Rīta Panorāma

Aleksandra Kuprina stāsts “Granātu aproce “ Rīgas Krievu teātrī

Rīta Panorāma

Saruna ar Tomu Brici

Cīnās ar alimentu nemaksātājiem

Alimentu parāda rekords – 61 000 eiro par septiņiem bērniem

Pēdējos gados valsts pieteikusi arvien niknāku cīņu pret alimentu nemaksātājiem, bet tikmēr lielākais Uzturlīdzekļu garantiju fonda parādnieks ir uzkrājis 61 433, 88 eiro lielu parādu.

Šādu parādu viņš uzkrājis par septiņiem bērniem kopš 2006.gada, LTV “Rīta panorāmai” pastāstīja Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas juriskosulte Sintija Šauriņa.

No 2015. gada Latvijā tiek publiskoti to cilvēku vārdi, kuri nemaksā alimentus. Publiska kaunināšana ir devusi  rezultātus. Gadu pēc personas datu publiskošanas iekasēto alimentu apjoms pieauga par 35%, šādā veidā piedzīti gandrīz 4 miljoni eiro.  

Šogad Satversmes tiesa lēma - uzturlīdzekļu parādnieku datu publiskošanu ierobežo bērnu tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību, vecāku vārda publiskošanai var sekot emocionālā vardarbība skolās. Tāpēc valsts ir spiesta mainīt esošo kārtību.

Tieslietu ministrijas Valsts sekretāra vietniece Irēna Kucina skaidroja, ka vārdus gan turpinās publiskot, bet mainot sistēmu. Iepriekš šis saraksts bija atvērts, bet tagad tas būs daļēji slēgts. “Autorizējoties varēs sameklēt informāciju par parādnieku. Šie grozījumi ir ieviesti, lai novērstu nepilnības, ko ir konstatējusi Satversmes tiesa,” sacīja Kucina.

Tas nozīmē, ka, ievadot nemaksātāja vārdu, piemēram, meklētājā “Google”, informācija par šo cilvēku vairs nebūs atrodama. Lai tomēr nodrošinātu alimentu maksāšanu, Saeima lēma par jauniem ierobežojumiem - nemaksātājiem varētu tikt liegts vadīt  automašīnas un kuģošanas līdzekļus. Šīs tiesības gan netiks liegtas automātiski. 

“Ir nepieciešams izvērtēt samērīgumu. Samērīgums tiek vērtēts. [Uzturlīdzekļu garantiju] fonds vērtēs, vai šīs tiesības personai nepieciešamas noteiktu pienākumu veikšanai profesionālajā darbībā un vai tiesību liegšana neierobežos viņa esošo ģimenes stāvokli un aprūpē esošos bērnus,” skaidroja Kucina.

Izmaiņas stāsies spēkā nākamā gada aprīlī, bet ministrijā domā par vēl citiem ierobežojumiem.

“Ir izskanējuši daudz variantu, piemēram, par tiesībām ieņemt kādus amatus valsts pārvaldē. Šobrīd notiek izpētes darbs, apzinām citu valstu pieredzi un domāju, ka nākamā gada sākumā mēs varēsim jau domāt par to, kas ir nākamie līdzekļi,” atzina Irēna Kucina.

No nākamā gada minimālais uzturlīdzekļu apjoms bērniem līdz septiņu gadu vecumam būs 95 eiro, savukārt no septiņu līdz 18 gadu vecumam – 114 eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt