Panorāma

Eirovīzijas fināls

Panorāma

Panorāma

Vardarbība ģimenē: sistēma nepasargā no varmākas

Aizliegums tuvoties nepasargāja Sanitu no vīra smagas izrēķināšanās

Sanitai civilvīrs vairākkārt nodarījis smagus miesas bojājumus. Vīrietim vairākkārt piemērots aizliegums tuvoties Sanitai, taču tas sievieti nepasargāja no smagas izrēķināšanās. 

Sanita vardarbīgās attiecības pati nav spējusi pārtraukt septiņus gadus. Attiecībās ar civilvīru piedzimuši divi bērni, pēc kuru ienākšanas ģimenē sākušies dažādi strīdi. Sanita rakstījusi iesniegumus policijai par viegliem miesas bojājumiem, zilumiem, taču vīrietis vienmēr piespiedis tos vēlāk atsaukt. Sieviete sacīja: lai labotos, civilvīrs gājis agresijas savaldīšanas kursos. Gadu kopdzīve bija normāla, līdz pērnā gada rudenim.

"Rudenī sejas kaulu salauza. Uz mēnesi man bija traumēta redze. Redzes dubultošanās. Tā varēja palikt uz visu mūžu. Man paveicās, ka atjaunojās redze. Uzrakstīju iesniegumu policijai. Izgāju ekspertīzi," sacīja sieviete.

Ekspertīzes slēdzienu gaidīja pusgadu. Vīrietim tikmēr bija liegts tuvoties Sanitai, bet viņš to neievēroja. Vairākas reizes sieviete viņu manījusi savas darba vietas tuvumā. Saukusi policiju, bet viņš aizmucis. Tāds nebeidzams riņķa dancis. Līdz kādu rītu, pirms došanās uz darbu, civilvīrs Sanitu sagaidīja kāpņu telpā.

"11. martā viņš nogrieza man ausi. Pats aizgāja uz policiju, atzinās, nu tie ir smagi miesas bojājumi," teica sieviete, norādot, ka tas noticis laikā, kad vīrietim ar tiesas lēmumu noteikts aizliegums tuvoties viņai.

Valsts pagaidu aizsardzības mehānisms pret vardarbību šoreiz nenostrādāja. Tagad sieviete ir sakropļota uz mūžu. Tikmēr varmāku par smagu miesas bojājumu nodarīšanu sodīja vien ar divu mēnešu apcietinājumu.

Tā termiņš beidzies šonedēļ, un Sanita atkal nejūtas droša nedz par savu, nedz bērnu dzīvību un veselību. "Vienkārši piezvanīja policija, pateica man faktu, ka viņš ir brīvībā," teica sieviete.

Visvairāk bail esot par meitu, kas Sanitai piedzimusi iepriekšējās attiecībās. Civilvīrs esot paspējis piedraudēt, ka viņa kādu dienu varētu no skolas neatgriezties. No vīrieša baidoties pat kaimiņi. Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu, kurā šo lietu kvalificē ne vien kā smagu miesas bojājumu nodarīšanu, bet arī kā slepkavības mēģinājumu. Saistībā ar to likumsargi devušies uz tiesu ar lūgumu izmeklēšanas laikā vīrieti paturēt apcietinājumā vēl kādu laiku, bet tiesa lēma citādāk. Un tiesas lēmums nav pārsūdzams.

"Protams, apsardzi viņai neviens neliks klāt. Nav tādas iespējas katru pasargāt. Šajā situācijā visu, ko mēs varējām, mēs izdarījām. Es uzskatu, ka viņš ir sociāli bīstams. Tiesnese tā neuzskata,"  teica Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes izmeklētāja Inga Meikšāne.

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese Vivita Freimane sacīja: risks, ka vīrietis varētu atkārtoti nodarīt civilsievai pāri, esot sarucis. "Manuprāt, šī persona, nokļūstot pirmo reizi apcietinājumā un tur pavadot divus mēnešus, ir izdarījis ļoti lielus secinājumus. Man nebija pamata šo personu turpināt turēt apcietinājumā šobrīd."

Policijā norādīja, ka līdz ar to pēc esošās likumdošanas patlaban par savu drošību atbild vien Sanita pati.

10 komentāri
Edīte Borisova
Un ,ja tu pašaizsardzības nolūkā tā nejauši nogalini savu pāri darītāju, tad tā nejauši sèdi cietumā kādus 10. gadus. Laikam to tiesnese grib panākt.Tiesnesi jāsūta pie psihiatra ,pārbaudīt viņas spriest spējas, jo diezvai ir tāds likums kur otra cilvēka miesas izskropļošana netiek sodīta... Jä, jä ,tiesneses kundze, viņa pati uzkrita uz varmāku un viņa kulaku.
Guntis Pauliņš
interesanti, kapēc valsts spoonsorē šādus noziedzniekus- tak būtu piedzinuši atmaksāt izdevumus no varmākām par ārstēšanos, par dienestu izsaukumiem, morālas kompensācias rehabilitācijai, utt. !!!! ātri nāktu pie prāta. vai arī likt ķurķī...
Anonīms lietotājs 18955
Pats trakākais šajā visā, ka mūsu likumsargi jebkādu agresiju, īpaši jau psiholoģisko teroru un nejēdzīgu emocionālu vajāšanu, īpaši, ja tas notiek saistītbā ar attiecību vai ģimenes izjukšanu, kur varmāka ir greizsirdīgs un aklas atriebības kārs bijušais, uzskata par ģimenes lietu, kurā divas puses noskaidro attiecības un neko nedara. Īpaši, ja par visu istenoto teroru bijušais paziņo, ka tas visas rīcība bijusi emocionālas dabas un viņš neesot teicis precīzi "es tevi nogalināšu", bet ietērpis savas aizvaonotā pašlepnuma un atriebības idejas citos, daiļrunīgākos vārdos un darbos. Tas tāds mantojums no psrs laikam, šķiet, kur katram psihopātiskam tēviņam ar aizskartu ego ir tiesības besīties kā vien ienāk prātā, jo viņš ir emocionāli ievainots, kad sieviete pasaka, ka vairs negrib ar viņu attiecības un neviens no viņa nepierasa adekvātu uzvedību un likumiski adekvātu rīcību, savācot sevi un dzīvojot tālāk, nečakarējot otra cilvēka un bieži vien arī kopīgo bērnu dzīvi.
Anonīms lietotājs 17722
Diemžēl jāsecina, ka tiesneses Vivitas Freimanes muļķība (t.i., glupums) apdraud sabiedrību.
Harijs Saukums
Ak šī naivā tiesnese! Kad pati piedzīvos ko tādu, tad nerunās muļķības.
Anonīms lietotājs 24619
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/tiesnese-freimane-izspruk-no-barga-soda.a114526/
Anonīms lietotājs 18433
Nelaba kłūda, bet neatrodu iespēju izdzēst.
Anonīms lietotājs 6871
Vivita Freimane varētu nebūt Ilze Freimane. Bet, jebkurā gadījumā, abas tendētas atbalstīt noziedzniekus. Un tādām mēs maksājam algas un dodam varu!
Anonīms lietotājs 24544
Trūkst vārdu ... USA sanitai būtu ierocis un tāds mērglis viņai netuvotos ....
Anonīms lietotājs 35067
Kā tad! ASV arī varmākam būtu ierocis un Sanita tā arī nebūtu drošībā.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti