Panorāma

KNAB dokumentu lietu izvērtēs arī SAB

Panorāma

Panorāma

Aizliegs anonīmus telefona numurus

Aizliegs anonīmus telefona numurus

Lielākie mobilo sakaru nozares dalībnieki atšķirīgi vērtē ieceri par priekšapmaksas sarunu karšu lietotāju obligātu identifikāciju. Šāds punkts iekļauts ēnu ekonomikas apkarošanas plānā, atbildīgajām iestādēm cerot šādi vieglāk un ātrāk identificēt negodprātīgas personas.

Priekšapmaksas sarunu karti, kas ļauj zvanīt pa anonīmu, nevienai konkrētai personai nepiesaistītu telefona numuru, šobrīd Latvijā var iegādāties teju jebkurā kioskā. Nepieciešamības gadījumā šīs personas identificēt ir galvenais iemesls, kāpēc premjerministra vadītā ēnu ekonomikas apkarošanas padome nolēmusi prasīt obligātu šo lietotāju reģistrēšanu
"Tie cilvēki, kuri nav godīgi un cenšas kaut kādā veidā izvairīties no nodokļiem, lai veicinātu PVN shēmu veidošanu, naudas atmazgāšanu, viņi pielieto vienus vai otrus līdzekļus, un  jā, - es no Valsts ieņēmumu dienesta sapratu, ka ir cilvēki, kas izmanto arī šādas iespējas, kad viņi nav ne identificējami, ne noķerti, - mēs esam spiesti rīkoties," saka Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Pagaidām jaunais regulējums vēl ir idejas līmenī, bet jau tuvākā mēneša laikā satiksmes  ministrija gatavojas ar to iepazīstināt valdību, norāda Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktors Valters Bajārs:

"Reālistiski skatoties, mēs saprotam, ka šī brīža digitālajā vidē neviens nevar būt pilnīgi anonīms, noziegumu izmeklēšanas procesā tāpat šis lietotājs tiek noskaidrots, jautājums ir par resursiem, kas tiek ieguldīti, un izmeklēšanas ātrumu." 

Pašu mobilo operatoru domas par topošo regulējumu dalās. "Latvijas mobilais telefons" (LMT) izmaiņas atbalsta, atzīstot – priekšapmaksas karšu lietotāju reģistrācija radīs papildu izmaksas, bet galvenā problēma būs apzināt jau esošos nereģistrētos lietotājus.

"Tas varētu būt sarežģītāks process nekā jaunu karšu pārdošana un reģistrēšana, jo kādā veidā mēs sasniedzam šos lietotājus un nodrošinām attiecības un kā viņi reģistrējas. - Vai liels jūsu klientu skaits vispār lieto šīs kartes? - Šis skaitlis ir ievērojams, bet tendence, protams, ir tāda, ka ar katru gadu priekšapmaksas segments kā tāds samazinās, samazinās par padsmit procentiem gadā," klāsta Vīgants Radziņš, LMT Biznesa vadības dienesta direktors.

Citās domās ir konkurējošais uzņēmums TELE2, kas norāda – jaunā sistēma apgrūtinās klientus, bet nedos gaidīto efektu, jo līdzīga regulējuma pagaidām nav tuvākajās kaimiņvalstīs un negodprātīgie lietotāji priekšapmaksas kartes varēs iegādāties tur. Tam, ka regulējumam būtu jābūt vienādam visā Eiropas Savienībā, piekrīt arī Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA).

"Ja tas ir jādara tikai mūsu operatoriem, mēs savējos padarām konkurēt nespējīgākus pret tiem pārējiem. Bet, kā jau es minēju, no drošības viedokļa, no ēnu ekonomikas, kaut kādas negodprātības, jā. Es tieši vairāk domāju, ka drošības apsvērumu dēļ tas ir kaut kas tāds, pie kā Eiropa nonāks visa vienoti," uzskata LIKTA prezidente Signe Bāliņa.

Paredzams gan, ka jaunā sistēma atšķirsies no, piemēram, Krievijas, kur priekšapmaksas sarunu kartes var iegādāties tikai ar personu apliecinošu dokumentu konkrētos pārdošanas punktos. LMT prognozē, ka kartes arī turpmāk varēs brīvi iegādāties jebkur, bet pirms lietošanas tās nāksies reģistrēt internetā.

10 komentāri
:/
Ja šo ieceri saliek kopā ar pēdējā laika likumdošanas izmaiņām - sanāk tādas totalitāras valsts iezīmes..... .
Pilsonis
Un kāds tieši ir motīvs būt "likumpaklausīgam un godīgam" pilsonim?
Neviens sevi cienošs pieaudzis cilvēks priekšapmaksas zivtiņas nelieto, un tālruņa numurus kā zeķes nemaina. Neredzu nevienu pašu iemeslu, kādēļ likumpaklausīgam un godīgam pilsonim būtu jāslēpj sava identitāte, lietojot tālruni - tie, kuri izmanto priekšapmaksas kartes, lai kādu apkrāptu tirgojot hlamus ss.lv vai lai kādu izjokotu pa tālruni tieši arī ir tie, kurus šāds likums iznīdētu kā sugu, tādējādi esmu absolūti par šādu ieceri.
Ha!
Vergam verga domāšana. Laikam, cienītais(-ā), esat koncentrācijas nometnē vai cietumā dzimis un uzaudzis. No turienes Jums laikam tā mīlestība pret uzraudzīšanu uzraugiem un vagariem. Vēl mazliet un Jūs likumpaklausīgi arī ar seksu nodarbosieties publiski un arī savas dabiskās vajadzības likumpaklausīgi publiski nokārtosiet. Un kāpēc Jums būtu vajadzīgs apģērbs? Jūs taču esat likumpaklausīgs pilsonis un Jums nav nekā ko slēpt, vai ne?
Skolēnu vecāki
Vai ēnu ekonomikas apkarošanas plānā ir iekļautas arī skolās esošās kafejnīcas, kas dažās skolās pat ir kopskaitā četras, čekus dod ļoti reti, precēm visām ir līdz pat 100% uzcenojums + PVN 21%, kontrolpirkumus VID veikt nav iespējams, jo līdz ko ienāk pieaugušais čeks tiek izsists.
Terors pieaug
Ar katru dienu dienu trakāk- drīz jau būs kā kādreiz Ķīnā un tagad Ziemeļkorejā. Viens vienīgs terors pret tautu, kura maksā šiem likumu izgudrotājiem algu, lai tā strādātu tautas labā nevis pret to.
Dzika
Kucinskis vienmer runa it ka tikko pamodies?
ddd
a uz ielas drīkstēs uzrunāt garāmgājējus pasi meoarādot?
Budzis
Tie tad ir neizglītoti bandīti. Pasaulē ir tik daudz visādu mesendžeru, kurus neviens nevar izsekot! Galu galā var izmantot p2p, webrtc, lai komunicētu pa tieso
Sārts
Pilnigi pareizi ,vergi ir jākontrole !
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti