Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

VUGD depo iemītniekiem ļaus palikt līdz 1. jūlijam

Aizsardzības mācībā konstatētas vairākas nepilnības

Aizsardzības mācībā konstatētas vairākas nepilnības

Aizsardzības ministrija kopā ar Jaunsardzes un informācijas centru, kā arī iesaistīto skolu pārstāvjiem izvērtējusi pirmo semestri valsts aizsardzības mācībā, kas pilotprojektā notika 13 skolās. Ir secināts, ka nepieciešams sagatavot Jaunsardzes likumu, attīstīt šaušanas nodarbības un izvērtēt programmas akreditāciju.

Šogad priekšmetu apgūst 134 skolēni, un plānots, ka ik gadu to skaits pakāpeniski pieaugs.  

Jaunsardzes un informācijas centra direktors Aivis Mirbahs, izvērtējot valsts aizsardzības mācības pilotprojekta pirmo semestri, uzsvēra nepilnības, kuras ir jārisina, piemēram, ir nepieciešams izstrādāt Jaunsardzes likumu, kurā būtu definēti jauniešu pienākumi un tiesības, uz kā pamata izsniegt materiāltehniskos līdzekļus, attīstīt šaušanas nodarbības un nodrošināt tām piemērotu infrastruktūru. Tāpat aizvien ir aktuāls jautājums par programmas akreditāciju un vērtējuma atspoguļošanu vidusskolas atestātā.  

“Ir izkristalizējušās nepilnības, kuras ir jāprecizē, bet pārsvarā tās ir ļoti lielas detaļas vai sīkumi, kā, piemēram, izrādījās, ka stundas oktobrī nav tik precīzi saliktas, kā mums vēlētos, jo, kad mums bija maskēšanās, pēc tam nodarbība bija klasē, un jauniešiem nebija iespējas notīrīt savu seju un arī dažiem jauniešiem bija alerģija uz maskēšanās krēmu,” stāsta Mirbahs. 

Oskara Kalpaka Liepājas 15. vidusskola ir viena no mācību iestādēm, kurā 11 audzēkņi pilotprojekta ietvaros apgūst valsts aizsardzības mācību.

Izvērtējot pirmo mācību semestri, šajā skolā alerģijas no maskēšanās krēma nevienam neatklāja un citu iebildumu arī nebija, tomēr, skatoties uz turpmāko mācību programmu, kas paredz šaušanas nodarbības ar pneimatisko ieroci, ir jāpilnveido skolas infrastruktūra.  

“Mēs sastopamies ar izaicinājumu, kur šo šaušanu varētu veikt, tātad vēlama būtu šautuve, protams, un esam ievadījuši sarunas ar domes vadību par to, ka šautuvi varētu piemērot pie skolas esošos vecos angārus,” saka Liepājas vienības jaunsargu instruktors Varis Jansons.

Jaunieši valsts aizsardzības mācību apgūst vienu dienu mēnesī - sākumā teorētiskās nodarbības un pēcpusdienā praktiskās. Viņi nākotnē plāno savu karjeru saistīt ar valsts aizsardzību, tāpēc brīvprātīgi apgūst šo mācību.

 “Ne viss nākas viegli, piemēram, mācīties virvi siet, mezgli, protams, ka lauku kauju iemaņas. Tas viss ir pilnībā jauns un kaut kas neredzēts pirms tam,” atzīst Andris, kurš apgūst aizsardzības mācību.

 “Mēs arī rādām priekšzīmi visiem tiem, kas vēl nav jaunsargos un domā iestāties jaunsargos,” piebilst Ieva, kura apgūst aizsardzības mācību.

Lai nākamajā gadā valsts aizsardzības mācību Liepājā apgūtu vairāk jauniešu, plānots pavasarī rīkot informatīvu sapulci 9. klašu audzēkņiem kopā ar viņu vecākiem, jo, kā atzina Jaunsardzes instruktors, kamēr šis ir izvēles priekšmets, jaunieši nav motivēti to apgūt.

KONTEKSTS:

Šajā mācību gadā pilotprojektā  skolās paredzēts ieviest valsts aizsardzības mācību, un šo apmācību paredzēts īstenot divus gadus - 10. un 11. klasē, bet jau 2024. gadā tā vidusskolēniem pārtaps par obligātu mācību priekšmetu.

Diskusijas par to, vai skolās nepieciešama īpaša valsts aizsardzības mācība, ilgušas vairākus gadus. Līdz šim šādas, bieži pašu skolu izstrādātas un savstarpēji atšķirīgas mācību programmas piedāvājušas 19 mācību iestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt