Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Iedzīvotājus uztrauc iecere veidot vēja ģeneratoru parku

Aknīstes iedzīvotājus uztrauc iecere veidot vēja ģeneratoru parku

Aknīstes un Jēkabpils novadu teritorijā plānots izveidot lielāko hibrīdveida elektrostaciju Latvijā. Šādu ieceri paudusi Aknīstes novada firma “AB-Farm”. Saules paneļu izbūvi vietējie iedzīvotāji atbalsta, taču par plānotajiem vēja ģeneratoriem radušās bažas.

Aknīstes novada Asares pagastā valda dabas miers un klusums. Vietējie iedzīvotāji nobažījušies, ka tas varētu mainīties pēc SIA “AB-Farm” idejas – izveidot tur vēja ģeneratoru un saules paneļu elektrostaciju. Paredzēts, ka vēja un saules elektrostacijā būs 10 vēja ģeneratori un saules paneļi, kas tiktu uzstādīti 500 hektāru platībā starp vēja ģeneratoriem.

Iecerētajai elektrostacijai vistuvākā saimniecība, kas nodarbojas ar lopkopību, ir Asares pagasta saimniecība “Kokneši”. Attālums līdz tuvākajam vēja ģeneratoram būtu aptuveni divi kilometri. Saimniecībā bažījas par vēja ģeneratoru radītajām skaņas vibrācijām.

“Pirmkārt, tas ir stress dzīvniekiem. Zūd produktivitāte. Kā lopiņiem aptrūkstas piens, tā arī mazie teliņi nepieņemas svarā. Mēs esam bioloģiskā saimniecība jau 15 gadus. Nododot gaļu kautuvēm, mums nepiemaksās. Viņi mēra Ph līmeni: ja tas pārsniedz normas, tad bioloģiskajiem viņi nepiemaksā 30 centus par kilogramu. Tie ir mani zudumi, zaudējumi manā saimniecībā,” saka pārstāve Modrīte Taube.

Uztraukumu par vēja ģeneratoru ietekmi uz dzīvniekiem un putniem ieceres sabiedriskajā apspriešanā pauda arī citi vietējie iedzīvotāji. “Mainās taču visa daba, kas ir apkārt, putni, dzīvnieki, augi. Tās ir dziļās vibrācijas, infraskaņa, tas nav tā, ka tas ir bez ietekmes,” pauda Jēkabpils novada Rubenes pagasta iedzīvotāja Ieva Jātniece.

Tomēr ieceres ierosinātājs no SIA “AB-Farm” Arne Bredāhls Kristensens uzsvēra, ka uztraukumam nav pamata: “Esmu redzējis Dānijā, ka lauksaimnieki pat izvieto vēja ģeneratoru tuvu savām fermām, kur viņiem ir dzīvnieki un kur viņi paši dzīvo. Kādēļ viņiem to darīt, ja tas būtu tik slikti?”

Turpat Zemgalē – Viesītes novadā – jau pirms astoņiem gadiem tika uzstādīti divi vēja ģeneratori, kas darbojas vēl joprojām. Toreizējais Viesītes novada domes priekšsēdētājs, tagad Jēkabpils Izglītības pārvaldes vadītājs Juris Līcis uzsver, ka iedzīvotāji par ģeneratoru darbību neesot pauduši neapmierinātību: “Pēc tā brīža, kad tie tika uzstādīti un sāka strādāt, ne par skaņu, ne citām lietām nekādas iebildes publiskajā telpā nenonāca.”

Aknīstes novada Asares pagastā un Jēkabpils novada Rubenes pagastā vēja un saules elektrostaciju plānots izveidot nākamo trīs četru gadu laikā. Projekta virzītāji plāno, ka kopējais saules un vēja saražotās enerģijas apjoms varētu sasniegt 620 gigavatstundas gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti