Aizsardzības ministre: nozares prioritātes šogad – pretgaisa aizsardzība un aizsardzības dienests

Latvijas aizsardzības nozares prioritātes šogad būs valsts aizsardzības dienesta izveide un pretgaisa aizsardzības sistēmas stiprināšana. Līgumus par šo sistēmu iegādi nozares ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) cer parakstīt jau pavasarī. Tāpat ministre sola militāru atbalstu Ukrainai tik ilgi, cik vien vajadzēs.

Aizsardzības ministre: nozares prioritātes šogad – pretgaisa aizsardzība un aizsardzības dienests
00:00 / 03:03
Lejuplādēt

Pašlaik tieša militāra apdraudējuma pie Latvijas robežām nav, taču militārie analītiķi vērtējuši, ka piecu gadu laikā Krievija varētu atkal uzkrāt savu militāro ekipējumu un koncentrēt spēkus. Tā secinājusi aizsardzības ministre Mūrniece, izklāstot savas prioritātes. Tātad miers pasaulē ir trausls un arī Latvijai jārīkojas savu aizsardzības spēju stiprināšanai, jo situācija var mainīties.

"Tādēļ tālāk mēs turpināsim valsts aizsardzības dienestu, kura mērķis ir gan bruņoto spēku struktūras aizpildīšana, jo karavīru trūkst, gan lai veidotu ekipētas militārās rezerves vienības.

Lai X stundā, ja tāda pienāktu, mums būtu apmācīti cilvēki, noliktavās viņiem būtu ekipējums, ieroči un lai katrs zinātu savu vietu valsts aizsardzības sistēmā," sacīja ministre.

Valsts aizsardzības dienesta pirmo iesaukumu jau šā gada otrajā pusē paredzēts organizēt no brīvprātīgajiem, bet vēlāk – pēc izlozes principa izvēloties cilvēkus vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Par to šonedēļ pirms otrā lasījuma turpinās lemt Saeimas komisijā.

Valsts nodrošinājumam kopā ar Igauniju plānots iegādāties pašiem savu vidēja rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmu. Ar tādu Ukrainā atvaira Krievijas uzbrukumus civilajiem objektiem. Šādas sistēmas iegādei trīs gadu laikā paredzēts ieguldīt ap 600 miljoniem eiro.

Vēl viena prioritāte ir krasta aizsardzības raķešu sistēmu izvietošana. Mūrniece cer jau pavasarī nonākt līdz līgumu parakstīšanai un kopīgam iepirkumam.

Šo sistēmu iegādi kā ļoti gudru soli vērtē bijušais Nacionālo bruņoto spēku un Gaisa spēku komandieris Juris Maklakovs.

"Karš Ukrainā parāda, ka pretgaisa aizsardzībai, līdzīgi kā prettanku ieročiem, ir ļoti svarīga loma. Saprotiet, Ukrainas piemērs parāda, cik dažreiz smagi iet ar tām ieroču piegādēm, kaut vai tiem pašiem "Leopard" tankiem. Tāpēc gan speciālistu apmācība, gan pati sistēma, gan pašu kompetence valstī – tas ir svarīgi! Protams, vienmēr ir jautājums par finanšu līdzekļu pieejamību, bet tas, ka tāda sistēma pašiem valstī ir vajadzīga – jā," sprieda Maklakovs.

Vēl viena no būtiskākajām lietām Aizsardzības ministrijas šā gada plānos ir militārā palīdzība Ukrainai. Jau drīzumā plānots vēl viens sūtījums ar vairākiem desmitiem "Stinger" pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmu, diviem padomju laika helikopteriem Mi-17, desmitiem ložmetēju ar munīciju, bezpilota lidaparātiem un cita veida ekipējumu. Līdztekus plānota arī Nacionālo bruņoto spēku iesaiste ap 2000 Ukrainas karavīru apmācībā. Latvijas militārais atbalsts Ukrainai līdz šim sasniedzis aptuveni 370 miljonus eiro.

Aizsardzības ministre, līdzīgi kāu vairāku citu valstu kolēģi un citas augstas amatpersonas, palīdzības sniegšanu Ukrainai sola turpināt līdz tās uzvarai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti