Aktīvi atpūšoties, Lieldienās bērni lauzuši kājas un rokas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Laimīgi beigusies nepilnus divus gadus veca bērna iekrišana piemājas dīķī Rīgas reģionā. Viņš ūdenī pavadījis vairākas minūtes un viņu izdevies izglābt tuviniekiem. Toties pamatīgi sarukuši bērnu slimnīcas ģipša krājumi – aktīvi atpūšoties, mazie cilvēki lauzuši rokas un kājas.

Ārsti saka, ka visvairāk darba šajās Lieldienās ir vakara stundās, kad bērni pēc aktīvi pavadītas dienas atgriežas mājās. Tikai tad vecāki uzzina par savainotajām rokām un kājām.

„Vidēji 70 bērni diennaktī ir vērsušies pēc palīdzības Bērnu slimnīcā ar dažādām traumām, no kuriem arī kādi 12, 13 bērni stacionēti slimnīcā, kuriem ir smagākas traumas” - Romēna Namniece no Bērnu slimnīcas stāsta, ka iestājoties siltam laikam, traumu skaits aug.

Traumas tiek gūtas, braucot ar velosipēdu, kā arī šūpojoties, pakrītot rotaļu laukumos. Kā arī ir pirmie batutu upuri, jo arī šajās Lieldienu brīvdienās kāds bērns guvis traumu, lēkājot pa batutu.
Proti, lēkājot pa batutu, komplicētu kājas lūzumu guva četrgadīga meitene, ziņo ātrajā palīdzībā. Mediķi raizējas, ka arvien vairāk bērnu traumējas uz šiem izklaides rīkiem. Piemēram, pērn viena mēneša laikā Bērnu slimnīcā vērsās 45 uz batuta cietuši bērni. Biežāk tiekot savainotas kājas, rokas un mugura.

„Atkārtoti gribam aicināt, ka, ja nepieciešams pagalmā uzstādīt batutu, tad ir jāievēro, ka uz batuta drīkst lēkāt vienlaicīgi tikai viens bērns, un jābūt norobežojošam sietam apkārt batutam, lai bērni nekristu un negūtu smagās traumas," saka Namniece.

Lieldienu brīvdienas līdz šim pavadītas diezgan mierīgi, bez smagām traumām. Tomēr ģimenēm vairāk atpūšoties ārpus mājas, jāatceras par riskiem. Piemēram, šajās Lieldienās ātrā palīdzība saukta pie šogad, iespējams, pirmā bērna, kurš iedzēris degmaisījumu. "Lieldienās bija gadījums Rīgā, kad pusotru gadu vecs bērns bija piekļuvis atvērtai degmaisījuma pudeli, un iedzēris degmaisījumu. Jāsaka, ka šādi negadījumi var beigties ļoti, ļoti bēdīgi, jo aizdedzināmais degmaisījums ir ļoti kodīga, asa viela, kas var izraisīt gan saindēšanos, gan arī ķīmiskus mutes, barības vada un gļotādas apdegumus, kad pēc tam slimnīcā mediķiem nākas cīnīties par bērnu dzīvībām," norāda "ātrās palīdzības" pārstāve Ilze Bukša.

Statistika ir skarba - šogad aptuveni mēneša laikā piemājas dīķos noslīkuši trīs mazi bērni, vecumā līdz četriem gadiem. Tik daudz bojāgājušu bērnu tik īsā laikā citus gadus nav bijis, satraucas mediķi. Vēl dažos gadījumos bērnus izdevies izglābt, un tā kādai ģimenei palaimējās arī Lieldienās. „Pierīgā piemājas dīķītī bija slīcis gadu un desmit mēnešus vecs bērniņš. Kādu brīdi bijis bērns zem ūdens. Pieaugušie to pamanot, izvilkuši bērniņu no ūdens un snieguši pirmo palīdzību. Kad mediķi ieradās, bērniņš bija pie samaņas un arī elpojis, taču bija redzama situācija pēc slīkšanas. Bērniņš tika slimnīcā nogādāts arī ar ķermeņa atdzišanu," saka Bukša.

Viņa arī pieļauj, ka pie jūras vai ezera bērns ir vairāk pieskatīts nekā pie piemājas dīķa, jo savās mājās viņi ir vairāk aizņemti ar ikdienas darbiem. „Jo diemžēl šādiem piemājas dīķiem ir gan stāvi krasti, gultnes ir tādas, kur bērns nevar nemaz stabili nostāties, ir dziļi šie piemājas dīķīši. Un nelaime notiek burtiski minūšu laikā. Jo vecāki vai vecvecāki ir aizņemti mājas darbos," norāda Bukša.

Tāpat arī ātrās palīdzības mediķi aicina cilvēkus piemājas teritorijā norobežot ūdens tilpes, arī grāvjus, lai mazi bērni nevarētu tiem brīvi piekļūt.
 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti