ĀM: Latvijai ir atbildība nekavēt Stambulas konvencijas ratifikāciju

Latvijai kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstij ir atbildība nekavēt Stambulas konvencijas ratifikācijas procesu, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Kā norādīja ministrijā, starptautiskos līgumus, kam pievienojas arī ES, ir ierasta prakse ratificēt pēc tam, kad tas izdarīts ES dalībvalstu nacionālajos parlamentos, tomēr ir iespējama arī situācija, ka ES Padome konvenciju ratificē pirms Latvijas.

"Šāds gadījums var radīt potenciālas juridiskas pretrunas, jo, īstenojot ES tiesību aktus, dalībvalstīm būs jādarbojas atbilstoši Stambulas konvencijai, neatkarīgi no tā, vai šīs dalībvalstis pašas to būs ratificējušas," uzsvēra ministrijā.

ĀM norādīja, ka diemžēl Latvijā vardarbība ģimenē un pret sievietēm ir izplatīta vairāk nekā vidēji ES valstīs. Šī iemesla dēļ Latvija ANO Vispārējā periodiskā pārskata otrajā ciklā 2016.gadā kā vienu no galvenajām rekomendācijām saņēma aicinājumu ratificēt Stambulas konvenciju.

Latvijas valdība apņēmās izpildīt šo rekomendāciju līdz 2018.gada beigām, 2016.gada 16.maijā pieņemot Ministru kabineta rīkojumu par Latvijas pievienošanos konvencijai. Arī Eiropas Padomes pārstāvji, piemēram, EP cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks, aicinājuši Latviju ratificēt Stambulas konvenciju.

ĀM atgādina, ka Stambulas konvencija vēršas pret vardarbību ģimenē, kas ir aktuāla un izplatīta problēma arī Eiropā. Tā vēršas pret visa veida vardarbību pret sievietēm, vienlaikus arī pret citiem ģimenes locekļiem, tāpat tā paredz novērst visu veidu diskrimināciju.

Jau ziņots, ka Ministru kabineta komitejas sēdē šomēnes bija iecerēts skatīt likumprojektu, ar kuru Latvija apstiprinātu Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb Stambulas konvenciju, tomēr jautājuma izskatīšana jau atlikta.

Šobrīd vienīgais Saeimā pārstāvētais politiskais spēks, kas konvenciju atbalsta, ir “Vienotība”. Līdz ar to šajā Saeimas sasaukumā, visdrīzāk, konvencijas ratificēšanai balsu nepietiks. 

Zaļo un zemnieku savienība pēc katoļu arhibīskapa vizītes Saeimā nolēma neatbalstīt Stambulas konvencijas tālāku virzīšanu.

Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) priekšsēdētājs Raivis Dzintars aģentūrai LETA pauda, ka VL-TB/LNNK neatbalsta konvencijas ratifikāciju. Politiskais spēks uzskata, ka jau tiek ieviesti vardarbību ierobežojoši un novērsoši pasākumi, un šis darbs arī turpināsies. Tāpēc ir otršķirīgi, vai likumprojekts par konvencijas ratifikāciju ir Ministru kabineta atvilktnē vai tiek noraidīts parlamentā, izteicās Dzintars.

Šobrīd Stambulas konvenciju ir parakstījušas 46 valstis, taču ratificējušas – 28. Pēdējā konvenciju ratificējusi Šveice, kas to paveica pagājušā gada nogalē.

Vēl 2016. gadā Latvija bija pēdējā Stambulas konvenciju neparakstījusī Eiropas Savienības dalībvalsts. Tomēr pērn pēc asām diskusijām valdība nolēma parakstīt šo konvenciju. Ministru kabinetā pret lēmumu gan iebilda Nacionālā apvienība, kuras pārstāvja Dzintara Rasnača vadītā Tieslietu ministrija pauda bažas par riskiem, ko konvencija varētu radīt Satversmei. Pamatojums bija ārpakalpojumā iepirkta juridiskā analīze, kuras autori ministrija izvēlējas viņas nostājas dēļ.  Šis process izraisīja gan valsts augstāko amatpersonu, gan nevalstisko organizāciju kritiku pret Rasnaču. Tomēr tika mobilizēti arī ministra un konservatīvo vērtību atbalstītāji.

  14 komentāri
  Hūgo Vācietis
  NAV KO PROVOCĒT UZ GRAUTIŅIEMM !
  Anonīms lietotājs 17890
  Gatis Vanags, jeb Anonīms lietotājs 22384, maldina, sakot, ka vislielākā vardarbība ir konvenciju parakstījušajās valstīs. Tās ir pilnīgas muļķības. Pētījuma rezultātu atšķirības dažādās valstīs uzrāda izpratnes atšķirību par to, kas vienā vai otrā valstī tiek vai netiek uzskatīts par vardarbību. Šie rādītāji nav izmantojami, lai salīdzinātu vardarbības līmeni valstu starpā: "However, campaigners to end violence against women advised caution in reporting country-wide differences, given different levels of awareness of what constitutes abuse." Pasaciņas par sociālo dzimumu un kaut kādu uzspiešanu, kas esot pretrunā ar starptautiski un konstitucionāli atzītām tiesībām ir idiotiski meli.
  Anonīms lietotājs 22384
  manabalss.lv par stambulas konvencijas neratificesanu Mana balss PAR LATVIJAS NEPIEVIENOŠANOS "STAMBULAS KONVENCIJAI" Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā ... Atzīstot un apzinoties, ka vardarbība sabiedrībā un ģimenē ir nopietna un risināma problēma, jāatzīst, ka Stambulas konvencija nepiedāvā kvalitatīvi būtiskus pasākumus vardarbības novēršanai sabiedrībā papildus tiem, ko Latvijā jau nodrošina esošā likumdošana, toties papildus uzliek valstij smagu finansiālu, organizatorisku un ideoloģisku apgrūtinājumu, pieprasot pamatos pārveidot sabiedrības struktūru visās tās dzīves jomās - kultūrā, izglītībā, sociālajās normās, paradumos un tradīcijās, tai skaitā pārņemot kontroli pār cilvēku privātās dzīves telpu un ģimenes dzīvi. Šis bija pamatiemesls, kādēļ Lietuvas Seima Etniskās kultūras aizsardzības padome 2013.gadā iesniedza aicinājumu Lietuvas valdībai un prezidentei neparakstīt un neratificēt Stambulas konvenciju.
  Gatis Vanags
  Papildus informācijai: Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras 2014.gadā publicētais pētījums «Vardarbība pret sievietēm: ES līmeņa apsekojums» rāda, ka vislielākā vardarbības pret sievietēm izplatība ir tieši tajās valstīs, kurās jau ilgstoši tiek ieviesta dzimumu līdztiesība un sociālo dzimumu vienlīdzība: Dānijā – 52%; Somijā – 47%; Zviedrijā – 46%; Nīderlandē – 45%; Francijā – 44%. Savukārt Polijā, kuras Konstitūcijas 18.pantā ietverta ģimenes un laulības konstitucionālā aizsardzība, vardarbības pret sievietēm izplatība ir tikai 19%.
  Gatis Vanags
  Šis bija arī viens no iemesliem, kādēļ Polijas Tiesību institūts «Ordo Iuris» 2014.gadā aicināja Polijas parlamentu neratificēt Stambulas konvenciju. Stambulas konvencijā ir iekļauti instrumenti, kas paver ceļu pārāk plašām jēdziena “gender” jeb "sociālais dzimums" interpretācijām, apdraudot ne tikai Latvijas tradicionālo kultūru un ģimeniskās vērtības, bet arī veselīgas sabiedrības pastāvēšanu ilgtermiņā. Tas nedrīkst būt plānotais sasniedzamais mērķis, Latvijai pievienojoties kādam starptautiskam dokumentam. Šādas izpratnes uzspiešana bērniem un pusaudžiem ir pretrunā ar starptautiski un konstitucionāli atzītām tiesībām vecākiem izglītot savus bērnus atbilstoši savai pārliecībai un vērtībām.
  Anonīms lietotājs 17890
  Retorisks jautājums: Cik slimam ir jābūt, lai sieviešu tiesību aizsardzībā saskatītu pedofiliju?
  kasmaresku
  Apstiprinot "Stambulas konvenciju", ja arī esmu mazliet pēc 40, nekas man neliedz identificēties kā 12 gadīgai meitenei. Ja šobrīt tas liecināu par manu debilitāti ar perversām ievirzēm, kas visai loģiski novestu pie manas brīvības ierobežojumiem, arī piespiedu ārstēšanas vai pelnīta reāla cietumsoda, kā zināmu nodarījumu saprotamām un loģiski pamatojamām sekām, tad šis dokuments mani aizsargātu, jo man ir tiesības justies tieši tā, kā es jūtos vai iedomājos sevi jūtamies. IR jālasa starp rindiņām. Arī piemēru pasaulē JAU netrūkst. Bez tam, derētu aizdomāties, kāds ir šāda "garadarba" mērķis, izejot no tā, kas to ir radījis un kur tas ir radīts. Stambula - populārākā pilsēta Turcijā. It kā sekulāra valsts, bet kas ir šīs valsts galvenā reliģija? Konvencija aizstāv bēgļus ne mazāk kā sievietes un ģimenes, jo viss tiek mests pār vienu kārti vai likts vienā grozā.. Kāda ir 95% "bēgļu" reliģiskā piederība?
  kasmaresku
  Ne tik retorisks jautājums:Cik slimam ir jābūt, lai atbalstītu konvenciju, kas zem skaista virsraksta pabāž visu, kas vēl ienāca prātā? Iesaku izlasīt (vismaz) 4.panta trešo punktu, lai saprastu, kas viss tiek iekļauts "apspiesto un tāpēc tik aizstāvāmo" sarakstā. Ja reiz dokuments ir nodēvēts kā pret vardarbību ģimenē un vardarbību pret sievietēm, tad nevajadzētu tam pīt arī visu citu klāt. Jārunā ir par to, par ko uzrakstīts virsrakstā, nevis zem skaistām frazēm melot cilvēkiem. Nedomāju, ka Latvijas likumi pieļauj vai pat atbalsta vardarbību ģimenē un pret sievietēm. Nedomāju arī, ka normāliem cilvēkiem šķiet loģiski, ka šāda vardarbība ir normāla un atbalstāma prakse. Pat, ja tādi indivīdi ir atrodami, kurš tic, ka jebkāda konvencija un citi dokumenti mainītu to pārliecību? Bet šis dokuments tiešām atbasta pedofīliju, dženderismu un citas pret saprātu un bioloģiski zinātniski pierādītu un pierādāmu, jo dod aizstāvāmā statusu jebkuram, kas to prot pietiekoši labi noformulēt.
  Anonīms lietotājs 17890
  Slimie nezina, kas ir retorisks jautājums? :)))
  Ivars Siprus
  Slimi ka reiz ir daudzi ja ne vairums konvencijas aizstāvju
  Ivars Siprus
  Stambulas konvencija – homoseksuālistu – pedofīlu aprindu kārtējais sabiedrības maitāšanas mēģinājums https://infoagentura.wordpress.com/2016/05/31/stambulas-konvencija-homoseksualistu-pedofilu-aprindu-kartejais-sabiedribas-maitasanas-meginajums/
  Valdis Bērziņš
  Vēl nav dzirdēts NEVIENS sakarīgs un pamatots arguments pret konvencijas ratificēšanu. Tā vietā ir dzirdama histēriska un stulba vardarbības aizstāvju bļaustīšanās.
  Anonīms lietotājs 18482
  ...Šobrīd Stambulas konvenciju ir parakstījušas 46 valstis, taču ratificējušas – 28. ... tātad ratificējušas nedaudz vairāk par pusi no vispār parakstījušām. Un visas noteikti neratificēs. Un pat neparakstīs. Mīklaini, kas un kādēļ mūs steidzina? Vai nepietiek, ka brīvas tirdzniecības līgumu ar Kanādu (laikam tā tas saucas) Latvija parakstīja vispār pirmā?? Vai mums jābūt pirmrindniekiem?
  Kremilek Rukis
  Lai arī neoliberālisms grimst, inerce tam joprjām ir milzīga un velk līdzi arī Stambulas konvenciju. Ir skaidrs, ka mums tā nav vajadzīga, taču inerces nestie to aizstāvēs līdz pēdējam.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti