Alūksnes novada skolās atzinīgi vērtē pirms diviem gadiem ieviesto e-talonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Ērtāk skolotājiem un skolēniem - Alūksnes novada skolās vērtē pirms diviem gadiem ieviesto e-talonu, ar ko var norēķināties ne tikai par braukšanu autobusā, bet pilsētas skolās arī par ēdināšanu. Alūksnes novada skolas bija pirmās lauku reģionos, kas ieviesušas šo elektronisko biļeti, un šobrīd tiek domāts arī par tās iespēju paplašināšanu, piemēram, e-talons varētu pildīt arī skolēnu apliecības funkcijas.

Alūksnes novada vidusskola bija pirmā skola, kas e-talonu sāka izmantot, lai norēķinātos par pašvaldības apmaksātajām pusdienām. Skolas ēdnīcā sastaptie skolēni labprāt nodemonstrē, kā e-talons darbojas. „Daudz vieglāk, tas ir pirmkārt. Iepriekš bija tādas lapiņas, varēja pazaudēt. Tagad talons stāv makā, nav pat jāvelk ārā, nopīkstini – un viss kārtībā!” Ēdnīcas vadītāja Zaiga Pavloviča vērtē, ka elektroniskie norēķini arī viņas darbā ir daudz ērtāki: „Man dienas beigās nav jāskaita mazās lapiņas, mēneša beigās internetā nāk atskaite.”

E-talonā pašvaldība ieskaita apmaksāto pusdienu naudu - 35 santīmus dienā katram skolēnam. Alūksnes novada vidusskolas direktore Ilze Līviņa atzīst, ka viens no ieguvumiem ir kontroles iespējas: „Nāk katru dienu atskaite, cikos bērns ir ēdis, vai vispār ēdis. Ļoti liels ieguvums – tieši par uzskaiti, par atbildību, un māca bērnus [radināties] pie kārtības.”
No šī gada janvāra e-talons, lai norēķinātos par ēdināšanu, ieviests arī Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā. Tās direktore Daina Dubre-Dobre vērtē, ka būtiskākais devums ir norēķinu sistēmā: „Tas atvieglo uzskaites sistēmu, bērns mācās būt atbildīgs par sava e-talona glabāšanu, izmantošanu – tas ir kā dokuments, un pie patstāvības jaunieši ir jāradina. Protams, atvieglinājums arī klašu audzinātājiem. Noteikti ieguvums arī firmai, kas mūs apkalpo, jo precīzi var uzskaitīt summas, kas tiek izmantotas pusdienām.” Daudziem bērniem ir sociālais pabalsts. Lai neradītu diskomfortu tiem, kam vecāki nevar iedot naudiņu, lieti noder e-talons – tie ir visiem un ir vienādi.

Vēl kāds plus līdz ar e-talonu ieviešanu - lauku skolās, kur ēdināšana ir kopgaldā, e-talons darbojas, maksājot par braukšanu uz skolu. Līdz ar elektroniskās biļetes ieviešanu var arī izsekot, vai skolēns braukšanas naudu izlieto godprātīgi, lai tik tiešām brauktu uz un no skolas, stāsta Ziemeru pamatskolas direktore Līga Biete: „Var redzēt, kurā virzienā bērns braucis. Pagasta pārvaldē mēneša beigās ir kopsavilkums un viss skaidri pārskatāms.” Talons noder arī Rīgā braukšanai sabiedriskajā transportā, ja tajā caur interneta banku vai „Narvesen” kioskā ielādē attiecīgo summu.

Alūksnes novada skolās e-talonam saredz vēl citas īstenojamas funkcijas - tas varētu kalpot par elektronisko maku, kurā arī vecāki ieskaitītu naudu pirkumiem skolas kafejnīcā, varētu izmantot e-talonu kā personalizēto ieejas karti skolā un tādējādi fiksēt laiku, kad skolēns ierodas vai dodas mājās no skolas, un līdz ar to skolā nevarētu iekļūt svešas personas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti