Aktivitāte par rosinājumu atlaist Saeimu plok

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir saņēmusi triju organizāciju iniciatīvas atlaist 13. Saeimu. Pirmā ar šādu rosinājumu nāca biedrība „Varu Latvijas tautai”, viņiem sekoja mediķu arodbiedrības un kā trešie iniciatīvu iesniedza Centra partija. Tagad 12 mēnešu laikā ir jāsavāc ne mazāk kā vienas desmitās daļas vēlētāju paraksti, lai ierosinātu tautas nobalsošanu par parlamenta atlaišanu. CVK saka, cilvēku aktivitāte par šo iniciatīvu plok.

Aktivitāte par rosinājumu atlaist Saeimu plok
00:00 / 03:37
Lejuplādēt

Pirms desmit gadiem mainīts likums, un tagad Saeimas atlaišanu var iniciēt arī tauta. Pirms tam to varēja darīt tikai Valsts prezidents.

Ar rosinājumu rīkot referendumu par 13. Saeimas atlaišanu Centrālajā vēlēšanu komisijā ir iesniegtas trīs iniciatīvas. CVK vadītāja Kristīne Bērziņa saka, tā ir neparasta situācija, kad vairākas sabiedrības grupas vēlas vākt parakstus par vienu un to pašu iniciatīvu. Arī likums nesaka priekšā, kā šādā situācijā rīkoties. Nolemts, ka parakstus summēs.

Process par tautas nobalsošanas rosināšanu notiek divos posmos, stāsta Bērziņa: "Pirmais posms ir parakstu vākšana, savācot vienas desmitās daļas vēlētāju parakstu, tiek ierosināta tautas nobalsošana par šo jautājumu. Tātad, ja 12 mēnešu laikā tiks savākts nepieciešamais parakstu skaits, tad būs jānotiek tautas nobalsošanai."

Tātad referendumam par kādu iniciatīvu, šinī gadījumā Saeimas atlaišanu, jāparakstās teju 155 000 cilvēku. Parakstus var vākt gadu.

Kad vajadzīgais parakstu skaits ir savākts, CVK izvērtē to atbilstību likumam - vai visi parakstu autori ir balsstiesīgi, vai kāds nav parakstījies vairākas reizes. Kad tas izdarīts, tad komisija oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicē lēmumu rīkot nobalsošanu par Saeimas atlaišanu, ja ir vajadzīgais parakstu skaits.

Referenduma dienu nosaka Saeima. Tai jānotiek sestdienā, ne agrāk kā mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc lēmuma izsludināšanas "Latvijas Vēstnesī".

"Un tikai tad, ja tautas nobalsošanā par šo jautājumu nobalsos divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima būs uzskatāma par atsauktu. Par Saeimas atsaukšanu tautas nobalsošanā būtu jāizsakās 562 614 vēlētājiem," stāsta CVK vadītāja.

Centrālās vēlēšanu komisijas uzdevums ir pārbaudīt parakstus. Parakstīties var gan internetā, izmantot "Latvija.lv" vai klātienē, piemēram, pie notāra. Aģitācija ir iniciatīvas autoru ziņā. Un tās likumīgumu uzrauga Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, gluži tāpat kā tas notiek Saeimas vai citās vēlēšanās.

Bērziņa, runājot par konkrēto situāciju, saka, komisija rosinās Saeimu apdomāt izmaiņas likumos. Proti, lai nebūtu situācijas, kad iniciatīvas tiek dublētas. Ja jau par kādu jautājumu notiek parakstu vākšana, tad iniciatīvai var pievienoties, bet nevar to iesniegt no jauna. Bērziņa saka, tas rada apjukumu vēlētājos.

Pašlaik par iniciatīvu rīkot Saeimas atlaišanu ir parakstījuši nedaudz vairāk kā 40 000 cilvēku. Bērziņa norāda, ka aktivitāte sarūk:

"Pirmajās dienās, protams, [aktivitāte] bija liela un augsta, bet šobrīd mēs redzam, ka tā intensitāte ir mazinājusies. Šeit tiešām ir jāņem arī vērā, ja cilvēki tiks uzrunāti aģitācijā, tas droši vien mainīsies."

Līdz šim rīkoti dažādi referendumi, taču pēc tautas iniciatīvas referendums par Saeimu vēl nekad nav noticis. Lai gan iniciatīvas ir bijušas, bet pietrūcis vajadzīgo parakstu.

2011. gada maijā, izmantojot sev Satversmē dotās tiesības, tā laika Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers ierosināja referendumu par Saeimas atlaišanu. Tas bija pirmais šāda veida referendums Latvijas vēsturē. Tolaik par 10. Saeimas atlaišanu nobalsoja aptuveni 95% vēlētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti