Aktīvās atpūtas parks Kārsavā «Zīdūņs» piedzīvojis atdzimšanu

Kārsavas novada Malnavā ar vietējo iedzīvotāju iniciatīvu un uzstājību atjaunots un sakārtots kādreizējais Malnavas muižas laikā iekoptais parks. Tagad tas kļuvis par aktīvās atpūtas vietu, kur var sportot, sēņot un iegūt informāciju par dabas daudzveidību.

“Tas ir Zīdūņa sākums, starta vieta, kur ir informācijas plāksnes, uz kuru pusi doties, ko var kur ieraudzīt,” Juris Vorkalis no Kārsavas novada Malnavas izrāda atjaunoto un sakārtoto aktīvās atpūtas parka teritoriju.

Aktīvās atpūtas parks Kārsavā «Zīdūņs» piedzīvojis atdzimšanuLāsma Zute - Vītola

Pirmais, ko uzreiz pamana, ir parka nosaukums latgaliski “Zīdūņs”, kas latviski ir “Ziedonis”.

Tā vietējie šo parku no laika gala ir saukuši. Vieta, kur zied un zaļo.

“Un te mēs redzam tās dažādās trases, viena, kas ir platāka, kur cilvēki var gan skriet, gan ziemā slēpot, ceram, ka sniegs būs. Un ir arī pastaigu takas, kuras ir šaurākas, kur cilvēks var iet staigāt un zināt, ka viņam neviens neuzskries virsū vai neuzbrauks ar riteni. Un ir arī meža taka, kur nav pielikta tehnikas roka, tur ir dabīgs mežs, kur viss ir tā, kā tas ir dabā,” stāsta Vorkalis.

Viņš ir viens no aktīvistiem, kurš jau pirms desmit gadiem uzsāka parka teritorijas sakopšanu, kopā ar citiem jauniešiem vācot atkritumus un izzāģējot krūmus. Šī vieta Jurim visāda ziņā ir tuva.

“Ļoti vienkārši, es tepat meža malā dzīvoju, vecāku māja tepat. Un caur šo mežu ved mans katras dienas ceļš uz stadionu,” stāsta Vorkalis.

Parks veidots Malnavas muižas laikā, muižas ēkā šobrīd atrodas Malnavas koledža. Parks bija koledžas īpašums, taču to pārņēma vietējā pašvaldība, lai varētu īstenot kopā ar vietējiem aktīvistiem jau lielāka mēroga projektu, sakārtojot parka infrastruktūru. Parks gan vairāk šobrīd pielīdzināms sakoptam mežam ar soliņiem, atpūtas vietām un dažādām aktivitātēm.

“Pluss šim mežam, ka pats vari kombinēt savas distances, gan maršrutus. Es pats, kad skrienu, es sāku citā vietā un pabeidzu arī citā vietā,” saka Vorkalis.

Juris un viņa domubiedri ir aktīva dzīvesveida piekritēji, tāpēc vēlas mudināt būt aktīviem un sportiskiem arī citus.

Šo teritoriju paši Malnavas iedzīvotāji ir kopuši jau arī agrāk. Un vien tagad Juris uzzināja, ka šādu talku iniciators bija viņa tēvs Aleksandrs.

Talkās tolaik piedalījās arī Inta Ostrovska, kura stāsta, ka Malnavā astoņdesmito gadu beigās veidojās aktīvistu grupa, kuras viena no aktivitātēm bija savas apkārtnes kopšana.

“Sadalīja “Zīdūni” daļās, un to daļu skaits bija atkarīgs no tā, cik Malnavā bija iedzīvotāju, un mēs visus uzrunājām. Gāja visi ar saviem motorzāģiem, neviens neprasīja, kas manā motorzāģī ielies benzīnu, visi gāja ar tādu domu, ka tas ir vajadzīgs. Mēs kopsim, mēs darīsim, mums pašiem tas būs vajadzīgs!” atceras Inta.

Talkās vēl kā bērns piedalījās arī Agnese Medne, Malnavas pagasta kultūras darba organizatore.

“Tas, kas ir tagad ir izdarīts, tas ir fantastiski, vēl viens stūrītis, kas ir atguvis savu funkciju, cilvēki ļoti daudzi staigā, bērni atpūšas, ļoti jauka vieta,” saka Agnese Medne.

Aktīvās atpūtas parkā “Zīdūņs” plānots organizēt dažādus pasākumus, piemēram, orientēšanos, kopīgus skrējienus, šī ir arī pateicīga vieta, kur notikt skolēnu mācību stundām par dabu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt