Panorāma

NATO pārstāvis: Krievija nedrīkst uzvarēt

Panorāma

Alokatori – motivācija, lai taupītu siltumu?

Pagasta pārvaldnieka vietā – bibliotekārs

Alūksnes novadā 15 pagastos pārvaldnieka lomu iecer uzticēt bibliotekāram

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Visus 15 novada pagastus vadīt no centra, pilsētas vienā pagastu apvienības pārvaldē – šādas iekšējās teritoriālās pārvaldības reformas iecerētas administratīvi teritoriālās reformas neskartajā Alūksnes novadā, – atsakoties no pārvaldniekiem, domē laukos plāno palielināt bibliotekāra lomu.  

Nu jau vairāk nekā 13 gadus pagastmājās saimnieko nevis ievēlēti pagastu padomju priekšsēdētāji, bet novadu domju iecelti pagastu pārvaldnieki. Daudzviet arī to vairs nav, jo izveidotas pagastu apvienības, pa pārvaldniekam atstājot katrā otrajā, trešajā vai ceturtajā pagastā.

Pirms dažiem gadiem tā notika arī Alūksnes novadā, bet tad šeit atgriezās pie pārvaldnieka teju katrā pagastā. Nu klāt jaunas pārmaiņas. Šoreiz taps viena iestāde, visus 15 apvienojoša pārvalde, kas pulcinās darbiniekus Alūksnē.

Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Dzintars Alders ("Jaunā Vienotība") skaidroja: "Tad, kad būs nepieciešams, šis vadītājs būs uz vietas, bet es teiktu, ka uz vietas vajadzība būt pat nav nepieciešama. Iedzīvotājiem, mēs plānojam ar 1. janvāri, būs visas iespējas iesniegt iesniegumus vai risināt jautājumus pie bibliotēkas vadītāja."

Uz bibliotēkas bāzes Alūksnes novadā jau pavasarī izveidots viens klientu apkalpošanas centrs.

Tādus tagad plānots veidot arī citur. Taču arī bibliotēku tīkls Alūksnes novadā nesen optimizēts. Jaunlaicenes pagastā bibliotekāru neizdevās sastapt, jo bibliotekāre slimo, bet Ziemeru pagasta bibliotēka trešdienā nestrādā.

Savukārt Alsviķu pagasta bibliotekāre neslēpj, ka nedēļā jāpaspēj būt divās vietās: "Man jau tikko bija akreditācija, un akreditācijas komisija prasīja, kā es to visu paspēju? Nu, ko man atliek teikt, man ir jāpaspēj."

Jau šobrīd pie viņas vēršas tie, kas lūdz valsts kompensāciju par malku vai granulām. Pensionāri zvana, ja nespēj ko atrast internetā. Bibliotekāre atzīst – daudziem kļuvusi par uzticības personu.

"Vienā reizē nebija feldšeres, viņa bija atvaļinājumā. Piezvana man viens seniors un saka: "Nu es tev pajautāšu, kas man par slimību!" Tas tā interesanti bija pašai," sacīja Sarmīte Meļķe.

Taču, pieaugot slodzei, jāparūpējas, lai bibliotekāram būtu aizvietotājs, kā arī atbilstošs atalgojums, vērtēja Latvijas Bibliotekāru biedrībā.

Turklāt, lai tas patiesi kļūst par lauku kopienas centru, tam būtu jābūt pieejamam arī brīvdienās.

Latvijas Bibliotekāru biedrības valdes priekšsēdētāja Māra Jēkabsone pauda: "Varbūt šāda tipa bibliotēkās, kur ir tik daudz šo uzdevumu, kas bibliotekāram ir jādara, varbūt, ka tomēr būtu jāstrādā nevis vienam bibliotekāram, bet vismaz pusotram, ja ne diviem darbiniekiem."

Pakalpojumu pieejamība arī ir vienīgais, kam likuma ietvaros līdzi seko pašvaldību ministrija, pārvalžu skaits ir katras vietvaras pašas izvēle. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) tikai līdz gada beigām sola izstrādāt metodiskos materiālus ar ieteikumiem, sliktajiem un labajiem piemēriem, kā efektīvāk plānot pagastu pārvažu darbu.

VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša teica: "Mums ir bijuši arī vairāki gadījumi, kad pašvaldības ir vēlējušās nodot pagastu pārvaldei arī tādu kompetenci, ko klientu un informācijas centram likums nepieļauj."

Kā tieši tiks organizēta pagastu pārvaldība Alūksnes novadā, pašvaldības deputāti vēl plāno lemt nākamnedēļ domes sēdē. Domes vadība ar šo piedāvājumu cer ietaupīt 100 tūkstoš eiro gadā, ko ieguldīt infrastruktūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti