Aizliedz Georga lentes izmantošanu publiskajos pasākumos

Saeima ceturtdien, 11. novembrī, galīgajā lasījumā atbalstīja aizliegumu izmantot tā saucamās Georga lentes publiskos pasākumos, sapulcēs, gājienos un piketos. To paredz pieņemtie grozījumi Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā un likumā par sapulcēm, gājieniem un piketiem.

Grozījumu anotācijā norādīts uz Krievijas agresiju Ukrainas austrumos, kur par Krievijas aktivitātes simbolu kļuva melni-oranži svītrotā Georga lente. To izmantojot “gan Austrumukrainas teroristiskie grupējumi, gan Krievijas agresijas atbalstītāji visā bijušās PSRS teritorijā”.

“Ņemot vērā Krievijas ekspansiju Ukrainā un tās īstenoto totalitāro ideoloģiju attiecībā uz bijušajām PSRS republikām, Latvijai ir pamats saskatīt pietiekamu apdraudējumu tās demokrātiskajai iekārtai un drošībai. Georga lenšu kā simbola nozīme laika gaitā ir mainījusies, un, pašlaik tās aizliedzot, tiktu ierobežotas iepriekš minētās ideoloģijas izpausmes.

Mums ir skaidri jāpauž savas vērtības un jāparāda nostāja pret šo lenšu lietošanu publiskos pasākumos,”

iepriekš uzsvēris par likumprojektu virzību Saeimā atbildīgās Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš. 

Deputāts Nikolajs Kabanovs ("Saskaņa") debatēs Saeimā uzsvēra, ka lentes aizliegšanu daļa krievu tautības cilvēku var uztvert kā vēršanos pret sevi. Viņš stāstīja, ka lente nav aizliegta nevienā Eiropas Savienības valstī un vēsturiski tā bijusi apbalvojums Krievijas kara virsniekiem.

Tika noraidīts arī viņa priekšlikums paredzēt izņēmumus, piedaloties piemiņas pasākumos kara apbedījumu vietās un pie karā kritušo pieminekļiem, kara notikumu rekonstrukciju laikā, kā arī pasākumos, kuros piedalās ārvalstu diplomāti. Kaimiņš norādīja, ka šāda izņēmuma atļaušana būtu pret likuma mērķi. Parlamentārietis Jānis Iesalnieks (Nacionālā apvienība) piebilda, ka pārsvarā pasākumos, kur valkā Georga lentes, piedalās arī Krievijas un citu valstu diplomāti.

Iesalnieks arī uzsvēra, ka pašlaik Georga lente ir Krievijas neoimperiālisma simbols. Nacionālā apvienība bija aizlieguma iniciatore un jau iepriekš norādījusi, ka Georga lente ir vairāku Krievijas impērijas un PSRS militāro apbalvojumu sastāvdaļa jau kopš 1769. gada, taču 2005. gadā Krievijā tika uzsākta akcija „Georga lentīte”, no militāra apbalvojuma sastāvdaļas to padarot par vispārēju simbolu „Padomju Savienības uzvarai Lielajā Tēvijas karā”. Pēc partijas pārstāvju domām, Georga lente ir kļuvusi par vienojošu atpazīšanas zīmi cilvēkiem, kas dzīvo Krievijas propagandas telpā un vēlas Krievijas teritoriālu izplešanos sabrukušās PSRS robežās.

Par pārkāpumu paredzēts brīdinājums vai naudas sods – fiziskai personai līdz 350 eiro, bet juridiskai – līdz 2900 eiro. 

KONTEKSTS:

Pašlaik likums liedz publiskos pasākumos izmantot, tostarp stilizētā veidā, bijušās PSRS, bijušo PSRS republiku un nacistiskās Vācijas karogus, to bruņoto spēku un represīvo iestāžu formas tērpus, ģerboņus un himnas, nacistisko svastiku, SS zīmes un padomju simbolus. Izņēmums gan ir gadījumi, kad to izmantošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu vai tos izmanto izglītojošiem, zinātniskiem vai mākslinieciskiem mērķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt