Aizsardzības ministrija: Evakuācijas gadījumā svarīgi doties valsts institūciju noteiktajā virzienā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Galvenais situācijā, ja atbildīgie dienesti Latvijā dabas katastrofu vai citu iemeslu dēļ ir izsludinājuši evakuāciju, ir piefiksēt valsts institūciju noteikto evakuācijas virzienu, galamērķi vai pulcēšanās vietu. Ir ļoti svarīgi zināt, kur jūs varat evakuēties, kādā veidā jūs to izdarīsiet, un ir jāņem līdzi dokumenti. Tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!"). Latvijai šobrīd militāru draudu nav, un rīcība šādos gadījumos tiek apskatīta teorētiskā līmenī.

Aizsardzības ministrija ir izstrādājusi ieteikumus, kā iedzīvotājiem rīkoties dažādu dabas katastrofu, pandēmiju un citu krīžu apstākļos tā, lai nodrošinātu savu un savas ģimenes drošību 72 stundas jeb trīs diennaktis. Pirms evakuācijas būtu ieteicams atslēgt savam mājoklim gāzes, elektrības un ūdens padevi, aiztaisīt logus un aizslēgt durvis. Tāpat, dodoties ceļā, mugurā jāliek ārkārtas gadījumu soma ar apģērbu un pārtiku.

Tikmēr Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) virsseržants Edgars Joksts-Bogdanovs uzsvēra, ka ļoti svarīgi ir nekrist panikā. "No sākuma palīdzi pats sev un tad palīdzi kolēģiem, kas tev ir blakus. Tas nozīmē arī ģimenei vai tiem, kādā sabiedrībā jūs esat, kad jāpalīdz cilvēkiem. Primāri ir jābūt pašam drošībā. Tu esi gatavs, kontrolē situāciju," skaidroja Joksts-Bogdanovs.

Dodoties ceļā, ir jāizmanto maršruti, kurus rekomendē dienesti, un nevajadzētu pārvietoties pa nepazīstamiem ceļiem. "Nevajag speciāli vilkt kamuflāžas drēbes vai kaut ko tamlīdzīgu, ja jūs neesat bruņoto spēku pārstāvis vai neesat kādā no Latvijas dienestiem, jo tas var radīt sajukumu gan mūsu dienestos, gan pretiniekā. Neko nevajadzētu provocēt un tādā veidā rīkoties, kas varētu jums radīt papildu briesmas," piebilda aizsardzības ministrs.

Tāpat nevajag izplatīt informāciju, piemēram, video un fotogrāfiju par NBS un sabiedroto spēku pārvietošanos, atrašanās vietām un pozīcijām. Tā kā Latvijas iedzīvotājiem ir pienākums aizstāvēt valsts neatkarību, cilvēki var tikt iesaukti militārajā dienestā, un, iespējams, nāksies mobilizēt materiāli tehniskos līdzekļus, kas nepieciešami valsts aizsardzībai.

"Tās var būt jūsu personīgās automašīnas, lauksaimniecības tehnika un tamlīdzīgas lietas," sacīja NBS pulkvedis Didzis Nestro.

Runājot par pretošanos iebrucējiem, eksperti akcentēja, ka tas ir jāveic organizēti. Būs valsts organizētas bruņotas pretošanās kustības, kurām jāpievienojas. Svarīgi, ka iedzīvotāji nepakļaujas okupācijas varai, pretojas, organizē pasākumu, kas vērsti uz dažādām sabotāžām, varbūt arī mierīgā veidā ignorē okupācijas varas rīkojumus, centienus, nepiedalās okupācijas varas rīkotos mītiņos un pasākumos.

"Katra cilvēka spontāna rīcība ne pie kā laba nenovedīs. Tam jābūt ir organizētam kopējās aizsardzības pasākumu ietvaros," uzsvēra NBS pulkvedis.

Tāpat, ja daļa valsts teritorijas ir okupēta, nevajag sadarboties ar okupācijas varu. Nevajadzētu ļaut sevi filmēt un dot intervijas šīs varas medijiem. Tāpat nav jāpiedalās vēlēšanās un referendumos, un okupētajās teritorijās, cik tas ir katra paša spēkos, ir jāsniedz atbalsts pretošanās kustībām, norādīja eksperti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti