Sadaļas Sadaļas

Aldermane maldina sabiedrību par iecietības sociālās reklāmas projektu

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane (“Gods kalpot Rīga”), kas iepriekš vairākos medijos skaidroja, kāpēc pirms laika tika pārtraukta sociālā kampaņa „Mana Rīga – no ienaida brīva!”, publiski maldināja sabiedrību. Viņa apgalvoja, ka kampaņas pieteikumā bija minēta tikai tēma par HIV, taču patiesībā apstiprinātajā projektā runāts par iecietību kopumā, noskaidroja Latvijas Radio.

Aldermane vairākos medijos, arī intervijā Latvijas Radio, apgalvoja, ka projekta autori – HIV/AIDS skarto atbalsta centrs „Dia+Logs” – ir nepamatoti paplašinājuši tēmu loku, jo viņu pieteiktā tēma bijusi „HIV, HIV un tikai HIV”, bet plakātos bijusi skarta arī viendzimuma pāru diskriminācijas tēma, kas arī izraisījusi lielu sabiedrības sašutumu.

“Tas ir sabiedrības integrācijas konkurss, kurš notiek  [Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta] departamentā, un tur tika atbalstīts šis projekts. Projekta tēma bija tikai HIV, HIV un tikai HIV. Protams, plakāts netika pievienots projektam. Projekts bija aprakstīts pēc struktūras, kā parasti apraksta projektus. Iesniedzēji paši paplašināja tēmu skaitu. Tātad tur uz viena no siluetiem parādījās teksts, kas satrauca ļoti lielu daļu sabiedrības, un faktiski tas ir saistīts ar homoseksuālismu.

Atkārtoju vēlreiz – konkursa komisija, kas skatīja projektu, redzēja tikai vienu pieteikto tēmu un tas bija HIV. Pārkāpuši ir projekta iesniedzēji. Ja viņi paši pārkāpa tēmu skaitu un saturu un neveidoja atbilstoši projektā rakstītajam, tad pārkāpējs neapšaubāmi ir projekta iesniedzējs.

Un tāpēc šie plakāti tika noņemti,” apgalvoja Aldermane.

Eiženija Aldermane par sociālās kampaņas plakātiem

Tomēr Latvijas Radio noskaidroja, ka Aldermane nesaka taisnību. Ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas finansiālu atbalstu notikušās kampaņas projekta aprakstā ir norādīts, ka tā mērķis ir ne vien veicināt pēc iespējas plašāka cilvēku loka izpratni par HIV/AIDS izplatību, bet arī veicināt iecietību pret citām diskriminētām grupām.

„Skatoties plašāk, ar šo kampaņu vēlamies panākt, lai Rīgas iedzīvotāji vairāk aizdomātos par to, cik būtiska ir katra paša attieksme un cik nozīmīga loma ir mūsu atbalstam, pretimnākšanai un pieņemšanai, lai ne tikai noteiktas sabiedrības grupas, kas pakļautas diskriminācijai, bet tādējādi visa sabiedrība, funkcionētu daudz harmoniskāk. Mūsu mērķis ir norādīt uz iesīkstējušajiem pieņēmumiem, aizspriedumiem, lai veicinātu iecietīgāku nostāju gan vārdos, gan domās, gan rīcībā,” šādi centrs „Dia+Logs” apraksta projekta mērķi tā pieteikumā, ko Latvijas Radio nosūtīja departaments.

Arī sociālās reklāmas kampaņā aprakstīts, ka tiks izmantoti trīs veidu plakāti. Vienā būs runāts par iespējām izsargāties no HIV/AIDS, bet divos – „vairāk tiks likts uzsvars uz iecietības un pieņemšanas būtiskumu HIV un arī vispārējā kontekstā". (Izcēlums – red.)

Līdz ar to Aldermanes apgalvojumi, ka projekta tēmu loks esot nepamatoti paplašināts un tas esot autoru pārkāpums, nav patiesi.

Departamentā arī precizēja, ka sūdzības par sociālo reklāmu – par diviem no trim plakātiem – izteiktas galvenokārt telefonzvanos, kuru esot bijis daži desmiti. „Projekts tika pieteikts tieši Sabiedrības integrācijas programmas Iecietības veicināšana un jebkādas diskriminācijas novēršanas jomā, bet šie zvani liecināja, ka pieaug tieši neiecietība, tāpēc nolēmām, ka kampaņa jāpārtrauc ātrāk,” skaidro departamenta pārstāve Indra Vilde.

Vēlāk, kad Latvijas Radio piezvanīja Aldermanei ar lūgumu skaidrot projekta apraksta nesakritību ar viņas apgalvoto, atbildīgās domes komitejas vadītāja pauda, ka „vispārējā kontekstā” var runāt par iecietību pret invalīdiem vai bezpajumtniekiem, „bet šī tēma, konkrēti homoseksuālisms, Latvijas sabiedrībā neviennozīmīgi tiek uztverta”.

Aldermane apgalvoja, ka visas aptaujas rādot – sabiedrības neapšaubāms vairākums neesot vienisprātis ar sabiedrības mazākumu šai jautājumā. „Lai gan es uzskatu, ka, protams, ir jāciena arī sabiedrības mazākuma viedoklis, bet vai tas ir intensīvi jāpopularizē – tas ir cits jautājums,” klāstīja Aldermane. Viņa norādīja, ka Rīgas domes uzdevums un pienākums ir nevis šķelt sabiedrību, bet sabiedrībā diskutējamas tēmas diskrēti risināt.

Brīdī vēlāk Aldermane gan apgalvoja, ka viņai no departamenta tika atsūtīts nevis viss projekts, bet gan izraksts, kurā tika norādīts galvenais mērķis, kas bijis HIV. „Kādu es saņemu informāciju, tā es arī skaidroju – jūs interpretējat tā, kā jūs vēlaties to interpretēt,” paziņoja Rīgas domes deputāte, un ar pārmetumiem par to, ka Latvijas Radio viņai saka nepatiesību, pārtrauca sarunu.

Iepriekš ziņots par Rīgas domes lēmumu pēkšņi noņemt centra "Dia+Logs" sociālās kampaņas plakātus iecietības veicināšanai. Domes skaidroja - cilvēki esot sūdzējušies, ka tie popularizējot viendzimuma attiecības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt