Panorāma

KNAB dokumentu lietu izvērtēs arī SAB

Panorāma

Par spīti «Brexit», briti vēlas piedalīties ES projektos

Aizliegs anonīmus telefona numurus

Aizliegs anonīmus telefona numurus

Lielākie mobilo sakaru nozares dalībnieki atšķirīgi vērtē ieceri par priekšapmaksas sarunu karšu lietotāju obligātu identifikāciju. Šāds punkts iekļauts ēnu ekonomikas apkarošanas plānā, atbildīgajām iestādēm cerot šādi vieglāk un ātrāk identificēt negodprātīgas personas.

Priekšapmaksas sarunu karti, kas ļauj zvanīt pa anonīmu, nevienai konkrētai personai nepiesaistītu telefona numuru, šobrīd Latvijā var iegādāties teju jebkurā kioskā. Nepieciešamības gadījumā šīs personas identificēt ir galvenais iemesls, kāpēc premjerministra vadītā ēnu ekonomikas apkarošanas padome nolēmusi prasīt obligātu šo lietotāju reģistrēšanu
"Tie cilvēki, kuri nav godīgi un cenšas kaut kādā veidā izvairīties no nodokļiem, lai veicinātu PVN shēmu veidošanu, naudas atmazgāšanu, viņi pielieto vienus vai otrus līdzekļus, un  jā, - es no Valsts ieņēmumu dienesta sapratu, ka ir cilvēki, kas izmanto arī šādas iespējas, kad viņi nav ne identificējami, ne noķerti, - mēs esam spiesti rīkoties," saka Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Pagaidām jaunais regulējums vēl ir idejas līmenī, bet jau tuvākā mēneša laikā satiksmes  ministrija gatavojas ar to iepazīstināt valdību, norāda Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktors Valters Bajārs:

"Reālistiski skatoties, mēs saprotam, ka šī brīža digitālajā vidē neviens nevar būt pilnīgi anonīms, noziegumu izmeklēšanas procesā tāpat šis lietotājs tiek noskaidrots, jautājums ir par resursiem, kas tiek ieguldīti, un izmeklēšanas ātrumu." 

Pašu mobilo operatoru domas par topošo regulējumu dalās. "Latvijas mobilais telefons" (LMT) izmaiņas atbalsta, atzīstot – priekšapmaksas karšu lietotāju reģistrācija radīs papildu izmaksas, bet galvenā problēma būs apzināt jau esošos nereģistrētos lietotājus.

"Tas varētu būt sarežģītāks process nekā jaunu karšu pārdošana un reģistrēšana, jo kādā veidā mēs sasniedzam šos lietotājus un nodrošinām attiecības un kā viņi reģistrējas. - Vai liels jūsu klientu skaits vispār lieto šīs kartes? - Šis skaitlis ir ievērojams, bet tendence, protams, ir tāda, ka ar katru gadu priekšapmaksas segments kā tāds samazinās, samazinās par padsmit procentiem gadā," klāsta Vīgants Radziņš, LMT Biznesa vadības dienesta direktors.

Citās domās ir konkurējošais uzņēmums TELE2, kas norāda – jaunā sistēma apgrūtinās klientus, bet nedos gaidīto efektu, jo līdzīga regulējuma pagaidām nav tuvākajās kaimiņvalstīs un negodprātīgie lietotāji priekšapmaksas kartes varēs iegādāties tur. Tam, ka regulējumam būtu jābūt vienādam visā Eiropas Savienībā, piekrīt arī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA).

"Ja tas ir jādara tikai mūsu operatoriem, mēs savējos padarām konkurēt nespējīgākus pret tiem pārējiem. Bet, kā jau es minēju, no drošības viedokļa, no ēnu ekonomikas, kaut kādas negodprātības, jā. Es tieši vairāk domāju, ka drošības apsvērumu dēļ tas ir kaut kas tāds, pie kā Eiropa nonāks visa vienoti," uzskata LIKTA prezidente Signe Bāliņa.

Paredzams gan, ka jaunā sistēma atšķirsies no, piemēram, Krievijas, kur priekšapmaksas sarunu kartes var iegādāties tikai ar personu apliecinošu dokumentu konkrētos pārdošanas punktos. LMT prognozē, ka kartes arī turpmāk varēs brīvi iegādāties jebkur, bet pirms lietošanas tās nāksies reģistrēt internetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti