Dienas ziņas

Ja neuzrauga, tad var demolēt?

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Andreja Upīša vārds novadā saglabāts

Andreja Upīša vārds pagaidām paliks Skrīveru ielas, skolas un bibliotēkas nosaukumā

Andreja Upīša vārds vismaz pagaidām paliks Skrīveros ielas, skolas un bibliotēkas nosaukumā. Reaģējot uz priekšlikumu Upīša vārdu no nosaukumiem svītrot, to pamatojot ar rakstnieka darbību padomju varā, ceturtdien, 13. janvārī, Aizkraukles novada domes deputāti pieņēma zināmu kompromisu. Nosaukums paliks, bet Upīša mantojuma izvērtēšanai rīkos konferenci un aptaujās iedzīvotājus.

Tuvojas vēlēšanas – tā Aizkraukles novada domes deputāta Gunta Libeka (Nacionālā apvienība) priekšlikumu svītrot novadnieka, rakstnieka Andreja Upīša vārdu Skrīveru vidusskolas un bibliotēkas nosaukumā un mainīt  Upīša ielas nosaukumu pilsētā vērtēja vietējie iedzīvotāji.

Skrīverietis Egīls: "Tur viens, kā viņu tur sauc, Jaunjelgavā darās, pēc kaut kādas popularitātes atkal kaut kur grib izkalpoties".

Skrīverietis Ivars: "Jāsaglabā? Protams.''

Laikraksta "Staburags" redakore AGita Grīnvalde-Iruka norādīja, ka jautājums sabiedrībā raisījis plašu rezonansi un arī viņa saskata politiskus motīvus.

"Jo skrīverieši, diskutējot par šo jautājumu, izsaka nožēlu, ka vēsture šādā veidā tiek izmantota politiskām spēlēm. Un vairāk šo sacelto ažiotāžu saista ar gaidāmajām Saeimas vēlēšanām," sacīja Grīnvalde-Iruka.

Libeks skaidroja, ka šo jautājumu aktualizējis līdz ar deputāta pilnvaru iegūšanu jaunizveidotajā Aizkraukles novadā, bet to nesaista ar gaidāmajām vēlēšanām.

"Es nezinu, vai es piedalīšos Saeimas vēlēšanās, vai mani aicinās. Es nezinu. Kāpēc jūs uzskatāt, ka es savu popularitāti ar to ceļu?" vaicāja Libeks. Uz norādi, ka tā uzskata iedzīvotāji, politiķis sacīja: "Ja nepatīk priekšlikums, tad vajag vērsties pret priekšlikumu iesniedzēju."

Bijušais Skrīveru novada mērs, Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Zālītis ("Latvijas attīstībai" un Vidzemes partija) skaidroja, ka šī gan neesot pirmā reize, kad dienaskārtībā parādās jautājums par Upīti un padomju varu. Līdzīgu priekšlikumu mainīt nosaukumus savulaik rosinājusi organizācija "Daugavas vanagi".

Iebraucot Skrīveros, var lasīt uz zīmes "Zaļās zemes novads", jo Andreja Upīša ''Zaļā zeme'' ir viens no populārākajiem viņa darbiem un arī savulaik skolās tika iekļauts obligātās literatūras sarakstā.

Savukārt, kā norādīja iedzīvotāji, tieši Andreja Upīša literārais mantojums ir cieši saaudzis ar pašu skrīveriešu un Skrīveru identitāti.

"Tas ir pilnīgi lieki un nevajadzīgi, jo tas, ko Andrejs Upīts ir izdarījis Skrīveru labā... Nu man jāprasa, vai ir vēl kāds rakstnieks, kas savu dzimto pusi ir tik ļoti aprakstījis," tā uzsvēra Skrīveru kultūrvēsturniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja  Daina Vancāne-Viļuma, kura grāmatās apkopojusi informāciju par Skrīveriem un pētījusi arī Upīša dzīvesgājumu.

"Nejaucam politiku ar literāro devumu, nejaucam ar to laiku, un šis ir pavisam cits laiks. Un tad, kad viņam aizrāda, ka viņš bija valdības sastāvā, kad Kirhenšteins brauca uz Maskavu un iekļāva viņu valdības [delegācijas] sastāvā... Bet vai tad vēl pēc 20 gadiem arī neiekļāva izcilas aktrises, māksliniekus, lai, piemēram, lūk, nāk Latvijas delegācijā," jautāja Vancāne-Viļuma.

Gada izskaņā Libeka iesniegto priekšlikumu par Upīša vārda svītrojumu domes deputātu balsojumā atbalstīja vien viņš pats. Savukārt šonedēļ kultūras komiteja rosinājusi jautājumu izlemt, organizējot zinātnisko konferenci un apzinot skrīveriešu viedokli aptaujā. To plānots realizēt vasarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt