Alūksnē atsedz unikālus Jaunās pils sienu un griestu gleznojumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

“630 verstis pilnas sajūtām”  - šis ir jauns tūrisma piedāvājums, kas top Latvijas pierobežā no Krāslavas līdz Alūksnei un tālāk turpināsies arī Krievijas Federācijā. Projekta laikā radītais maršruts apvienos objektus, kas sniedz apmeklētājiem gan dažādu sajūtu gammu, gan arī ļaus iepazīt, ar ko tad bagāta ir Latvijas pierobeža.

Alūksnē atsedz unikālus Jaunās pils sienu un griestu gleznojumus
00:00 / 04:15
Lejuplādēt

Alūksnē šī projekta ietvaros jau ir sācies darbs, lai atsegtu Jaunās pils Fortepiano un Ērģeļu istabu sienu un griestu gleznojumus, kuri jau novērtēti kā savā ziņā unikāli.

Alūksnes Jaunā pils viennozīmīgi ir viena no ievērojamākajām Tjūdoru neogotikas stila pilīm Latvijā. Pils celta pēc barona Aleksandra fon Fītinghofa pasūtījuma, un gan tās arhitektoniskais plānojums, gan griestu un sienu gleznojumi pilī liecina, ka viņš ir bijis mākslas cienītājs.

"Šīs divas istabas, kas šobrīd ir restaurācijas procesā, tās ir bijušas mūzikas saloni, mūzikas istabas, viena tātad Fortepiano istaba, kurā atradās pianīns jeb harmonijas, un šajā Ērģeļu istabā, protams, arī dažādi interjera priekšmeti atradušies un tas centrālais priekšmets - riekstkoka ērģeles," stāsta Alūksnes muzeja direktore Diāna Pelaka.

Fortepiano un Ērģeļu zālēs strādā restauratori. Vienā no telpām jau ir atsegti grifu gleznojumi, bet otrā iluziorais gleznojums uz sienām. Restauratore Līga Jansone neslēpj, ka darbs prasa ļoti lielu pacietību un rūpību.

"Šis ir pats pēdējais, virsējais slānis, kas jāattīra visrūpīgāk, kā zināms restauratoriem vajag ļoti lielu pacietību, tas, ko jūs redzat šeit uz sienas, bija divi slāņi apmetuma, vēl pārkrāsojumi, mēģinām cīnīties par katru kvadrātcentimetru, kas ir oriģināls, un saglabāt to," rāda Jansone.

Ērģeļu istabā sienas savulaik pārkrāsotas vismaz 12 reizes un līdz ar to, kā stāsta monumentālās glezniecības restauratore, vecmeistare Zinaīda Grīnfelde, darbs jāveic kārtu pa kārtai, lēnām. "Oi, šausmīgi, apakšā ir arī mazliet sapelējis, un tas viss ir jāstiprina, lai nekrīt nost gleznojums, tas ir process, vienā  vietā jāatgriežas vismaz trīs reizes vai pat piecas," saka Grīnfelde.

Restauratore arī atzīst, ka gleznojums, kas atklājas Alūksnes Jaunās pils istabās, ir savā ziņā unikāls. "Ļoti kvalitatīvi, ļoti kvalitatīvi, es vēl vienu vietu Latvijā zinu - Zaļā muiža, Zaļenieki. Tur ir iluzorais gleznojums uz griestiem, bet vairāk es nezinu Latvijā tik izcilu, tik perfektu," priecājas Grīnfelde.

Šīs  Alūksnes pils muzikālās istabas tad arī būs viens no jaunā, pierobežā topošā tūrisma maršruta  "630 verstis pilnas sajūtām” objektiem Alūksnē. "Tas ir projekts, kura ietvaros tiek radīts jauns tūrisma maršruts, kas sākas Krāslavā, turpinās līdz Alūksnei, un tālāk viņš vijas līdz Izborskai un līdz Pavlovskai, kas jau praktiski ir Sanktpēterburgā. Pamatdoma bija atklāt vairāk to, cik interesants ir tūrisma piedāvājums tieši pierobežā, jo mēs jau visi zinām Siguldu, bet arī Alūksnē ir daudz ko redzēt, tāpat arī Litenē, Preiļos, un atklāt to, ka šajās vietās, mazliet nostāk no galvenajiem tūrisma objektiem, arī ir ļoti interesanti tūrisma piedāvājumi un dažādas sajūtas ir iespējams baudīt," skaidro Alūksnes novada projektu vadītāja Santa Supe.

Projektā Alūksnē taps vēl kāds jauns tūrisma piedāvājums. "Alūksnē tiek veidots arī "ziplains", pāri Alūksnes ezeram no Tempļa kalna uz pilssalu, tas būs trošu nobrauciens. Tur varēs tiešām baudīt tādas aizraujošas sajūtas, jo viņš būs diezgan straujš. Sola, ka būs ļoti ātrs, varbūt arī tāda unikalitāte, ka viņš ir virs ūdens pāri ezeram," saka Supe.

Griestu un sienu gleznojumu restaurācijas darbus plānots pabeigt nākamā gada maijā, bet trošu nobraucienu Alūksnē cer īstenot jau šajā  tūrisma sezonā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti