Dienas ziņas

Sāk Ķekavas sākumskolas trešās kārtas būvniecību

Dienas ziņas

Jāsakārto Latvijas un Baltkrievijas pierobeža

Neievēro drošību mežizstrādē

Alojas novadā krītoša koka traumētais mežstrādnieks strādājis bez ķiveres un aizsargtērpa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Strādā bez darba līguma, aizsardzības līdzekļiem un instrukcijām par drošību – šādus un vēl citus pārkāpumus Valsts darba inspekcija aizvien konstatē mežizstrādes jomā. Drošības ignorēšanai sekas ir dažādi nelaimes gadījumi. Pēdējā laikā smagākais nesen notika Alojas novadā, kur kādam vīrietim uz galvas uzkrita koks. Par notikušo vēl notiek izmeklēšana, taču, kā secinājuši neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi, cietušais mežā strādājis bez speciālā apģērba.

Mežizstrādes darbu laikā cietušais šobrīd atrodas Intensīvās terapijas nodaļā Vidzemes slimnīcā. Ātrās palīdzības mediķi stāsta, gūtās traumas bija tik nopietnas, ka palīdzības sniegšanas laikā vīrietim apstājās sirds un bija jāveic atdzīvināšana. Tas izdevās, tomēr šis gadījums kārtējo reizi apliecina, ka drošības noteikumi netiek ievēroti.

"Ķivere viņam noteikti nav bijusi, to var secināt pēc traumas rakstura, arī aizsargtērps nē. Nezinu, vai bijis zāģētājs vai zaru dedzinātājs, bet strādājis bez aizsardzības līdzekļiem," stāsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Vidzemes reģionālā centra galvenais ārsta palīgs Voldemārs Kokorevičs.

Uzkrituši koki vai zari, gūtas traumas ar mežizstrādes instrumentiem - gada laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests saņem aptuveni 20 līdz 30 šādus izsaukumus uz mežiem.

Tas ir liels skaits, jo gandrīz visos gadījumos sekas ļoti nopietnas. Problēma arī, ka mežstrādnieki dažkārt nav pietiekami informēti par precīzu savu atrašanās vietu un tas ir zaudēts laiks. "Ja pasaka, ka kaut kur starp Aloju un Mazsalacu, tad vienalga, kāda ir navigācija, lai mēs atrastu konkrēti šo vietu," nosaka Kokorevičs.

Darba aizsardzības prasības visbiežāk netiek ievērotas, tiklīdz nav reģistrēta nodarbinātība. Lai gan likums ļauj, problēmas rodas, piesaistot pašnodarbinātās personas, kuras savukārt talkā ņem palīgstrādniekus. Slēgt līgumus ar pašnodarbinātajiem darba devējam ir izdevīgi, jo par drošību atbildīgi viņi paši.

"Pašnodarbinātā persona viena šos darbus nevar veikt, tātad ir parasti palīgs, kas savāc zarus vai veic citus sīkos palīgdarbus. Nereti šie palīgi ir nereģistrēti nodarbinātas personas, un no tā arī izriet šie darba aizsardzības pārkāpumi," teica  Valsts darba inspekcijas  Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja Ineta Kļaviņa.

Valsts darba inspekcijā uzskata - pašnodarbinātajiem nevajadzētu veikt darbus mežizstrādē, arī būvniecībā, kas tikpat bīstama joma, vai arī jānosaka stingrākas prasības. Jautājums risināms, bet  nepieciešama atsaucība arī no iesaistīto nozaru speciālistiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti