Aizvien vairāk cilvēku šuj kokvilnas sejas maskas un tirgo internetā

Aizvien vairāk cilvēku šuj kokvilnas sejas maskas un tirgo internetā. Ir gan ļoti vienkāršas, gan ar kabatiņu medicīniskajam filtram un dažādiem dizainiem. Arī cenas ir ļoti atšķirīgas. Maskas savās kolekcijās iekļauj arī dažādi dizaineri. Pārsvarā ražotāji atzīst, ka tas ir modes aksesuārs, kas kalpo kā atgādinājums neaiztikt seju. Slimību profilakses un kontroles centrā savu nostāju nemaina – tās jānēsā tikai inficētajiem.

Aizvien pieaug pieprasījums pēc sejas maskām. Līdz ar to pieaug arī piedāvājums. Sociālajos tīklos arvien redzam, ka cilvēki šīs maskas šuj mājās paši un tirgo. Visbiežāk izmanto vienkāršu kokvilnas audumu ar dizainu, nekādas īpašas aizsardzības šādai maskai nav. Tās šuj arī Mārtiņš Ainis Roga. Viņš tās tirgo par diviem eiro.

“Principā mēs vadāmies pēc ķīniešu parauga. Skatāmies, kā ķīnieši maskas ir šuvuši. Ir tā, ka jebkura maska - gan medicīniskā, gan šūtās auduma maskas - mūs pasargā no tā, ka mēs ikdienā aizskaram muti un degunu ar rokām,” skaidro Roga.

Aizvien vairāk cilvēku šuj kokvilnas sejas maskas un tirgo internetāPaula Dēvica

  Maskas tagad tirgo arī dažādi dizaineri. Piemēram, internetveikalā latviesiem.lv piedāvā tumsā spīdošas kokvilnas maskas ar kabatiņu, kurā ielikt medicīnisko filtru vai vienreizlietojamo sejas masku. Šeit tās tirgo par teju astoņiem eiro. Arī šīm, protams, nav medicīniskā sertifikāta, atzīst vadītāja Agnese Uzulnika-Ratsepa.

  “Lai nebūtu tikai kā modes aksesuārs un maskai būtu pievienotā vērtība, mēs mainījām  sākotnēji izstrādāto modeli ar domu, lai maskai būtu pievienotā vērtība ilgtermiņā. Maskā var ielikt arī to medicīnisko masku, ko ražo standartā un kura der īstermiņam. Viņu var ielikt kā papildu aizsargfiltru iekšā,” skaidro Uzulnika-Ratsepa.

  Visi uzrunātie masku ražotāji atzina, ka galvenā funkcija tām ir neļaut cilvēkam aiztikt muti un degunu. Un principā tās var uztvert kā aksesuāru.

  Modes māksliniece Natālija Jansone arī piedāvā iegādāties pašas dizainētas sejas maskas.

  “Ārsti agrāk izmantoja vienkārši marles maskas. Un tas nav vienīgais vīruss, kas klejo pa gaisu. Un tomēr kaut kāda minimāla aizsardzība es ceru, ka ir,” spriež māksliniece.

  Slimību profilakses un kontroles centrā uzsver, ka veseliem cilvēkiem sejas maskas nav jānēsā.

  Savukārt Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā atzīst - ja maska palīdz cilvēkam nepieskarties sejai, tad nekas slikts tas nav.

  Nacionālajā veselības dienestā skaidro, ka medicīniskās maskas caurlaidība ir daudz mazāka nekā vienkāršam kokvilnas audumam. Turklāt jāņem vērā, ka arī maskā sakrājas baktērijas.

  “Rekomendācija lietot maskas visai populācijai ir visai nenozīmīga, jo cilvēki nav apmācīti, bakstās gar seju, nemāk pareizi uzvilkt un novilkt masku. Turklāt tās ir jāmaina ar zināmu regularitāti,” atgādina dienesta vadītājs Edgars Labsvīrs.

  Dienesta vadītājs gan atzīst, ka simptomātiskam pacientam derēs arī kokvilnas maska, ja nav augstāka līmeņa aizsarglīdzekļu. Tomēr salīdzināt šīs maskas ar medicīniskajām maskām nevar.

  KONTEKSTS:

  Sejas maskas vienu brīdi kļuva par teju deficīta preci Covid-19 izplatības dēļ.  Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. 25. martā pirmo reizi ir konstatēts, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. 3. aprīlī Latvijā miris pirmais pacients, kuram diagnosticēta Covid-19 saslimšana. 99 gadus vecās sievietes tiešais nāves iemesls nebija Covid-19, bet gan citas hroniskas saslimšanas. 4.aprīlī ziņots, miris viens no patversmes “Zilais Krusts” iemītniekiem, kuram bija vairākas hroniskas saslimšanas, kā arī Covid -19.

  Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos Latvijā, 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim, nosakot stingrus pulcēšanās ierobežojumus. Visticamāk, ārkārtējo situāciju vēl pagarinās.

  Covid-19 koronavīrusa
  izplatība Latvijā
  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti