Panorāma

Eirovīzijas fināls

Panorāma

Panorāma

Vardarbība ģimenē: sistēma nepasargā no varmākas

Aizliegums tuvoties nepasargāja Sanitu no vīra smagas izrēķināšanās

Sanitai civilvīrs vairākkārt nodarījis smagus miesas bojājumus. Vīrietim vairākkārt piemērots aizliegums tuvoties Sanitai, taču tas sievieti nepasargāja no smagas izrēķināšanās. 

Sanita vardarbīgās attiecības pati nav spējusi pārtraukt septiņus gadus. Attiecībās ar civilvīru piedzimuši divi bērni, pēc kuru ienākšanas ģimenē sākušies dažādi strīdi. Sanita rakstījusi iesniegumus policijai par viegliem miesas bojājumiem, zilumiem, taču vīrietis vienmēr piespiedis tos vēlāk atsaukt. Sieviete sacīja: lai labotos, civilvīrs gājis agresijas savaldīšanas kursos. Gadu kopdzīve bija normāla, līdz pērnā gada rudenim.

"Rudenī sejas kaulu salauza. Uz mēnesi man bija traumēta redze. Redzes dubultošanās. Tā varēja palikt uz visu mūžu. Man paveicās, ka atjaunojās redze. Uzrakstīju iesniegumu policijai. Izgāju ekspertīzi," sacīja sieviete.

Ekspertīzes slēdzienu gaidīja pusgadu. Vīrietim tikmēr bija liegts tuvoties Sanitai, bet viņš to neievēroja. Vairākas reizes sieviete viņu manījusi savas darba vietas tuvumā. Saukusi policiju, bet viņš aizmucis. Tāds nebeidzams riņķa dancis. Līdz kādu rītu, pirms došanās uz darbu, civilvīrs Sanitu sagaidīja kāpņu telpā.

"11. martā viņš nogrieza man ausi. Pats aizgāja uz policiju, atzinās, nu tie ir smagi miesas bojājumi," teica sieviete, norādot, ka tas noticis laikā, kad vīrietim ar tiesas lēmumu noteikts aizliegums tuvoties viņai.

Valsts pagaidu aizsardzības mehānisms pret vardarbību šoreiz nenostrādāja. Tagad sieviete ir sakropļota uz mūžu. Tikmēr varmāku par smagu miesas bojājumu nodarīšanu sodīja vien ar divu mēnešu apcietinājumu.

Tā termiņš beidzies šonedēļ, un Sanita atkal nejūtas droša nedz par savu, nedz bērnu dzīvību un veselību. "Vienkārši piezvanīja policija, pateica man faktu, ka viņš ir brīvībā," teica sieviete.

Visvairāk bail esot par meitu, kas Sanitai piedzimusi iepriekšējās attiecībās. Civilvīrs esot paspējis piedraudēt, ka viņa kādu dienu varētu no skolas neatgriezties. No vīrieša baidoties pat kaimiņi. Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu, kurā šo lietu kvalificē ne vien kā smagu miesas bojājumu nodarīšanu, bet arī kā slepkavības mēģinājumu. Saistībā ar to likumsargi devušies uz tiesu ar lūgumu izmeklēšanas laikā vīrieti paturēt apcietinājumā vēl kādu laiku, bet tiesa lēma citādāk. Un tiesas lēmums nav pārsūdzams.

"Protams, apsardzi viņai neviens neliks klāt. Nav tādas iespējas katru pasargāt. Šajā situācijā visu, ko mēs varējām, mēs izdarījām. Es uzskatu, ka viņš ir sociāli bīstams. Tiesnese tā neuzskata,"  teica Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes izmeklētāja Inga Meikšāne.

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese Vivita Freimane sacīja: risks, ka vīrietis varētu atkārtoti nodarīt civilsievai pāri, esot sarucis. "Manuprāt, šī persona, nokļūstot pirmo reizi apcietinājumā un tur pavadot divus mēnešus, ir izdarījis ļoti lielus secinājumus. Man nebija pamata šo personu turpināt turēt apcietinājumā šobrīd."

Policijā norādīja, ka līdz ar to pēc esošās likumdošanas patlaban par savu drošību atbild vien Sanita pati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti