Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Aizdomas par seksuālo vardarbību bērnu aprūpes iestādē

Aizdomas par seksuālo vardarbību bērnu aprūpes iestādē

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) saņēmusi informāciju par iespējamo seksuālo vardarbību kādā bērnu ārpusģimenes aprūpes iestādē. Lai gan, sīkākas detaļas netiek izpaustas, zināms, ka iestāde inspektoru redzeslokā nonākusi jau iepriekš. Lai novērstu iespējamos riskus, inspekcija plāno nekavējoties veikt bērnu tiesību ievērošanas pārbaudi.

Kā informēja inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Renāte Alberga, pagaidām iestādes vadība nav atstādināta un direktors turpina pildīt savus pienākumus.

VBTAI pārstāve Renāte AlbergaElla Semjonova

  "Par vadītāja saistību šajā konkrētajā situācijā mūsu rīcībā informācijas nav.

  Šo informāciju esam saņēmuši no kompetentās iestādes, kur ir uzsākts kriminālprocess.

  Tādēļ [saistībā ar] organizatoriskām lietām un par iespējamiem riskiem, kas varētu būt šī iespējamā vardarbīgā gadījuma dēļ, inspekcija savas kompetences robežās plāno veikt pārbaudi. Tad arī tiks vērtēts un skatīts no organizatoriskā viedokļa. Šobrīd mūsu rīcībā nav informācijas, ka kāds apdraudējums bērniem būtu," stāstīja Alberga.

  Iestādes nosaukumu pagaidām patur noslēpumā. Tāpat nestāsta, vai tā ir ārstniecības vai sociālās aprūpes iestāde, vai tā ir valsts vai pašvaldības dibināta. Zināms, ka aprūpes nams inspektoru redzeslokā nonācis arī iepriekš par tādiem pārkāpumiem, kā, piemēram, riskiem attiecībā uz bērnu privātās dzīves neaizskaramību, nepietiekamu veselības aprūpi un citiem.

  Uz iestādes vadības atbildību norāda arī centrā "Dardedze". Slēgtās iestādes ir īpaši riskantas, un, zinot katra bērna traumas pagātnē, ir iespējams no šādiem noziegumiem izvairīties.

  "Lai cik ģeniāla būtu inspekcija, viņa nevar būt klāt visur, un pat tad, ja viņi tur būtu klāt, seksuālā vardarbība jau nenotiek tad, kad citi skatās. Tā kā patiesībā tā ir pieaugušo atbildība, kuri strādā šajās aprūpes iestādēs," skaidroja centra "Dardedze" valdes locekle Laila Balode.

  Seksuālā vardarbība bērnu aprūpes iestādēs nav retums, norāda aptaujātie eksperti un likumsargi. Par to liecina arī periodiski plašsaziņas līdzekļos lasāmās ziņas gan par aizdomām par seksuālu vardarbību bērnu aprūpes iestādēs, kā arī ierosinātie kriminālprocesi.

  2015.gadā sāka kriminālprocesu par vardarbību bāreņu namā "Līkumi", tur fiksēta arī seksuālās vardarbības epizode, un viena persona atzīta par cietušo. Seksuālā vardarbība minēta arī bērnu psihoneiroloģiskās slimnīcas "Ainaži" kriminālprocesā, un pirms desmit gadiem ar šāda rakstura skandālu tika saistīts arī bēdīgi slavenais bērnunams "Stikli". Tur lietu pirms desmit gadiem izbeidza. Ir vēl citi piemēri, bet līdz reāliem sodiem nonāk gan nonāk vien retais.

  "Tas ir tāds stereotips, ka bērni, kuri nāk no aprūpes iestādēm, melo. Mēs konstatējam, ka tā vardarbība notiek starp nepilngadīgām personām, bieži vien starp mazgadīgām personām, kas nav sasniegušas 14 gadus. Vai arī persona ir sasniegusi 14 gadus, bet bieži vien tiek konstatēts, ka seksuālās vardarbības veicējs nav rīcībspējīga persona," stāstīja Valsts policijas Kriminālpolicijas pārvaldes galvenā inspektore Dace Landmane.

  Par seksuālo vardarbību varmākam draud piespiedu ārstēšana vai cietumsods.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti