«Aizliegtais paņēmiens» vērsīsies policijā aizdomās par nekvalitatīvu asfaltu Jēkabpilī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Aizliegtais paņēmiens" par Jēkabpils pilsētā Bebru ielas mikrorajonā, iespējams, nekvalitatīvi ieklāto asfaltu nolēmis vērsties policijā, pirmdien vēsta LTV raidījums.

Iepriekš LTV raidījums operācijā "Urbjam asfaltu" urba asfaltu Jēkabpils Bebru mikrorajonā, kur ielas par pašvaldības līdzekļiem pilnībā bija atjaunotas pērnā gada rudenī. Ģenerāluzņēmējs ir firma “Ošukalns”, kuras īpašnieks Aigars Nitišs vienlaikus ir arī Jēkabpils domes deputāts, bet viņa biedrs no Zaļās partijas – Raivis Ragainis – Jēkabpils domes priekšsēdētājs.

LTV raidījums veica asfalta urbumu, jo bija saņemta informācija, ka nepieciešamo desmit centimetru vietā asfalta kārta te ir mazāka. Asfalts urbts divās vietās.

LTV raidījums tika aptuveni piecu centimetru dziļumā, bet tālākā asfalta kārta bija jau tāda, ka to var pasmelt ar karoti, gluži kā smiltis.

To "Aizliegtais paņēmiens" parādīja Jēkabpils domes priekšsēdētājam, un sākās reakcija. Nākamos urbumus veica pati firma “Ošukalns”, viņu kārta sanāca biezāka un atbilstoši domes pasūtījumam, un sekoja pārmetumi LTV raidījumam – tas esot urbts absolūti nepareizi, un apakšējo kārtu sadragājuši paši. Un Jēkabpils dome pat sasauca speciālu preses konferenci.

Asfalta biezums vēl tika pārbaudīts ar valsts AS "Latvijas Valsts ceļi" īpašumā esošo skeneri, ko pasūtīja firma "Ošukalns". Pirmie mērījumi nesekmīgi, jo aparāts neesot bijis attiecīgi nokalibrēts, bet otrā reize veiksmīga un skeneris uzrādījis, ka asfalta biezums esot atbilstošs pasūtījumam.

Jēkabpils domes secinājumu teksta fragments:

 • "SIA “Ošukalns” 2018.gada 4.aprīlī iesniedza VSA “Latvijas Valsts ceļi” Autoceļu kompetences centra ceļa seguma biezuma noteikšanas ar grunts penetrācijas radaru pārskatu 1,8 km garumā, nebojājot asfalta segumu. Pārskatā minēts, ka mērījumu profilos asfaltbetona segas biezumu vidējās vērtība 105,9 mm, precizitāte +/-5%.”

Biezums tātad atbilstošs, bet jautājums paliek, vai apakšējā asfalta kvalitāte atbilst tam standartam, kāds ir noteikts Latvijā, un vai uz to uzņēmējs nav ietaupījis? Vai to tā gluži var sadragāt, lai smeltu ar karoti, speciālistu viedokļi šajā ziņā atšķiras, un iespējas ietaupīt uz asfalta kvalitāti šajā ziņā ir, jo nereti būvnieki zemkārtā ielej pārstrādātu veco asfaltu, un firmai "Ošukalns" ir sava asfalta rūpnīca.

Skeneris asfalta zemkārtas kvalitāti neredz, tā arī nav pārbaudīta būvniecības darbu procesā, jo to neviens neprasa darīt.

Lai viss būtu skaidrs līdz galam, LTV raidījums vērsās ar lūgumu novada domē – urbt vēlreiz un aiznest asfaltu uz laboratoriju, lai noteiktu porainību, bitumena saturu, visu, kas raksturo asfaltu. Atbilstoši laboratorijas standartam kopā visā mikrorajona teritorijā vajadzīgi 24 urbumi. Un LTV izdevumus par to visu ir gatava segt.

Vēstules fragments:

 • "Paraugu ņemšanu veiks VAS „Latvijas Valsts ceļi” Ceļu laboratorijas bāzes izveidotais „Autoceļu kompetences centrs” (AKC). Viņi garantē neatkarīgu paraugu ņemšanas procesu, kā arī kvalitatīvu paraugu ņemšanas vietu aiztaisīšanu. Paraugu urbšanas laikā tiek aicināti piedalīties visu iesaistīto pušu pārstāvji.”

Taču šajā brīdī Jēkabpils domes vadītāja Raivja Ragaiņa brašums noskaidrot visu līdz galam, kā strādājusi viņa partijas biedra firma, arī bija galā.

Sākumā no LTV tika paprasītas finanšu garantijas, ka urbuma vietas tika aiztaisītas, bet, kad tādas sniegtas, sekoja atteikums.

Urbt neko neļaus. Kā tas tika izlemts? Un kādi argumenti ir domes priekšsēdētājam? LTV raidījums publicē fragmentus, kas ierakstīti slēpti īpašā ražošanas sēdē, kurā pulcējas domes deputāti.

 • Jēkabpils domes deputāte Kristīne Ozola (Nacionālā apvienība): Neiet runa par to, kurš nodeva, kurš kuram pateica. Iet runa par to, ka mēs kā pasūtītājs, pasūtījām objektu par 2 miljoniem, dabūjām objektu, šobrīd ir šaubas par kvalitāti. (..) Tāpēc, lai kliedētu šīs šaubas, mums kā pašvaldībai ir jāpasūta ekspertīze, mums jāpasūta, nevis jāgaida.
 • Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis: Tu vari iedomāties ko tas nozīmē?
 • Kristīne Ozola: Es varu iedomāties!
 • Raivis Ragainis: Nē, tu nevari iedomāties, ko tas nozīmē, Kristīn!
 • Kristīne Ozola: Es varu iedomāties!
 • Raivis Ragainis: Tu tiešām nevari iedomāties.
 • Kristīne Ozola: Tad nevajadzēs vienam urbt, otram vai trešajam.
 • Raivis Ragainis: Tu nevari iedomāties, ko tas nozīmē.
 • Kristīne Ozola: Kāpēc tev vienpersoniski jāaizstāv pašvaldība? Tāpēc ir dome, kas lemj par rīcību šādos gadījumos. Kas notiek šobrīd? Šobrīd notiek tas, ka būvnieks un pašvaldība ir saplūduši vienā personā un iet ar vienu pozīciju, ar vieniem līdzekļiem ar vieniem resursiem, un tas nav pareizi! Mums jāsāk norobežoties no tā, kas ir būvnieks un kas ir pašvaldība.
 • Raivis Ragainis: Es negribu tev piekrist. (..) Saproti, likumi ir viens, bet panāktais rezultāts. Mēs jau neko nevaram... Labi, mēs varam izteikt baigo neuzticību iepriekš visam būvētajam, ja, un tagad paņemt trīs gadu objektu ekspertīzi pilnu. Es pieļauju, ka mēs tur dabūsim... ko tik nedabūsim laukā. Bet ko mēs ar to visu darīsim tajā brīdī? Ko mēs darīsim?! Kāds būs rezultāts!? Es jau nezinu, mēs uztaisīsim ļoti negatīvu tēlu pilsētai.

Ko tik mēs tur nedabūsim laukā?! Frāze daudznozīmīga, un, ņemot vērā, ka uz domes sēdi balsojums – urbt vai neurbt – tā arī netika virzīts, bet visu izlēma Ragainis viens pats,

LTV raidījums pieņēmis lēmumu vērsties ar iesniegumu policijā – ar aizdomām par nekvalitatīvu asfaltu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti