Dienas ziņas

Aicina iesaistīties kaķu sterilizācijas programmā

Dienas ziņas

Rīgas domi var atlaist

Alpakas Vecpiebalgas pakalnos

Alpakas audzē arī Vecpiebalgas pakalnos

Latvijā alpakas ir arī Vecpiebalgas pusē. Uz kalnaino novada saimniecību "Lejas Ģibuļi" šos dzīvniekus pirmoreiz atveda 2018. gada pavasarī, piepildot saimnieces sapni par alpaku saimniecību. Tā izveidota, pateicoties viņas un bērnu mīlestībai pret dabu un dzīvniekiem.

"Lejas Ģibuļu" saimniecībā līdz šim ir turēti dažādi dzīvnieki – govis, vistas un arī aitas, tomēr alpaku ganāmpulks jau gadiem ir bijis kluss Guntas Rāvietes sapnis. Kad meita Ausma Kalniņa pirms diviem gadiem aizstāvēja savu bakalaura darbu par to, kā alpakas varētu iedzīvoties Vecpiebalgas pakalniem bagātajā apvidū, bija skaidrs –  sapnis ir jāīsteno.

No "Rakšiem" atvestas pirmās alpakas un izveidots mini zoodārs "Rika Zoo". Šie kamieļu dzimtas dzīvnieki ir ļoti sabiedriski, ziņkārīgi un draudzīgi gan savā starpā, gan arī pret cilvēku.

"Jebko jaunu uzsākot ir bailes, bet, ja tu nobīsies un savu sapni nepiepildīsi, pēc tam krenķis būs ļoti ilgi, visu savu atlikušo mūžu, varētu teikt. Bet priekš tam apkārt ir cilvēki, kas var dot padomus, uzmundrināt, palīdzēt. Tā ka vienkārši nedrīkst baidīties kaut ko uzsākt," stāstīja "Rika Zoo" saimniece Rāviete.

Šobrīd "Rika Zoo" ir desmit alpakas un viena lama. "Rika Zoo" saimniece Ausma Kalniņa stāstīja, alpakas ir ļoti gudri un inteliģenti dzīvnieki. Par to liecinot kaut vai tas, ka tās var vest pastaigā pie pavadām.

Alpaku dzimtene ir Dienvidamerika, un "Rika Zoo" saimniecībā uzskata – Latvijas klimatiskajos apstākļos tās iedzīvojušās labi, lai arī joprojām šeit daudzi tās uzskata par neparastiem dzīvniekiem. Vēsturiski alpakas audzētas, lai iegūtu vilnu, no kuras gatavo segas, cepures, cimdus, zeķes un citus adītus izstrādājumus.

"Viņiem vilnas kvalitāti mēra mikronos, un, jo mazāk mikronu, jo kvalitatīvāka tā vilna. Un, ja salīdzina alpaku ar aitu, tad alpakas vilnai to mikronu ir daudz mazāk un tā vilna ir daudz kvalitatīvāka. Ja pielīdzina kaut kādiem standartiem, tad tā ir kā merino vilna," klāstīja Kalniņa.

"Rika Zoo" alpakas cērp reizi gadā, parasti tas notiek aprīlī vai maijā pirms vasaras.

Vēl gan Latvijā nav daudz iespēju, kā pārstrādāt šo augstvērtīgo vilnu, tāpēc savā saimniecībā iegūtais materiāls pagaidām tiek uzkrāts.

Lietuvā, kur alpakas ir lielākā skaitā nekā Latvijā, vilnas pārstrāde ir vairāk attīstīta.

Vasarā alpaku saimē gaidāms pieaugums. Kalniņa stāstīja, ka alpaku mamma savu mazuli iznēsā vienpadsmit mēnešus. Dzīvnieka dzīves garums ir līdz 25 gadiem, līdz ar to šādas saimes uzturēšana ir ilgstošs darbs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt