Aizsardzības ministrija atgādina par «kiberhigiēnu»: Svarīgi, lai «TikTok» nebūtu darba ierīcēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aizsardzības ministrija (AM) atgādina par drošības principu un "kiberhigiēnas" ievērošanu darba ierīcēs, norādot, ka ir svarīgi, lai lietotne "TikTok" nav uzstādīta uz darba ierīcēm.

AM informēja, ka, aktualizējoties jautājumam par mobilās lietotnes "TikTok" izmantošanu publiskajā pārvaldē, ministrija un informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" atgādina, ka mobilās ierīces ir informācijas sistēmas, uz kurām attiecās visi jau spēkā esošie normatīvie akti par tehnoloģiju drošības labo praksi un minimālajām drošības prasībām.

Aizsardzības resors norādīja, ka darba ierīcēs, kas publiskajā sektorā ir savienotas ar darba e-pastu vai citām ikdienas uzdevumu veikšanai nepieciešamajām sistēmām, nav droši izmantot ne tikai "TikTok" lietotni, bet gan arī jebkuru citu lietotni, kas nav nepieciešama iekārtas pilnvērtīgai funkcionēšanai un darba pienākumu veikšanai.

AM un "Cert.lv" atzinīgi vērtē Eiropas Komisijas, ASV, Kanādas un citu partneru lēmumu liegt izmantot "TikTok" un jebkuru citu darba pienākumu veikšanai nevajadzīgu lietotni ierēdņu un valsts iestāžu darba ierīcēs. 

Publiskajā komunikācijā ar "TikTok" lietotni ir iespējams sasniegt ļoti plašu auditoriju, taču svarīgi, lai lietotne nav uzstādīta uz darba ierīcēm, atzīmēja AM.

Savukārt, izmantojot "TikTok" privātajās ierīcēs, lietotājiem ir jāapzinās ne tikai kiberdrošības riski, bet arī spiegošanas un informācijas vākšanas riski.

Aizsardzības ministrija aicina valsts pārvaldes iestādes, īpaši tās, kas publiskajā komunikācijā izmanto "TikTok" lietotni, veikt atkārtotu risku izvērtēšanu un novērst neatbilstības drošības prasībām, ja tādas tiek konstatētas.

Ņemot vērā šī brīža saspīlēto ģeopolitisko situāciju Eiropā un kiberuzbrukumus valdības resursiem, "Cert.lv" ir apkopojusi arī ieteikumus Latvijas publiskā un privātā sektora iestādēm un uzņēmumiem. Ieteikumos izcelti tie kiberdrošības jautājumi, kuru pārvaldībai šobrīd vajadzētu pievērst pastiprinātu uzmanību, kā arī atgādināts par kiberdrošības labās prakses pamatprincipiem. 

KONTEKSTS:

Bažās par drošību ASV, Kanāda, Eiropas Komisija ir aizlieguši valdības iestāžu darbiniekiem savās darba viedierīcēs izmantot populāro sociālo tīklu "TikTok". Arī Latvijas Ārlietu ministrija aizliegusi "TikTok" darba telefonos.

Ķīnas uzņēmumam "ByteDance" piederošais "TikTok" kļuvis par ātri augošu konkurentu tādiem ASV bāzētiem sociālajiem tīkliem kā "Facebook", "Instagram", "Snapchat" un "YouTube".

Rietumvalstīs arvien vairāk pieaug aizdomas par to, ka Ķīnas valdība varētu izmantot "TikTok" savu interešu īstenošanai un iegūt lietotāju datus no lietotnes.

Ķīna šo rīcību sauc par pārmērīgu. "TikTok" sola, ka nekad nepildītu Ķīnas valdības rīkojumu atklāt lietotāju datus. Taču daudzi apšauba šo apgalvojumu, ņemot vērā Ķīnas autoritārā režīma dabu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti