Krustpunktā

Krustpunktā žurnālisti komentē nedēļas notikumus

Krustpunktā

Krustpunktā diskutējam par ceļiem

Krustpunktā - akadēmiķis Tālavs Jundzis

Akadēmiķis Tālavs Jundzis: «Čekas maisu» atvēršanai nav nekādu ieguvumu

Padomju Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēkas jeb “čekas maisu” atvēršana nav devusi nekādu ieguvumu, un šo nepilnīgo materiālu “nobēršana uz galda neko neatrisina”, Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” pauda akadēmiķis Tālavs Jundzis.

Viņš sprieda, ka “čekas maisu” atvēršana neko būtiski nav mainījusi, daļa sabiedrības savu interesi apmierināja, bet tagad “liela daļa jūtas droši, lai gan bijuši čekas ziņotāji un, dievs vien zina, ko darījuši”, bet kartotēkā viņu vārdu nav, jo tā ir nepilnīga.  

“Nobērtais materiālu daudzums uz galda”, kurš ir nepilnīgs, neko neatrisina, notiekošo varētu “pielīdzināt linča teisai, katrs [sabiedrībā] pēc savas izpratnes ņem un tos tulko”, pauda Jundzis.

Viņaprāt, par čekas darbību un aģentiem vajadzētu nopietnus pētījumus, un viņš cer, ka nākamajos gadu desmitos to arī izdarīs, bet tad lielākā daļa aģentu būs aizsaulē, savukārt jaunajai paaudzei jau tagad tas ne īpaši interesē.

Jundzis uzskata, ka pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados vajadzēja pasludināt lustrāciju, lai bijušie aģenti un darbinieki paši pieteiktos, un, ja to izdarītu no paša sākumā, tam būtu jēga, varētu iegūt daudz informācijas.

KONTEKSTS:

Saeima 4. oktobrī atbalstīja likuma grozījumus, kas paredzēja Latvijas Nacionālā arhīva interneta vietnē jau 2018.  gada beigās publicēt vairākus bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas dokumentus jeb tā sauktos čekas maisus un 20. decembrī interneta vietnē "kgb.arhivi.lv" publiskota daļa no VDK dokumentiem.

Jau 2014. gada maijā Saeima bija pieņēmusi likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc 2018. gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā. VDK zinātniskās izpētes komisija gan ne reizi vien norādījusi uz šķēršļiem, lai strādātu ar Satversmes aizsardzības birojā (SAB) glabātajiem "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB.

4 komentāri
ULDS ĀBIĶS
Vai JUNDZIS veicis aptauju ,protams nē,bet savas domas izteikt grib ,aplama spriedelēšana laikam rada sāta sajūtu,tad klausies profesor- ja tev personīgi nekas nav ticis ,tad nerunā to cilvēku vārda kuri tagad sava likteņa lēmējus zin...
Ojārs Blumbergs
Cik dīvaini,ka pat akadēmiskās aprindas nesaprot vai liekas nesaprotam ,ka AĢENTU atmaskošana ir DAUDZKĀRT MAZSVARĪGĀKA ,kā par aģentiem MELĪGI IZSLUDINĀTO GODĪGO CILVĒKU VISĀ LATVIJĀ atbrīvošana no tiem ilgus gadus uzkrautajiem čekistu lāstiem. Es noteikti nepriecātos,ja atrastu maisos Tālavu ,bet ... garus gadus pats kādu sūdabrāļu gānīts kā čekists , priecājos,ka mani gānīt vairs nevarēs . Un tā jūtas D A U D Z I godīgi cilvēki Latvijā. Domāsim akadēmiski dziļāk... Ka bija jādod iespēja vēl 1992.gadā (pēc puča Maskavā arī par puča laika grēkiem !) bijušajiem sadarboņiem VDK un P S K P( !!!) atklāti pastāstīt ,ko ļaunu tie apzinās nodarījuši Latvijai ,nevis uzreiz iesēsties jaunos VALSTS VADĪBAS ATZVELTŅU KRĒSLOS , tas jau bija skaidrs jau tad.
Juris Berzins
"Neko nav devusi" tāpēc, ka pilnībā tiek ignorētas no čekas cietušo cilvēku atmiņas un liecības. Visi lielie masu mediji kategoriski atsakās šīs liecības publicēt. Tāpēc arī sabiedrībā valda noskaņa, ka nekādu vajāšanu nav bijis. Patiesībā vajāšanas 80.tajos gados bija un ļoti nežēlīgas. Klusēts par tām tiek tāpēc, ka tajās piedalījās arī šobrīd slaveni, bagāti un populāri cilvēki.
Anonīms lietotājs 22987
Kaķim zem astes šādi "akadēmiķi".
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti