Alūksnes novadā aizritēs otrie malēniešu svētki

"Malēnietis dzīvo, cepuri kuldams!" – ar šādu moto sestdien, 28.jūlijā, Alūksnes novada Jaunlaicenes pagastā aizritēs otrie malēniešu svētki. Bez jautrām izdarībām šo svētku galvenais mērķis jau ir saglabāt šīs ziemeļaustrumu Vidzemes raksturīgo valodu, vietējo kolorītu un tradīcijas.

Alūksnes novadā aizritēs otrie malēniešu svētkiGunta Matisone
  Ja piemin malēniešus, tad pirmais, ko iedomājas, ir stāsts par to, kā malēnieši gaismu nesa istabā. Malēnieši paši arī nenoliedz, ka ir atšķirīgi – nedaudz naivi, bet tomēr gudri un izdomas bagāti ar atšķirīgu valodu un pasaules uztveri. Par to, lai saglabātu malēniešu izloksni, raksturīgo folkloru, to pētītu un atdzīvinātu, daudz rūpējas Jaunlaicenes muzejs un tā vadītāja Sandra Jankovska.

   

  Viņa ir arī idejas autore grāmatai "No Apukalna veroties", kurai atvēršanas svētki būs šodien un kas ir iecerēta kā Alūksnes apkaimē runātās malēniskās valodas mācību līdzeklis. Tajā apkopoti vairāk nekā 1000 vārdi, anekdotes, rotaļu apraksti, kā arī Linarda Laicena un novadpētnieka Aivara Puzuļa stāsti.

  Malēniešu svētkos neiztiks arī bez jautrības. To sola pagalma izstāde, kurā katrs varēšot izmēģināt arī gaismas nešanu maisā un citas malēniskas izdarības, kā arī nobaudīt izslavētos malēniešu profitroļus.

   

  Saistītie raksti
  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti