Dienas ziņas

"Eņģeļa pasts" aprūpes namā "Valtaiķi"

Dienas ziņas

Krīzes situācijās cilvēki tic radio un TV

Izmēģina zemas temperatūras siltumapgādi

Alūksnes bērnudārzā izmēģina zemas temperatūras siltumapgādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Zemas temperatūras centralizētā siltumapgāde ir pilotprojekts, kas šogad tiek īstenots Alūksnes bērnudārzā "Pienenīte". Tas nodrošina ne tikai ērtāku ēkas apsaimniekošanu, bet ir jau izdevies ietaupīt energoresursus un līdz ar to arī samazināt izmaksas.

Šajā vasarā "Pienenītē" pārbūvēja siltummezglu un katrā grupiņā ievietoja temperatūras un mitruma mērītāju. Uzsākoties apkures sezonai, siltuma padeve telpās tiek nodrošināta zemas temperatūras režīmā. Patērētais siltums, elektrība, ūdens, kā arī telpas mitrums un CO2 līmenis tiek uzraudzīts tiešsaistes datu monitoringa sistēmā, kas nodrošina to apkopojumu un analīzi.

"Zemas temperatūras apkurē mēs izmantojam siltumnesēju, kas nepārsniedz 46 grādus, ierasti tie ir 70 grādi, 75.

Un tā pati interesantākā lieta, ko mēs esam novērojuši, ir, ka mēs, samazinot būtiski temperatūru, nodrošinām identiskus klimatiskus apstākļus, kādi bija iepriekš.

Un atsevišķās grupās vadot un plānojot, un, saprātīgi regulējot, mēs esam panākuši komfortablāku iekštelpas klimatu, kas atbilst bērna prasībām," sacīja Alūksnes Centralizētā siltumapgādes uzņēmuma vadītājs Mārtiņš Kaļva.

Rudens un ziemas periodā bērni iekštelpās pavada lielāko daļu dienas, tāpēc ir svarīgi, kāda ir gaisa kvalitāte grupiņās un nodarbību telpās. Iestādes vadītāja Ingūna Dovgāne atzina, ka, ieviešot šo sistēmu, ir būtiski uzlabojies klimats grupiņās, gaiss ir svaigs un atbilstošs bērna vajadzībām, lai tie spētu koncentrēties mācību procesam.

"Mums bija augšējās grupiņas ļoti siltas, 26 grādi, nepārtraukti bija jāvēdina, un bērni bija sakarsuši, un tas darbs nebija kvalitatīvs. Šobrīd ir tā, ka mēs to temperatūru varam attālināti noregulēt, mēs to varam izsekot. 

Tātad, skatoties pa dienu, temperatūra ir līdz 20 grādiem, kas ir normāli. Un audzinātāja un auklīte saka, ka ir vieglāk strādāt gan pašiem, gan bērni ir aktīvāki un labāk koncentrējas,"

teica Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes "Pienenīte" vadītāja Ingūna Dovgāne.

Šai sistēmai ir liels potenciāls, ir tikai jāspēj analizēt iegūtie dati un iespējas, kā tos izmantot iestādes labā. Svarīgi, ka uzlabotās energoefektivitātes rezultātā ietaupītie līdzekļi paliek bērnudārzam, kas ir papildu stimuls un motivācija turpināt iesākto projektu.

"Ja mēs salīdzinām ar iepriekšējo sezonu, ko mēs jau esam ietaupījuši – oktobra mēnesis pret 2018. gadu, un, ņemot vērā arī grādu dienu skaitu, mēs esam ietaupījuši 42% siltumenerģijas, un novembrī tie ir bijuši 17%," teica Kaļva.

Tā kā šim pilotprojektam ir pozitīvi rezultāti, pašvaldība to plāno ieviest arī citās izglītības iestādēs. Savukārt Vidzemes plānošanas reģions, kas to realizē, šo pieredzi plāno nodot tālāk citām Latvijas pašvaldībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti