Alkohola lietošana ir daļa sabiedriskās dzīves. Kārsavā atkarību problēmu risina lekcijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Alkohola lietošana dzīvi neuzlabo, bet no tās grūti izvairīties, atzīst kāds Kārsavas novada iedzīvotājs, kurš apmeklē lekcijas par alkohola atkarību. Novadā atkarību problēmu mēģina risināt ar lekcijām.

Kārsavā atkarību problēmas risina lekcijās
00:00 / 04:55
Lejuplādēt

Lekcijā par alkohola atkarību atnākušo nav daudz, ap desmit cilvēku. Lekciju vada narkologs Jāzeps Korsaks. Ārsts stāsta, ka viņa jaunākais pacients mācījies vien otrajā klasē. Atkarība radusies no benzīna ostīšanas pēc otrās reizes, savukārt vecākajam pacientam bija 78 gadi. Latgalē ir vieni no augstākajiem rādītājiem, gada laikā skatot reģistrēto alkohola atkarīgo pacientu skaitu, taču tā ir tikai viena no problēmas pusēm, uzsver narkologs.

“Statistika paliek statistika, cik ir uzskaitē, tas nav rādītājs. Ir netiešie rādītāji - tā ir vardarbība alkohola reibumā, bojā gājušie alkohola reibumā, kriminālnoziegumi alkohola reibumā, iedzimtie faktori, kas veidojas bērniem, kuru vecāki lieto alkoholu. Kā izskatās šai aspektā Latgales reģions? Statistika bēdīga, par to ikviens var pārliecināties - vietējā prese publicē mirušo vārdus, uzvārdus un dzimšanas gadu, un tur es daudz atpazīstu savus pacientus, kas gājuši bojā tieši alkohola reibumā,” stāsta Korsaks.

Lekciju apmeklētājs ir kāds vīrietis, kurš atzīst, ka alkohols ir problēma arī viņa dzīvē. Vīrietis strādā uz kombaina un saka - tas nav kombainieris, kurš nevar iedzert. Tāpat arī pārējā sabiedrība nereti pret tiem, kuri izvēlas alkoholu nelietot, izturas ar neizpratni.

Vīrietis norāda, ka pārstāt lietot alkoholu ir sarežģīti.

 “Mēģinājis esmu kādus trīs mēnešus. Bet tad kāzas, bēres... Kā tu viens kā baltā vārna sēdēsi. Piedalies vai vispār neej.

Ja gribi atmest alkohola lietošanu, tad [nekur] nepiedalies,” stāsta lekciju apmeklētājs. Viņš gan atzīst, ka alkohols viņa dzīvi uzlabojis nav.

Lekcijas notika arī Kārsavas novada pagastos. Tēmu izvēlēts aktualizēt, Kārsavas pašvaldībai īstenojot Eiropas projektu “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi”. Projekta koordinatore Anna Zīmele atzīst, ka kopumā cilvēku aktivitāti gribējies redzēt lielāku. Tomēr atkarīgajiem ir tieksme problēmu noliegt, un tāpēc daudzi kautrējas nākt, jo baidās no tā, ko citi padomās.

“Man gribētos cerēt, ka vismaz viens, divi cilvēki aizies no lekcijām ar pārdomām.

Mums lekcijās piedalījās Mežvidu pamatskolas audzēkņi, Malnavā - Malnavas koledžas pārstāvji, un varbūt kādam paliks atmiņā, ko lektors ir stāstījis. Atkarība sākas ar domu: ja es slikti jūtos, lai uzlabotu savu stāvokli, man ir jāizdzer vīna glāze, jo cilvēki dzīvo arī savā depresijā, psiholoģiski ir saspringums, stress jānoņem. Tas savukārt ir citu speciālistu darbs. Šī projekta ietvaros pašvaldības uzdevums skaidrot, ka ir citi ceļi, iespējas izvēlēties ārstēšanos, bet tev pašam līdz tam jānonāk,” norāda Zīmele.

Daži ieteikumi no narkologa tiem, kuri vēlas pārtraukt alkohola lietošanu. Piemēram, ir jālieto daudz šķidruma - ūdens, sula, kafija, piens; kārtīgi paēdot, būs mazāka tieksme pēc alkohola. Ir jākustas un jādara kaut kas pozitīvs. Tāpat atkarīgajiem palīdzēt var anonīmo alkoholiķu grupas, jo neviens cits nespēj otru tik labi saprast, kā tas, kurš pats cīnās ar šo problēmu.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2017. gadā pirmreizēji bija ārstēti vairāk nekā 1600 alkohola atkarības pacientu. Viens no lielākajiem rādītājiem saslimstībā ar alkohola atkarību bija Latgalē, kur pirmreizēji reģistrēti 315 pacientu, tāpat Latgalē reģistrēti visaugstākie mirstības rādītāji no saindēšanās ar alkoholu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti