Ārpus Rīgas

Augstā pieprasījuma un cenas dēļ Latvijas āboli tiek pārdoti uz Poliju

Ārpus Rīgas

''Liesmas'' žurnāliste Ilze Kalniņa par tūrisma sezonu Valmierā

Aizvien biežāk mežā nomaldījušos cilvēkus meklē ar helikopteru

Aizvien biežāk mežā nomaldījušos cilvēkus meklē ar helikopteru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Katru gadu ogošanas un sēņošanas sezonas laikā policija un glābēji dodas meklēt purvos un mežos nomaldījušos cilvēkus. Kā norāda policijā, aktīvajā sezonā Latgalē mežā katru nedēļu nomaldās vidēji divi cilvēki. Nereti meklēšanai piesaista ne tikai ugunsdzēsības tehniku, bet arī speciāli aprīkotus helikopterus un kinologus ar suņiem.

«Mēs atzīmējam ceļu pa kuru ieejam purvā. Lai zinātu, kur iet. Karam maisiņus, lai varam atpazīt, un izejam pa to pašu ceļu ārā,» pensionāre Lidija jau gadu desmitiem ogo vienā un tajā pašā purvā Ciblas novada Zvirgzdenes pagastā. Sieviete atzīst - lai arī ar paziņu ogot dodas gana bieži, svešā purvā tomēr dotos nelabprāt.

Arī Ludmila, kas Rēzeknes tirgū pārdod šoruden pašas lasītās dzērvenes, uzskata, ka katra ogotāja drošība ir paša rokās, un aicina īpaši pieskatīt vecus un slimus cilvēkus, kuri nereti pārdroši dodas mežā:

«Tāpēc, ka viņi uz mežu dodas ieraduma dēļ. Viņi ir pieraduši, ka visu šajā teritorijā zina, taču vecums dara savu, viņi dezorientējas mežā un pazūd.»

Lai gan Ludmila mežā nav maldījusies un orientējas pietiekami labi, taču, ejot ogot vai sēņot vienmēr cenšas prāta paturēt dažādus orientierus un mežā vai purvā neiet dziļi.

Valsts policijas Latgales pārvaldes Rēzeknes iecirkņa priekšnieks Gunārs Paškevičs stāsta, ka mežos un purvos diezgan bieži pazūd tieši gados vecāki cilvēki.

«Runājot par ogotājiem, pārsvarā tie ir cilvēki, kuri apmeklēja jau agrāk to pašu meža masīvu. Bet mežs ar laiku izmainās, un gadījumā, ja viņi ļoti reti apmeklē to meža masīvu, cilvēks var sajaukt ceļu, un tad atgriezties uz mājām viņam praktiski nav iespējas.»

Taču

nomaldīties pat pazīstamā mežā vai purvā var arī gados jaunāki ogotāji un sēņotāji. Šogad vien Rēzeknes iecirkņa policisti kopā ar sadarbības partneriem ir meklējuši sešus pazudušus cilvēkus un visus viņus ir izdevies atrast.

«Bieži meklēšanas pasākumos mēs iesaistām glābšanas dienestu, zemessargus, robežsargus. Dažreiz mēs izmantojam arī mednieku palīdzību, vietējo pašvaldību resursus,» skaidro Paškevičs.

Latgales iedzīvotāji jau ir pieraduši, ka it īpaši vasarā un rudenī virs meža vai purva var manīt Robežsardzes helikopteru, kas meklē kārtējo neveiksmīgo sēņotāju vai ogotāju. Helikoptera izmantošana meklēšanā gan ir visai dārga - viena gaisā pavadītā stunda izmaksā 300 eiro.

Kā stāsta Valsts aviācijas pārvaldes Aviācijas dienesta priekšnieks Ivans Ivanovs, kurš pats ir neskatāmas reizes piedalījies cilvēku meklēšanas operācijās, helikopters meklēšanā parasti tiek izmantots gadījumos, ja pazudušais cilvēks ir jāmeklē lielā teritorijā, meža masīvā vai purvā. Kopš 2009. gada, kad cilvēku meklēšanā tiek aktīvi iesaistīta aviācija, atrasti un izglābti 23 pazudušie sēņotāji un ogotāji. Šomēnes izglābti jau trīs ogotāji.

Ivans Ivanovs
Ivans Ivanovs

Skaļākajā meklēšanas operācijā, kad vienā dienā šomēnes dažādās vietās Viļakas un Balvu novada purvā pazuda vīrietis un sieviete, aktīvi tika iesaistīts arī aviācijas pārvaldes helikopters.

«Pēdējā meklēšanas operācija tika veikta ar helikopteru, kas aprīkots ar elektrooptisko aprīkojumu un ir spējīgs veikt lidojumus gan dienas, gan nakts laikā. Tas var būt aprīkots arī ar vinču, jo atkarībā no operācijas grūtības, ja mums nepieciešams pacelt cilvēku no nepieejamas vietas, tad mums ir arī apmācīts personāls — glābēji, operatori un visi piloti, mēs konfigurējam helikopteru atbilstoši mūsu uzdevumam,» stāsta Ivanovs.

Nākamajos divos gados Valsts robežsardze plāno iegādāties divus jaunus vieglās klases helikopterus, kuri būs aprīkoti ar vismodernāko elektrooptisko aprīkojumu un ierīci, kas ir spējīga noteikt mobilā telefona atrašanās vietu. Taču - par spīti meklēšanas pasākumu efektivitātes uzlabošanai - visi atbildīgie dienesti aicina iedzīvotājus būt saprātīgiem un izvērtēt savas iespējas, un ejot mežā paņem līdzi ne tikai uzlādētu mobilo telefonu, lukturīti, siltākas drēbes, bet arī paziņot līdzcilvēkiem par savu izvēlēto maršrutu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti