Aizsardzības ministrs NBS komandiera amatam virza Leonīdu Kalniņu

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (Zaļo un zemnieku savienība) Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera amatam ieteicis virzīt NBS Apvienotā štāba priekšnieku Leonīdu Kalniņu, vēsta Latvijas Televīzija un Latvijas Radio.

Pirms NBS komandiera amata kandidāta vārda nosaukšanas aizsardzības ministram bija tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni.

Pēc šīs sarunas ministrs žurnālistiem norādīja, ka prezidents tikšanās laikā iepazīstināts ar kritērijiem, kas ņemti vērā NBS jaunā komandiera amata kandidāta izvēlē. 

Leonīda Kalniņa CV

Dzimis 1957. gada 13.februārī Tomskas apgabalā, toreizējā PSRS.

 

Izglītība:

 

  • 1964. - 1975. gadā Dobeles R. Eihes 1. vidusskola;
  • 1975. - 1979. gadā Viļņas augstākā pretgaisa aizsardzības karaskola, automātiskās vadības sistēmas inženieris;
  • 1987. - 1990. gadā Harkovas kara inženieru akadēmija. Operatīvi taktiskās AVS vadība;
  • 2005. gadā Mācību vadības pavēlniecības (MVP) Izglītības pielīdzināšanas komisija atzīst, ka militārā izglītība atbilst vecākā štāba virsnieka izglītības līmenim. 

Vēlāk vadības un ģenerālštāba virsnieka kurss ASV Armijas vadības un ģenerālštāba koledžā, Augstākā komandējošā sastāva kurss Baltijas aizsardzības koledžā.

 

Militārā darba pieredze:

  • 1997. gadā sāka darbu Zemessardzes 51.bataljonā – sākotnēji ir tā sakaru grupas dežurants, vēlāk Apgādes nodaļas priekšnieks;
  • 2003.gada sākumā kļūst par Izlūku mācību centra komandieri;
  • No 2003. līdz 2005.gadam dienējis Mācību vadības pavēlniecībā;
  • No 2005. līdz 2009.gadam - Zemessardzes štāba Operatīvās plānošanas pārvaldes priekšnieka amatā;
  • No 2009.gada līdz apstiprināšanai Zemessardzes komandiera amatā 2011.gadā dienējis Zemessardzes štāba un Operatīvās pārvaldes priekšnieka amatā.

Avots: Nacionālo bruņoto spēku mājaslapa

 

"Mēs izrunājām nākamā NBS komandiera amata kandidāta kritērijus, pēc kā esmu piedāvājis prezidentam tālāk virzīt apstiprināšanai Saeimā ģenerālmajoru Leonīdu Kalniņu," paziņoja ministrs.

Kritēriji nākamā NBS vadītāja izvēlē ir vairāki, tostarp karjeras attīstība - dienesta gaitas sāktas zemākajā pakāpē un iziets cauri dažādām NBS struktūrām un regulārajiem spēku veidiem.

Bergmanis par lēmumu NBS komandiera amatam virzīt Leonīdu Kalniņu
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

Skaidrojot Leonīda Kalniņa izvirzīšanas kritērijus, aizsardzības ministrs uzsvēra - pienācis laiks par komandieri kļūt augstākajam virsniekam, kurš dienestu sācis no zemākajām dienesta pakāpēm un strādājis dažādās bruņoto spēku struktūrās.

Tāpat, pēc aizsardzības ministra teiktā, NBS komandierim ir jābūt nostiprinātai autoritātei bruņoto spēku personāla vidū.

"Ņemot vērā, ka valsts aizsardzības galveno lomu ieņem sauszemes elements, ieskaitot Zemessardzi, kur tuvākajos gados gaidāms (..) lielākais attīstības finansējums, tad kandidātam jānāk no sauszemes elementa," teica Bergmanis.

To, ka NBS komandiera amata kandidātam jābūt autoritātei bruņotajos spēkos, paziņojis arī Valsts prezidents.

"Ir svarīgi, lai kandidāts būtu autoritāte NBS personāla vidū, lai viņam būtu komandiera un štāba vadīšanas, kā arī starptautisko operāciju pieredze," uzsvēra Valsts prezidents, piebilstot, ka liela nozīme būs arī citu prasmju un zināšanu izvērtēšanai.  

Bergmanis apliecināja, ka Kalniņš ir vienīgais pretendents uz augsto amatu. Saskaņā ar noteikto kārtību Valsts prezidents NBS komandiera amata kandidātu virza apstiprināšanai Saeimā.

 

Kalniņš nedomā ko mainīt bruņoto spēku attīstības plānos

Iepriekš izstrādātos armijas ilgtermiņa attīstības plānus Kalniņš  nedomā mainīt. Kā tuvākos uzdevumus viņš minēja kaujas gatavības nodrošināšanu. Šodienas situācija prasa attīstīt vienības, kas spēj ātri reaģēt uz varbūtējiem apdraudējumiem.

“Nepieciešams sagatavot karavīrus kā izcilus ekspertus šajās jomās un tam apakšā atkal ir finansējums. Jo tikko nonākam pie modernizācijas, tās ir lielas naudas un ar to ir jārēķinās,” atzina Kalniņš.

Vēl viens uzdevums - pilnveidot uzņemošās valsts funkcijas, lai nodrošinātu Kanādas un citu sabiedroto spēku izvietošanu. 

Bergmanis: Armijā svarīgs militārās piramīdas princips

Līdzšinējais komandieris Raimonds Graube izteicies, ka vieta būtu jādod jaunajiem. Nākamgad Leonīdam Kalniņam būs 60 gadu. Formāli likums viņam atļauj amatā pavadīt 4 gadus.

Kā uzsvēra ministrs - armijā svarīgi nodrošināt militārās piramīdas principu, to nedrīkstot sagraut, lai arī cik talantīgs un jauns pēc gadiem būtu kāds cits virsnieks.

“Nākamajam komandierim pagarinājums uz otru termiņu būtu pieņemams tikai kā ļoti liels izņēmums ārkārtas situācijās. Normālā praksē ir tā, ka komandiera amats augstākajam virsniekam ir pēdējais un viņi var atvaļināties pensijā. Līdzšinējā Latvijas problēma ir bijusi, ka mūsu virsniecība ir bijusi pārāk jauna un tādēļ militārajā hierarhijā bija jāpieļauj izņēmumi, kas kopumā nav vēlami,” atzina ministrs.

Jau ziņots, ka Valsts prezidents Vējonis pagājušajā nedēļā NBS Apvienotā štāba priekšniekam, brigādes ģenerālim Kalniņam piešķīra augstāku dienesta pakāpi. Kalniņam pasniegta ģenerālmajora pakāpes zīmotne.

Kalniņš bruņotajos spēkos dienē kopš 1997.gada. Jūnijā Ministru kabinets Zemessardzes komandieri apstiprināja Apvienotā štāba priekšnieka amatā. Militārajās aprindās Kalniņš uzskatīts par vienu no reālākajiem kandidātiem uz NBS komandiera amatu.

Tāpat vēstīts, ka NBS komandieris, ģenerālleitnants Raimonds Graube oktobra beigās lūdza viņu atvaļināt no amata pirms pilnvaru termiņa beigām. Viņa pilnvaras beidzas 2018.gadā, un viņš turpinās pildīt NBS komandiera pienākumus līdz nākamā komandiera apstiprināšanai.

Graube iepriekš pauda, ka tas nav bijis pēkšņs lēmums, bet pārdomāts ilgā laikā. Par to viņš pirms tam konsultējies gan ar aizsardzības ministru, gan Valsts prezidentu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt