Panorāma

VVD aiztur maksājumu «Skonto»

Panorāma

Stacijā ieskandina «Rīgas ritmus»

Publiskoti alimentu nemaksātāji

Alimentu nemaksātāju publiskošana satraukusi parādniekus

Alimentu nemaksātāji valstij ir parādā vairāk nekā 100 miljonus eiro, un parāds ik gadu pieaug. Mudinot nemaksātājus parādu dzēst, Uzturlīdzekļu garantijas fonds alimentu nemaksātāju sarakstu publicējis internetā. Tajā gan atrodama tikai daļa parādnieku.

Tikai pagājušajā gada laikā vien Uzturlīdzekļu garantijas fonds izmaksājis vairāk nekā 22 miljonus eiro sievietēm un arī vīriešiem, kuru bērnu otrs no vecākiem nemaksā alimentus.

Alimentu summu piedzīt fondam izdodas reti no kura nemaksātāja, un tādējādi bezatbildīgo vecāku parāds valstij aug. No trešdienas viņu saraksts publicēts fonda mājaslapā, un par spīti skeptiskajām prognozēm pirms jaunā regulējuma ieviešanas fondā apliecina, ka jau daudzi nemaksātāji zvanījuši un interesējušies, kā lai izkļūst no parādnieku saraksta.

„Ja ņem salīdzinājumu par pagājušā gada pieciem mēnešiem un šī gada pieciem mēnešiem, tad regresa kārtībā atgūtie līdzekļi no parādnieka ir palielinājušies par 30%. (..) Tiklīdz sākās datu publiskošana, publicitāte, tad arī palielinājās,” saka Uzturlīdzekļu garantijas fonda Juridiskās nodaļas vadītāja Linda Sparāne.

Sarakstā gan atrodami nepilni divi tūkstoši no teju 30 000 parādnieku. Tajā nav publicēti alimentu nemaksātāji ar invaliditāti, darba nespējīgie un lielākoties, tie, kuru bērnu otrs no vecākiem nevēlas publicitāti.

LTV „Panorāmas” sazvanītā Santa ir viena no sievietēm, kas piekritusi bērnu tēva vārda publiskošanai. Alimentus saviem trim bērniem viņš neesot maksājis ne reizi. 

„Lai arī viņi saprot savu atbildību! Tieši tā! Var jau būt, ka atveras kāds sestais prāts un sāk kaut ko darīt, varbūt, bet… (..) Es jau arī domāju, ka publiskošana neko daudz nemainīs. Vismaz mūsu gadījumā nē! Viņš noteikti neatmaksās summu. (..) Es zinu, ka viņš strādā, bet viņš jau aploksnē saņem visu. Līdz ar to no viņa jau īsti neko arī piedzīt nevar. (..) Kā var būt mašīnas divas, kā var būt dzīvoklis, bet valstij parāds?” retoriski jautā Santa.

Santa gan atzīst, ka, ja bērni būtu mazāki, viņa, iespējams, padomātu, pirms piekrist, ka viņu tēvs publiski atrodams kā parādnieks. Tieši publicitātes negatīvu ietekmi uz bērniem vairākkārt uzsvēris tiesībsargs, iestājoties pret saraksta publiskošana. Uzturlīdzekļu garantijas fondā gan norāda – mammas un tēti, kas rūpējas par saviem bērniem, spēj arī izvērtēt, vai nemaksātāja vārda publiskošana varētu nākt viņiem par sliktu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti