Panorāma

Gvido Zvaigznes atmiņa Rojā dzīva

Panorāma

Panorāma

Plāno amatu ierobežojumus bijušajiem komunistiem

Amatu ierobežojumi bijušajiem komunistiem varētu skart Ameriku, Brigmani, Lembergu

Topošās valdības deklarācijas projektā paredzēts noteikt liegumu padomju režīma augstākā līmeņa nomenklatūras darbiniekiem ieņemt valstiski nozīmīgus amatus. Ideja nākusi no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) un "KPV LV", uzskatot, ka ekskomunisti traucē valsts attīstībai. Ierobežojumi varētu skart vairākus pazīstamus politiķus.

"Neticami, bet vēl arvien daudzos posteņos atrodas cilvēki, kas ir bijuši saistīti ar kompartiju, un viņi ir arī ieguvuši iespējas gan savā laikā privatizēt lielus uzņēmumus, privatizēt enerģētikas jomu, privatizēt dažādas citas, proti, jo īpaši tās jomas, kas ietekmē visu Latvijas attīstību," skaidroja tieslietu amata kandidāts un JKP priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

Potenciālais tieslietu ministrs sola visu vēl juridiski pareizi noformēt tā, lai, piemēram, bijušie kompartijas un komjaunatnes sekretāri nedrīkstētu kandidēt Saeimas un pašvaldību vēlēšanās, nedz arī būt Saeimas un valdības ieceltos amatos - piemēram, ministri, Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras, Valsts kontroles vadībā, arī valsts uzņēmumu padomēs, iespējams - "Latvenergo", dzelzceļā, lidostā un citur.

Pēc neoficiālas informācijas, tas varētu skart vairākus politikā ļoti daudzpieredzējušos -  kā Jāni Urbanoviču ("Saskaņa"), Andri Ameriku ("Gods kalpot Rīgai"), Augustu Brigmani (Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)), Andri Bērziņu (ZZS, bijušais 12. Saeimas deputāts) un arī Aivaru Lembergu (ZZS).

"Uz viņu [Lembergu] tas varētu attiekties bez šaubām. Viņš tika nosūtīts uz Ventspili tieši Latvijas izaugsmes tajā brīdī, kad izšķīrās - kāda būs Latvija, kādu ceļu ies. No Rīgas Centrālkomitejas viņš tika nosūtīts uz Ventspili uzraudzīt stratēģisko infrastruktūru, kas Latvijai ir viena no kritiskākajām - tātad osta, naftas cauruļvads - nu, tas ir PSRS interesēs. PSRS noziedzīgā grupējuma - PSKP interesēs bija, lai šie [objekti] neizietu no viņu cilvēku pakļautības un kontroles, un mēs redzam, ka tas viņiem ir sekmīgi izdevies diemžēl," klāsta Bordāns.

Lembergs uzsver, ka Bordāna teiktais ir "slima cilvēka murgi". "Mani ievēlēja par Ventspils izpildu komitejas priekšsēdētāju 1989. gadā, un tad tur bija atklāts konkurss uz to amatu. Pieteicās vairāki cilvēki. Tas, pirmkārt. Otrkārt, atšķirībā no Bordāna es 1990. gadā balsoju par Latvijas neatkarību.

Un, ja pučs būtu izdevies 1991. gadā, tad es kādu brīdi no dzīves neapšaubāmi pavadītu Sibīrijā.

Tas teikums ir rakstīts priekš manis un ne priekš viena cita, un to es uzskatu par lielu godu. Jo Bordāns un viņam līdzīgie nevar mani uzvarēt vēlēšanās. Es aiziešu neuzvarēts tādā gadījumā. Ļoti labi!" saka Lembergs.

Brigmanis uzskata, ka Bordāna priekšlikums nāk par vēlu: "Nu, es domāju, ka "Latvijas ceļa" dibinātājam Bordāna kungam, kas sēdēja savulaik ar lielu komunistu funkcionāru [Anatoliju] Gorbunovu pie viena galda, es domāju - viņš ir bišķīt nokavējis ar šādu priekšlikumu. Viņam vajadzēja šādu priekšlikumu iesniegt pagājušajā gadsimtā! Tad tā būtu kaut kāda novitāte! Tad ne Gorbunovs būtu, ne vesela virkne citu funkcionāru."

Bijusī kompartijas biedre un vēlāk Saeimas priekšsēdētāja Ilga Kreituse skaidro, ka netaisnīgi varētu ciest Gorbunovs un arī citi neatkarības atjaunotāji.

"Es atgādināšu, ka Tautas frontes laikā pirms Latvijas neatkarības pasludināšanas bija pat tā saucamais Tautas frontes iesaukums Komunistiskajā partijā, kur Cēsīs par sekretāru kļuva Druvis Skulte, Valmierā - Zemļicka kungs, Tukumā - Kalniņa kungs -, kur Tautas fronte lūdza šos cilvēkus izvirzīt savas kandidatūras un iet uz to, lai varētu tikt galā, kā toreiz teica, ar vecajiem stagnātiem. Sanāk, ka cilvēki, kas gāja un darīja, šobrīd par to tiek sodīti," spriež Kreituse.  

To, ka vēršanās pret bijušo kompartijas nomenklatūru ir stipri novēlota, atzīst arī Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš:

"Tagad ierobežot?  Nu, viņi taču visu jau ir sastrādājuši!

Teiksim, visas sliktās lietas, ko viņi varēja, viņi taču jau ir izdarījuši! Nu, kur tad tagad - pēc vairāk nekā ceturtdaļgadsimta, tagad mēs viņiem liegsim kaut ko darīt? Nu, es teiktu - tas ir tā ļoti bērnišķīgi!"

Bordāns uzskata, ka ierobežojums nepieciešams, lai Latvija varētu turpināt attīstīties: "Mana pārliecība ir, ka Latvija šobrīd ir sākusi stagnēt un būtiski atpalikt izaugsmes tempos no Igaunijas un Lietuvas, nerunājot par Centrāleiropas valstīm." 

Topošais tieslietu ministrs gan uzsver, ka plānotie ierobežojumi nav jāuztver kā komunistu vajāšana un ka konkrētās juridiskās normas vēl nav uzrakstītas. "Domāju, ir pēdējais brīdis pateikt viņiem paldies un ļaut Latvijai attīstīties," teica Bordāns.

7 komentāri
Aleksandra Kutuzova
Tapat ka cekas maisi, ari sis jautajums jau sen bija janokarto sada veida, Ceru, ka nevajadzes atkal 25 gadus.
Kremilek Rukis
Nu, Polijā uzskata, ka izmēzt vecos čekistus un komunistos no siltajām vietiņām nav par vēlu. Kāpēc lai mums būtu par vēlu? Paskatīsimies gan, kā tas Bordānam izdosies - un tikai pēc tam sitīsim viņam uz pleca un teiksim, ka viņš ir nācijas glābējs.
Zane Līvmane
Šie fruktiņi droši var doties pensijā un pirms cietuma atpūsties!
Anonīms lietotājs 6871
Par to, ko teica Kreituse, - cietīs arī godprātīgie. Vienmēr var taisīt izņēmumus, vērtēt personālu pienesumu, lai neciestu nevainīgie, BET šoreiz IR SVARĪGI PADZĪT MAITAS, beidzot parādīt attieksmi, darīt to, ko nespēja ne kājslauķis kalnameiers, ne politiskās prostitūtas Saeimā. Arī par Krūmiņa viedokli: visu jau sastrādājuši, - jā, lielākais ļaunums jau padarīts, bet, vienalga, IR SVARĪGI beidzot attīrīt valsti, norādīt viņiem īsto vietu. Un ceru, ka lembis savu mūžu tomēr beigs cietumā, lai kā tagad sevi uzskata par uzvarētāju. Valstij APZINĀTI nodarītais posts ir pārāk liels, lai šiem kaut ko piedotu un aizmirstu.
Del Eted Eted
Nekas nav par vēlu. Trīcvaidziņš Ameriks vēl nesen pārbijušos seju tv, atkāpās no korupcijas krēsla, un pārējie turpina rullēt.
Anonīms lietotājs 6871
brigmanis veltīgi ņirdz un pārmet novēlotu komunistu padzīšanu - viņš pats 28 gadus nodrošināja, ka likumdevējs nekādus lēmumus šai sakarā pieņemt nespēja un negribēja, prioritātes bija citas, - prihvatizācija, G24 kredīti, shēmu sakārtošana. Pat repšes laikā nebija tik liela atbalsta zzs aizslaucīšanai mēslainē. Jā, novēloti, tāpat kā čekas maisi, bet labāk vēlāk, nekā nekad. Pateicoties tādu brigmaņu un lembergu nelietībām, Latvija ir pēdējā vietā visās jomās.
Andris Milošs
Un sakat vēl ka JKP un KPVLV nav nozīmīgas partijas. Beidzot ir spēki kas kaut ko arī dara valsts labā.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti