Aizsardzības ministrija pārtrauc 200 miljonus eiro vērto 4x4 transportlīdzekļu iepirkumu

Aizsardzības ministrijas (AM) iepirkuma komisija ir nolēmusi pārtraukt aptuveni 200 miljonus eiro vērto iepirkumu par 4x4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iegādi, informēja AM. Komisija ir secinājusi, ka Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) konstatētās nepilnības esošā iepirkuma procesa ietvaros nav iespējams novērst un, saskaņā ar Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likumu, sarunu procedūra ir jāpārtrauc.

Ministrija informē - lai novērstu iepirkuma procesa nepilnības, nepieciešams veikt izmaiņas tehniskajā specifikācijā, ko saskaņā ar Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likumu esošā procesa ietvaros nav iespējams veikt. Tāpat esot nepieciešams arī pārvērtēt transportlīdzekļu testēšanas kārtību. Lai to lai pilnvērtīgi izvērtētu un testētu tehniskos parametrus, nepieciešams citu valstu atbalsts, jo vairāku pozīciju testēšanai Nacionālo bruņoto spēku (NBS) spējas nav pietiekamas.

Līdz ar to izmaiņas nepieciešams veikt arī testēšanas veidlapās, ko likums liedz darīt šī procesa ietvaros. Veiktās izmaiņas iepirkuma dokumentācijā fundamentāli nemainīja transportlīdzekļu operacionālās veiktspējas izvērtēšanu, tomēr likuma izpratnē nav pieļaujamas pat mazākās atkāpes no sākotnējiem nosacījumiem, norādīja ministrijā.

AM skaidro, ka šī ir līdz šim brīdim sarežģītākā iepirkuma procedūra Latvijas aizsardzības nozares vēsturē un, neskatoties uz sarunu procedūras pārtraukšanu, ir gūta neatsverama pieredze, kas tiks izvērtēta un ņemta vērā nākotnes iepirkumos, lai nodrošinātu NBS ar to vajadzībām atbilstošāko ekipējumu. Ministrija ir pārliecināta, ka starpvaldību līgums nodrošinās nepieciešamo iepirkuma procedūras caurspīdīgumu, kā arī ļaus precīzāk un labāk atrunāt piegāžu drošības nodrošinājumu.

Lai noskaidrotu nepilnības iepirkuma komisijas darbā, ministrija veica pārbaudi par komisijas sagatavoto sarunu procedūras nolikumu un secināja, ka iepirkuma nolikums nav galvenais iemesls pretendentu iesniegtajām sūdzībām.

Reaģējot uz ministrijas paziņojumu par iepirkuma par 4x4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iegādes pārtraukšanu, uzņēmuma “AM General” LLC, kas iepriekš IUB bija iesniedzis sūdzību, pārstāvis Latvijā un Lietuvā Deivids Holahans paudis sarūgtinājumu.

"Protams, mēs esam sarūgtināti, ka konkursa process nebeidzās ar pozitīviem rezultātiem. Taču slavējami, ka tika konstatētas kļūdas šajā procesā un Aizsardzības ministrijas vadība ir nolēmusi caurskatāmi atrisināt šo jautājumu. Mēs ceram drīzumā turpināt sarunas ar ministriju par iespējamo sadarbību divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, mūsu piedāvājums apmācīt vietējo uzņēmumu nodrošināt HMMWV augsta līmeņa tehniskās apkopes ir nepieciešams, lai atbalstītu gan amerikāņu, gan simtiem transportlīdzekļu tuvējās NATO valstīs, kas arī vēlas izveidot šādu izcilības centru. Otrkārt, tā kā ASV armija nesen nolēma turpināt izmantot HMMWV par galveno apvidus transportlīdzekli vismaz līdz 2050. gadam, pašlaik mūsu rūpnīca aktīvi būvē vairākus tūkstošus jaunu ASV armijas transportlīdzekļu, un šī efektivitāte mums ļāva nesenajā konkursā izteikt viszemākās cenas piedāvājumu konkurentu vidū," pauda Holahans.

KONTEKSTS:

IUB aizliedza AM slēgt līgumu ar Somijas kompāniju "Oy Sisu Auto Ab" par aptuveni 200 miljonu eiro vērtu 4x4 taktisko bruņotu automašīnu piegādi NBS. Iepriekš divi no iepirkuma pretendentiem bija iesnieguši sūdzības.

Ministrija 2017. gadā uzsāka darbu pie iepirkuma par 4x4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iegādi. Iepirkuma komisija, kurā darbojās AM, Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra un NBS pārstāvji, vairāk nekā gadu padziļināti vērtēja visu kompāniju iesniegtos piedāvājumus. Sarunu procedūra par 4x4 vieglo un vidējo taktisko transportlīdzekļu iegādi tika organizēta divos posmos. Pirmajā posmā dalībai sarunu procedūrā pieteikumus iesniedz 12 pretendenti, no kuriem AM iepirkuma komisija, izvērtējot pretendentu atbilstību izvirzītajām kvalifikācijas prasībām, dalībai otrajā kārtā izvirzīja sešus komersantus.

Sarunu procedūras otrajā posmā tika saņemts četru pretendentu piedāvājums: “Oy Sisu Auto” (Somija) – “GTP 4x4’, “AM General” (ASV) – “HUMWEE”, “Paramount Group” (Dienvidāfrika) – “Marauder LAV” un “Otokar” (Turcija) – “Cobra”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt