šajā ierakstā anonīmajiem spēlmaņiem ir mainīti vārdi un tehniski izmainītas balsis. Andrejs pirmajā anonīmo spēlmaņu sapulcē nonāca pirms trīsarpus gadiem:

„Savā azartspēļu atkarībā es biju kritis, kritis jau vairāk nekā 18 gadus, un tas, ka es atradu sadraudzību tikai pirms trīsarpus gadiem, tas laikam parāda to, ka es biju sasniedzis bedres zemāko punktu, lai kaut kādā veidā atvērtu acis un meklētu palīdzību...” Tobrīd bruka Andreja ģimene. Bija jāmainās, taču viņš saprata, ka ar saviem spēkiem vien galā netiks. Viņš atradis anonīmos spēlmaņus.

„Man personīgi ģimeni izdevās saglabāt, lai gan man mana pēdējā likme sakrita ar to dienu, kas man varēja būt pati nelaimīgākā mūžā. Bet es to uzskatu kā pašu laimīgāko. Draudzene nolika mani izvēles priekšā, vai nu es palieku ar ģimeni… tobrīd mēs gaidījām dēlu, mēs tajā dienā uzzinājām, ka mums būs bērns. Tas arī man ļoti man caur asarām gāja... Es domāju, ka es taču tikai savu zaudēju... Bet tās asaras, ko draudzene bija atstājusi un, iespējams, domas, kur tad es esmu tajās naktīs pazudis, varbūt jau kādā morgā mani meklēt vai slimnīcā, ka tik ilgi nerādos”.

Azartspēļu spēlēšanas laikā Andreja vērtību sistēma bijusi pilnībā sagrauta – ja veikalā par preci kāda summa liktos liela, azartspēļu zālē tā likās maza. Domās, tēlaini izsakoties, Andrejs spējis pārdot visus savus radiniekus. Līdzīgs stāsts ir Kārlim – arī viņš nonācis savas dzīves zemākajā punktā:

„Es neticēju, kas es varu nespēlēt divas dienas. Ka vienu es varu pēc kaut kādām morālām paģirām pēc iepriekšējās nakts, bet ka divas dienas... Tad es sāku apmeklēt sociālo darbinieku, kura strādāja ar azartspēļu spēlmaņiem, vispār ar atkarībām. Kādu laiku nevarēju sadūšoties, tad es aizgāju. Tad es ilgi domāju, kas ir tāds, kas liek justies labi pēc sapulces. Mans secinājums bija, ka, skatoties uz brāļiem, kas vairs nespēlē, arī rodas cerība, ka man tā arī var būt. Un tad tā arī ir”.

Anonīmo spēlmaņu sadraudzības sapulces Rīgā notiek trīsreiz nedēļā – Imantā, Teikā un Vecrīgā. Kārlis stāsta, ka sadraudzībā cilvēki stāsta gan par šī brīža sāpīgām problēmām, gan arī par to, kā atrasts ceļš uz sadraudzību. „Sapulci vada, bet tas, kas vada, nevalda, viņš vienkārši uzņemas vadītāja lomu, izvēlas tēmu, par ko runāt, un seko līdzi, lai noteikumi tiktu izpildīti”.

Zaudēta nauda bieži vien ir aisberga augšgals, apakšā ir sagrautas ģimenes un pat domas par pašnāvību. Daloties pieredzē, biedri kļūst stiprāki, un citi to dzirdot saprot, ka nav vieni, ka ir kam uzticēties.

Kārlis atceras, ka sākumā pats galvenais bija pat ne 12 soļu programma, bet izrunāties, un te runāt izrādījās ļoti vienkārši:

„Tā pirmā pievilcīgā lieta likās tā, ka mums ir augstākais spēks, ko mēs paši saprotam, tas, ko es saprotu, kā augstāko spēku, tas ir mans dievs, un tāpēc mēs nebalstāmies uz kādām reliģiskām konfesijām vai sektām, ar neko tādu nesaistāmies”.

Uz sapulcēm, kā anonīmie spēlmaņi saka – kalpot, jānāk būtu reizi nedēļā. Ja sāk izlaist, var sekot iekrišana atpakaļ azartspēļu gūstā. Kārlis un Andrejs kopš pirmās sapulces vairs nav spēlējuši. Taču diezgan daudzi nevar lepoties ar šādu veiksmes stāstu. Taču labā ziņa - ļoti daudzi pēc kritiena atkal atgriezušies sapulcēs. Kā Andrejs saka – mēs nebaidāmies krist, mēs baidāmies necelties. Un arī pēc kritiena visi esot mīļi gaidīti atpakaļ. Savukārt Kārlis atceras, ka viņam ļoti liela tieksme spēlēt bijusi aptuveni trīs mēnešus pēc spēlēšanas pārtraukšanas. Visu laiku licies, ka tūlīt skaidrības laiks pārtrūks. Dodoties uz darbu, viņš centies apbraukt ielas, kur daudz spēļu zāļu. Un viņš, tāpat kā citi anonīmie spēlmaņi dzīvoja dienu pēc dienas, ka šodien es nespēlēšu. Varbūt rīt, bet ne šodien, un to iegalvojot, tieksme mazinājās. Kārļa dzīve esot mainījusies: ''Es redzu pasauli, tad es neredzēju neko.''

Arī Andrejs šodienu nevarot salīdzināt ar laiku pirms trim gadiem:

"Dzīve ir gājusi labumā, nav atkal kārtējie kredīti, kārtējie aizņēmumi, kurus nezinātu, kā atrisināt, kā nomaksāt. Daļēji mūsu sapulces strādā kā spriedzes mazināšanas grupa, oficiāli tā to nesauc, bet mēs saprotam, ka nevar un nav vēlams visus parādus skriet, atmaksāt uzreiz, jo visu var sarunāt pakāpeniski ar kreditoriem vai baņķieriem, var parādīt cilvēkam, ka ir cerība, gaisma tuneļa galā, pat ja visapkārt ir ļoti tumšs, drēgns un sirds ir ļoti nomākta."

Sestdien, 16.janvārī, atzīmējot Anonīmo spēlmaņu sadraudzības 15 gadus, Rīgā, viesnīcā „Hotel ABC'', notiks jubilejas pasākumi ar vairākām sadraudzības sapulcēm, uz kuriem Anonīmie spēlmaņi laipni aicina ierasties. Tiem, kas vēlas ierasties, sīkāka informācija Anonīmo spēlmaņu sadraudzības mājas lapā as.org.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt