Akceptē vēja parka būvniecību Tukuma novadā līdz spriedumam notiekošajā tiesvedībā

Senāts apmierinājis uzņēmuma "Pienava wind" lūgumu par pagaidu noregulējumu – vēja elektrostaciju parka "Pienava" būvniecība būs akceptēta līdz brīdim, kad būs pieņemts spriedums notiekošajā tiesvedībā saistībā ar parka būvniecību.

Senātā informēja, ka lēmumu pieņēma, izskatot "Pienava wind" blakus sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas lēmumu, ar kuru noraidīts pieteikums par pagaidu noregulējumu lietā. Vēja parka būvniecība varēs notikt līdz brīdim, kad stāsies spēkā Tukuma novada domes lēmums par paredzētās darbības akceptu ("Pienava wind" labvēlīga sprieduma gadījumā), vai līdz brīdim, kad stāsies spēkā spriedums, ar kuru "Pienava wind" pieteikums tiek noraidīts.

Arī, ja spriedums "Pienava wind" būs negatīvs, vēja parka darbības radītās sekas būs novēršamas.

Senāts lēmumā uzsvēra, ka izskatāmajā lietā ir jāatrod līdzsvars starp dažādām vides interesēm – atjaunojamās enerģijas ražošana, kas ir laba klimata pārmaiņu apturēšanai, kā arī dabas unikalitātes un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana.

"Paredzētajai darbībai ir ne tikai negatīva ietekme uz vidi, kādu neizbēgami rada jebkura šāda mēroga projekta īstenošana, bet tā ir arī līdzeklis, ar kuru iespējams mazināt nelabvēlīgās klimata sekas.

Vienlaikus šai leģitīmajai vides interesei ir pretnostatāma cita ne mazāk būtiska vides interese, kas līdzīgi vērsta uz dabas unikalitātes un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Tā ir arī samērojama ar to indivīdu tiesību uz veselību aizsardzību, kuru veselību var potenciāli ietekmēt konkrētu vēja parku radītais piesārņojums (troksnis, mirgošana, vibrācijas), proti, kuri dzīvo un uzturas konkrēto vēja parku radītā piesārņojuma zonā. Tāpat vēja parkiem ir ietekme arī uz ainavu, jo to silueti rada vizuālas pārmaiņas," rakstīts Senāta paziņojumā medijiem.

Senāts ņēma vērā, ka Tukuma novada pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem ir atzinusi, ka tās teritorijā ir attīstāmi vēja parki, un ir šim izmantošanas veidam norādījusi arī atbilstošas vietas. Tātad jautājumi par vispārīgu vēja elektrostaciju fizikālo ietekmju raksturu, to ietekmi uz iedzīvotāju dzīves kvalitāti un veselību jau ir apsvērti teritorijas plānošanas stadijā. Konkrētā izmantošanas veida pieļaujamības apsvērumi ir ietvēruši arī aplēses, vai teritorijas, kurās vēja elektrostaciju būvniecība konceptuāli ir paredzēta, ir vērtīgas tostarp no ainavu aizsardzības skatpunkta. 

Senāta pirmšķietamā vērtējumā paredzētās darbības būtiskās ietekmes (tostarp uz ainavu, kultūrvēsturisko vidi, bioloģisko daudzveidību, Tukuma novada iedzīvotāju veselību) ir apzinātas, adekvāti novērtētas un to mazināšanai izvirzīti atbilstoši, pieteicējai saistoši nosacījumi. Senāts ņēma vērā arī, ka paredzētās darbības īstenošanu par pieļaujamu, ievērojot nepieciešamo preventīvo pasākumu kopumu, atzinušas arī kompetentās vides iestādes.

Šādos apstākļos Senāts pirmšķietami saskatīja, ka pareizs var būt tikai viens risinājums – paredzētās darbības akcepts.

Tāpat Senāts atzina, ka, nepiemērojot pagaidu noregulējumu, pieteicējai varētu rasties zaudējumi, kuru novēršana vai atlīdzināšana būtu ievērojami apgrūtināta.

Vienlaikus Senāts vērsa uzmanību, ka arī tad, ja galīgais lietas izskatīšanas rezultāts būs pretējs lietā piemērotajam pagaidu noregulējumam, paredzētās darbības radītās sekas būs adekvāti novēršamas, savukārt pieteicējas ziņā ir uzņemties risku par zaudējumiem nelabvēlīga sprieduma gadījumā.

KONTEKSTS:

Pieteikums par vēlmi izveidot Dobeles un Tukuma novados Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku no "Pienava Wind" īpašnieka, uzņēmuma "Eolus", saņemts jau 2016. gadā. Visu šo laiku vērienīgo ieceri pavadīja iedzīvotāju iebildumi. Aicinājumu nepieļaut parka būvniecību parakstījuši 10 000 cilvēku. Dobelē vēja parku, visticamāk, nebūvēs. 

Vides pārraudzības valsts birojs 2019. gada jūlijā deva savu atzinumu par vēja parka izveidi Tukuma novada Pienavā. Projekta attīstītājam vēja parku Pienavā atļauts veidot, ievērojot noteiktus ierobežojumus – varēs būvēt 22 turbīnas iepriekš plānoto 28 turbīnu vietā. Tāpat noteikti citi nosacījumi. Uzņēmums vēja parka izveidē Pienavā plānoja investēt aptuveni 100 miljonus eiro. Tomēr Tukuma pašvaldība liedza vēja parka būvniecību, ko uzņēmums apstrīdēja, gūstot uzvaru tiesā. Pašvaldība norādīja, ka tiesas lēmumu apstrīdēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt