Panorāma

Epidemiologs strādā kā detektīvs

Panorāma

Kalnciemā protestē pret akumulatoru rūpnīcu

Anketēšana pret vardarbību iestrēgusi sanāksmēs

Anketēšana pret vardarbību iestrēgusi sanāksmēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pagājis tieši gads, kopš politiķi solīja veicināt dažādu valsts un pašvaldību dienestu sadarbību cīņā pret vardarbību ģimenē. Tam domāta īpaša vardarbības atpazīšanas anketa, ko likumsargi aizpilda izsaukuma vietā un tālāk nodod pašvaldības sociālajam dienestam. Tas nesaskaņas ģimenē ļauj pamanīt laikus, kā arī piedāvā cietušajam pagaidu aizsardzību. Gluži kā pirms gada, arī tagad atbildīgie sola rīkoties un mēneša laikā anketu virzīt apstiprināšanai valdībā. Bet kāpēc tam bija vajadzīgs tik ilgs laiks?  

Vardarbības izvērtēšanas anketas pirms četriem gadiem pirmie ieviesa policisti Tukumā. Šo anketu būtība – noskaidrot notikuma apstākļus, piedāvāt iesniegt pieteikumu par varmākas izolēšanu un pats svarīgākais – problēmas darīt zināmas sociālajiem darbiniekiem.

Diemžēl lielākā daļa cietušo vēlas, lai dzīvesbiedru īslaicīgi aiztur, bet pagaidu aizsardzību nepieprasa.

Tomēr anketas aizpildīšana vien un likumsargu iegūtās informācijas nodošana sociālajiem darbiniekiem ļauj problēmas apzināties un novērst letālas sekas.

“Primāri mēs aizsūtām sociālajam dienestam, un tad jau policija kopā ar sociālo dienestu var veikt to ģimeņu portretēšanu un saprast šo konfliktu cēloņus. Var laikus atnākt, apsekot to ģimeni, pajautāt, vai viss ir kārtībā,” stāstīja Rīgas pašvaldības policijas Profilakses, koordinācijas un statistikas nodaļas galvenais speciālists Deins Millers.

Taču Rīga, Tukums un citi novadi to dara brīvprātīgi, ne obligāti. Ir izskanējusi iecere piešķirt šai anketai un prasībai apmainīties ar informāciju likuma spēku.

Pirms gada gan atbildīgie ministri, gan atbildīgo Saeimas komisiju priekšsēdētāji LTV „Panorāmai” solīja ātru rīcību un politisku atbalstu šīs anketas ieviešanai. Atsevišķi politiķi pat pauda izbrīnu, kādēļ tā aizvien nav ieviesta,

Taču gads pagājis no sanāksmes uz sanāksmi, saskaņojot dažādus priekšlikumus, tikmēr rezultātu vēl nav.

“Diemžēl tas likumdošanas process ir komplekss,” norāda iekšlietu ministra padomniece Beāte Jonite (“KPV LV”).

Otrdien, 26. maijā, notika kārtējā sanāksme, pēc kuras atkal sola to pašu - mēneša laikā saprast, kad anketu virzīs apstiprināšanai valdībā. Pagaidām iestrēguši jautājumā par varmākas datu aizsardzību.

“Daudzas diskusijas ir par datu nodošanas tiesiskajiem jautājumiem un to, kā datu aizsardzības kontekstā tas varētu mums ar bumerangu iebliezt pretī. Tad neviens mums “paldies” neteiks. Nav pateikts, ka versija, ko šodien mēs skatījāmies, būs absolūti galīgā. Kaut gan mūsu skatījumā viņa ir ideāla,” stāstīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas priekšnieka vietnieks Lauris Arājs.

Viens no jautājumiem, kas pašreizējā anketā nav iekļauts, taču par to iepriekš bijušas diskusijas, vai varmākas jāizolē arī tad, kad cietušais tam dažādu iemeslu dēļ nepiekrīt. To sola risināt, bet vēlāk.

“Šobrīd prioritāte ir to anketu virzīt pēc iespējas ātrāk, lai tā anketa juridiski tiek nostiprināta, lai tā ir vienota visā valstī. Par šo nākotnē var diskutēt un skatīties, ko ar to var darīt,” pauda Jonite.  

Tikmēr vardarbība turpinās. Ārkārtējās situācijas laikā sitieni ir stiprāki, sekas – smagākas. Un pēc ilgstošas vardarbības kāds kautiņš nesen noslēdzies ar slepkavību.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti