Rīta Panorāma

Skype intervija ar Juri Pūci

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Daini Zvaneru

Skype intervija ar Edgaru Līcīti

Alimentu nemaksātāju lietas varētu nodot ārpustiesas parādu piedzinējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tieslietu ministrija (TM) sadarbībā ar Uzturlīdzekļu garantiju fondu plāno uzturlīdzekļu parādnieku parāda lietas nodot ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem. Vienlaikus tiek rosināts noteikt uzturlīdzekļu parādniekiem aizliegt spēlēt azartspēles, informēja TM.

Pašreizējā kārtība paredz, ka parādus var nodot tiesu izpildītājiem, kas var vērst piedziņu tikai uz oficiāli reģistrētu mantu un ienākumiem, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” skaidroja Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas direktors Edgars Līcītis.

Taču ar parādniekiem varētu strādāt aktīvāk, tāpēc varētu piesaistīt ārpustiesas piedziņas pakalpojuma sniedzējus. “Varētu strādāt aktīvāk ar parādniekiem, iespējams, sekot tiem līdzi. Parādnieki, iespējams, darbojas ēnu ekonomikā, uz ko tiesu izpildītājs oficiāli nevar vērst piedziņu. (..) Plānots, ka ārpustiesas piedzināji strādās ar parādnieku vienu gadu,” pastāstīja Līcītis.

Savukārt TM informēja, ka pakalpojuma sniedzējus pilotprojekta ietvaros plāno piesaistīt iepirkuma procedūras rezultātā. Ārpustiesas parāda atgūšanu no uzturlīdzekļu parādniekiem paredz veikt pēc parāda konstatēšanas, bet pirms lēmuma par uzturlīdzekļu izmaksu nodošanu piespiedu izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam.

Tāpat likumprojektā Tieslietu ministrija plāno ieviest papildu ierobežojumu uzturlīdzekļu parādniekam izmantot azartspēļu pakalpojumus – aizliegumu spēlēt azartspēļu un izložu reglamentējošajos normatīvajos aktos noteiktās azartspēles, tostarp interaktīvās azartspēles, kā arī piedalīties interaktīvajās izlozēs. Ar alimentu nemaksātāju vārdiem varētu papildināt azartspēļu pašatteikšanās sarakstu.

Tādējādi azartspēļu organizētājam būs pienākums azartspēļu organizēšanas vietā pārliecināties, vai persona nav uzturlīdzekļu parādnieks, liedzot tai atrasties spēļu organizēšanas vietā.

KONTEKSTS:

2020. gada sākumā novērots, ka strauji pieaug alimentu nemaksātāju skaits.

Pašlaik Latvijā reģistrēti 42 000 uzturlīdzekļu parādnieki, kopējais parāda apjoms – 369 miljoni eiro. Šo vecāku vietā valsts katru mēnesi izmaksā aptuveni 4,7 miljonus eiro bērnu uzturam. Pēdējos trijos, četros gados gan vērojams, ka izdodas atgūt aizvien vairāk līdzekļu no parādniekiem.

Latvijā par uzturlīdzekļu nemaksāšanu ieviesta arī kriminālatbildība. 2019. gadā Latvijā par alimentu nemaksāšanu kriminālvajāšanā nodoti teju 180 kriminālprocesi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti